12 / 07 / 2024

MOBESE kameraları Batman'da emlak fiyatlarını artırdı!

MOBESE kameraları Batman'da emlak fiyatlarını artırdı!

MOBESE kameraları Batman'da emlak fiyatlarını artırdı. Batman'da suçun en çok meydana geldiği yerleşim yerlerine kurulan 361 MOBESE kamerasının güvenliği sağladığı gerekçesiyle emlak fiyatlarında artışa neden olduğu belirtildi.Batman'da MOBESE kamerası kurulan yerleşim yerlerinde emlak fiyatlarının arttığı belirtildi.


Vatandaşların güvenlik gerekçesiyle en çok tercih ettiği 361 MOBESE kamerasının bulunduğu 137 noktadaki ev ve iş yerlerinin değerinin yükseldiği ifade ediliyor.


İl Emniyet Müdürlüğü Muhabere ve Elektronik Şube Müdürü Adnan Ortaköy, Batman Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) Merkezi'nde AA muhabirine yaptığı açıklamada, KGYS'nin emniyet hizmetlerinin daha etkin, verimli, ekonomik ve hızlı yürütülebilmesi için geliştirilen bir proje olduğunu söyledi.


Projenin bir yıldır hayata geçirildiğini ifade eden Ortaköy, bu kapsamda il genelinde 137 noktaya yüksek çözünürlüklü 139'u hareketli 361 MOBESE kamerası yerleştirildiğini belirtti.


Ortaköy, kameraların kurulacağı noktaların halkın yoğun kullandığı geçiş güzergahı olmasına özen gösterildiğine işaret ederek, bu noktaların daha önceki suç arşivlerine bakılarak belirlendiğini vurguladı.


- Kamera bulunan noktalarda emlak fiyatlarında artış


"Suç oranlarında ciddi düşüş sağlayan MOBESE kameralarının yerleştirildiği 137 noktadaki iş yeri ve konutların değerinin yükseldiğini görüyoruz" diyen Ortaköy, kameraların emlak fiyatlarını etkilediğini dile getirdi.


Ortaköy, vatandaşların araçlarını dahi kameraların bulunduğu yerlere park ettiğini aktararak, yaptıkları görüşmelerde emlakçıların kurulan kameraların iş yerleri ve evlerin değerini yükselttiğinin ifade ettiğini sözlerine ekledi.


- Kiralarda yüzde 50 artış


Aydın Emlak Yönetim Kurulu Başkanı Alican Çapkan, MOBESE kameralarının vatandaşların ev kiralarken veya satın alırken yapacakları tercihleri büyük oranda etkilediğini belirtti.


Çapkan, ev alacak kişilerin güvenlik açısından kameraların olduğu yerleri tercih ettiğini ifade ederek, "Kameraların bulunduğu yerlerde kira fiyatlarında yüzde 50 oranında, daire satışında ise yaklaşık 30 bin lira artış sözkonusu" şeklinde konuştu.


Emlakçı Zeynel Abidin Tarhan ise kameraların bulunduğu cadde ve sokaklarda kiraların daha yüksek olduğunu ancak bu evlerin daha çok tercih edildiğini dile getirdi.


Tarhan, vatandaşların ikamet edecekleri yerleri belirlerken fiyattan çok güvenliğe önem verdiğine işaret ederek, güvenli görülen kameraların kurulu olduğu yerlerdeki fiyatların yaklaşık yüzde 40 oranında yükseliş gösterdiğini sözlerine ekledi.


AA


Geri Dön