22 / 04 / 2024

Misland'ın ilk etabı açıldı

Misland'ın ilk etabı açıldı

Elazığ'daki Türkiye'nin en büyük eğlence ve alışveriş merkezlerinden Misland'ın ilk etabı resmen açıldı.Elazığ Valisi Muammer Muşmal, Elazığ'da inşa edilen MİSLAND Alışveriş ve Eğlence Merkeziyle ilgili olarak, ''Bin

civarında ortağıyla belki Türkiye'de örneği olmayan bu tesis mutlaka yaşatılmalıdır'' dedi.

Muşmal, Mis Holding tarafından yapımına devam edilen ve ilk etabı tamamlanan MİSLAND Alışveriş ve Eğlence Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşmada, ülkenin ve ilin gelişmesi ve kalkınmasının her şeyden önce birlik, beraberlik ve ülkenin bütünlüğüne bağlı olduğunu söyledi.

Türkiye'de özellikle de Elazığ'ın bölgenin sanat, kültür ve huzur adası olduğunu ifade eden Muşmal, ilin Teşvik Yasası kapsamına alınmadan önce 3 bin 675 kişinin çalıştığını, yasa kapsamına alındıktan sonra bugün ise 12 bin 88 insanın istihdamının sağlandığını bildirdi.

Elazığ'da, teşvikten 361 firmanın faydalandığını belirten Muşmal, şöyle dedi: ''Eğer yeni hükümet döneminde bu teşvik yasasında bazı düzenlemeler yapılırsa gerek sektörel gerekse il bazında o zaman Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki illerimiz biraz daha bu teşvikten faydalanır ve çemberini kırar. Elazığ artık sıçrama noktasına gelmiştir. İnşallah 2008 yılında belediyemizin siyasiler ve bütün bürokratlarımız desteğiyle Elazığ'ı bölgemizin ve ülkemizin önemli bir merkezi haline gelecektir.

Bu tesis bin civarında ortağıyla belki Türkiye'de örneği olmayan bir tesistir. Bu tesis mutlaka yaşatılmalıdır. Çünkü Elazığ bir Keban Holding örneği yaşamıştır ve ikinci bir Keban Holding örneği yaşamaya razı olmamalıdır. Bu tesisin yaşaması için ben ilin valisi olarak gerekli desteği veriyorum ve vermeye de devam edeceğim.''

AK Parti Genel Başkanı Yardımcısı Necati Çetinkaya ise Türkiye'nin en güzel eserinin Elazığ'dan yükseldiğini belirterek, ilk etap açılışı yapılan tesisle kentin gelecekte turizmde bir cazibe merkezi olacağını söyledi.

Tarihte İpek Yolu'nun en önemli düğüm noktalarından birisinin Harput olduğunu, Çin Denizinden kalkan kervanların geldiğini, onunla birlikte İpek Yolu'nun üzerinde bilimle irfanla zirveye yükseldiğini belirten Çetinkaya, bugün Elazığ'ın da artık o yola girdiğini söyledi.

Yetkililer olarak alt yapıyı hazırladıklarını ifade eden Çetinkaya, bu eserlerin yapılmasında en önemli katkının 59. hükümet zamanında kendilerinin sağladığı Teşvik Yasası olduğunu bildirdi.

Elazığ'da 3. Organize Sanayiye 720 dönümlük arazi verdiklerini hatırlatan Çetinkaya, şöyle dedi: ''22 Temmuz'da milletin karşısında bir sınav verdik. 22 Temmuz öncesi defteri kapattık ve tertemiz bembeyaz bir sayfa açtık. İkinci iktidarımız döneminde 2013 yılında kişi başına düşen milli geliri 10 bin doların üzerine çıkartma hedefimiz var. Bunun reel manası 15 bin dolardır. Türkiye'nin Gayri Safi Milli Hasılası'nı 800 milyar dolara çıkardığımız zaman Türkiye'yi tutana aşk olsun.''

Maliye Bakanı Müsteşarı Hasan Basri Aktan da Türkiye'nin son yıllarda başta Doğu ve Güneydoğu Anadolu olmak üzere geliştiğini, kalkındığını belirterek, Elazığ'ın da bu bölgenin cazibe merkezi olarak bu gelişmeden ve kalkınmadan nasibini aldığını söyledi.

Hükümetin başta Doğu ve Güneydoğu Anadolu da olmak üzere 50 vilayete teşviklerle bu bölgelerde yatırım ve istihdamın sağlanması için birçok destek sağladığını ifade eden Aktan, ''Teşvikler, ülkedeki siyasi ve ekonomik istikrarında etkisiyle Türkiye kalkınıyor. Birlik ve beraberlik içinde ülkenin kalkınmasına gelişmesine emek verdiğimiz sürece Türkiye

kalkınacak ve gelişecektir'' dedi.

Mis Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Demirbağ ise 2004 yılında yapımına başladıkları ve hala devam eden MİSLAND'ın bugün beşte birinin açılışını yaptıklarını belirterek, projenin 2010 yılında Elazığ'dan dünyaya açılan bir pencere olacağını söyledi.

MİSLAND'ın 15 ayrı birimle 150 aktivite merkezi olan büyük bir kompleks olduğunu ifade eden Demirbağ, birçok olumsuzluklara ve engellemelere rağmen yollarına devam ettiklerini bildirdi.


Geri Dön