28 / 05 / 2024

Miras kalanlar dikkat! Tapuda miras intikali nasıl yapılır?

Miras kalanlar dikkat! Tapuda miras intikali nasıl yapılır?

Gayrimenkul mirası kalan vatandaşlar bu miras işlemlerini nasıl yapabileceklerini merak edip araştırıyorlar. Tapu Müdürlüğü'nde miras intikal işlemi nasıl yapılır ve hangi belgeler gerekmektedir? Türkiye’de miras intikali konusu herkesin karşı karşıya kalabileceği bir işlem olurken vatandaşlar bu işlemi nasıl yapacaklarını çok bilmemekteler. Buna göre, gayrimenkul mirası kalanlar bu mirasın kendilerine intikalini hangi yollar ile yapabileceklerini de merak ediyorlar. Böylece, tapuda miras intikali işlemi yapacak olanların bilmeleri gereken en önemli detaylar nelerdir?

HANGİ BELGELER GEREKMEKTEDİR?

Ev, arsa, arazi gibi gayrimenkullere miras yolu ile sahip olanların bu miras haklarını kendi adlarına intikal ettirmeleri gerekiyor. Miras intikali yapıldığında o kişiler o gayrimenkulün tam olarak sahipleri olacaklardır. Bu işlem de tapu müdürlüklerince yapılabiliyor. Miras intikali işlemi yapabilmek için bazı belgelere ihtiyaç duyulmaktadır.

Öte yandan, miras intikali için ilk olarak yasal bir kimlik belgesine ihtiyaç vardır. Eğer intikal mirasçı kişinin vekili tarafından yapılacaksa onun kimlik belgesi istenecektir. Bunun yanında işlem temsilci üzerinden yapılacaksa bu temsile dair belge isteniyor. Örneğin bir avukata vekaletname verilerek işlemi yapması istenebilir. Avukat da aldığı vekaletnameyi ibraz ederek işlemi yapabilecektir.

Miras kalanlar dikkat! Tapuda miras intikali nasıl yapılır?

Miras intikalinin yapılabilmesi için veraset belgesi de gerekiyor. Veraset belgesi sulh hukuk mahkemesinden veya noterden alınmalıdır. usakgundem.com'da yer alan içeriğe göre; Bu belgenin aslı veya onaylı örneği ile işlem yapılabilir. Son olarak ise eğer intikal edecek miras bina gibi bir yapı ise Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) poliçesi isteniyor.

İŞLEMLER NASIL YAPILIR?

Miras intikali için gerekli olan tüm belgeler hazırlandıktan sonra mirasçılardan birisinin Web tapu üzerinden başvuru yapması gerekiyor. Bu başvuru ile beraber sms ile döner sermaye ücreti tapu müdürlüğü tarafından başvuru yapan kişiye iletilir. Bu ücret yatırıldıktan sonra Tapu müdürlüğünün verdiği randevu saatinde işlem yapacak kişiler ilgili Tapu Müdürlüğüne giderek imza aşamasındaki işlemleri tamamlayarak miras intikali işlemini gerçekleştirirler.

Tapu işlemlerinde verilen vekaletler risk taşıyor! Buna dikkat etmeyen yandı! Çoğu vekalet yanlış...

Aile içi tapu devir nasıl yapılır ve ücreti nedir?

Tapuda elektronik imza adımı: Gayrimenkul alım satımında peş peşe değişiklikler geliyor! 

Miras konusunda merak edilenler! Babasının miras bırakmadığı çocuk ne yapmalıdır? 

Miras paylaşımında nelere dikkat edilmeli! Mirastan mal kaçırma nasıl ispat edilir?

Miras paylaşımında paylar nasıl bölünecek? Miras alacakların işi kolaylaşacak...


Geri Dön