21 / 07 / 2024

Mortgage krizinin ardından tazminat davaları gelecek

Mortgage krizinin ardından tazminat davaları gelecek

Mortgage dalgalanmasının ardından finans dünyasına yönelik dava dalgasının geleceği belirtiliyor.
Davalarda öncelikli olarak yatırım bankalarının hesaba çekileceği duyuruldu.

FED'den tarihi açıklama... Dünya piyasaları ABD mortgage piyasasından kaynaklanan dalgalanmanın etkisinden kurtulmaya çalışırken, ABD Sermaye Piyasası Kurulu (SEC) yaşananların sorumlularını belirlemek için harekete geçti. Gelen haberlere göre SEC halen 12 farklı şirket ile ilgili olarak soruşturma yürütüyor. Uzmanlar ABD mortgage piyasasında yaşanan olayların atlatılmasının ardından finans dünyasına yönelik büyük bir dava dalgasının geleceğini ileri sürüyor.

GÜVEN İÇİN GEREKLİ

İddialara göre dava dalgasından öncelikli olarak etkilenecek kuruluşların başında müşterilerini zamanında ve gerektiği gibi bilgilendirmeyen yatırım bankaları ve finans kuruluşları gelecek. SEC eski görevlilerinden Michael Malloy açıklamasında vakit kaybetmeden krizin sorumlularının ortaya çıkarılarak piyasalara yeniden güven ortamının getirmesi gerektiğini söyledi ve ekledi: "Gelişmeleri soruşturma açısından değerlendirecek olursak yaşananların ne kadarının aptallık ve öngörü hatası sonucu gerçekleştiğinin ve ne kadarının da manipülasyon sonucu oluştuğunun anlaşılması gerekiyor."

12 ŞİRKET GÖZALTINDA

Yapılan açıklamalara göre mortgage pazarına yatırımda bulunan girişimcileri yeterince bilgilendirmeyerek sıkıntılara neden olan finansal kuruluşların hangilerinin olduğu ve nasıl cezalandırılacakları en geç 6 ay içerisinde belli olacak. Ardından da milyarlarca dolar zarara uğrayan yatırımcıların başını çekeceği bir grup kendilerini yanılttığı anlaşılan finans kuruluşları hakkında ağır yaptırımlı tazminat davaları açacak. SEC kısa bir süre önce Kongre'ye sunduğu raporda, mortgage kriziyle ilgili olarak en az 12 kuruluşla ilgili olarak araştırma dosyasının bulunduğunu bildirdi. Ancak raporda araştırmaların hangi şirketler üzerinde yoğunlaştığı ve incelemelerde nelere dikkat edildiği konusunda herhangi bir bilgi verilmedi. SEC'nin finans kuruluşlarının müşterilerine mortgage bağlantılı bono ve hisse senedi satışlarında verdiği fiyatlar üzerinde yoğunlaşacağı tahmin ediliyor. Uzmanlar SEC'in yürüttüğü soruşturmaların özellikle piyasalara güven verme bakımından büyük önem taşıdığına işaret ediyor.

FED Başkanı Bernanke iskonto faizlerinde indirime gitmesiyle birlikte gerek duyulduğunda yeni faiz indirimleriyle piyasalara müdahale edebileceğinin işaretini verdi. FED'in 18 Eylül'de yapacağı bir sonraki toplantısında temel faiz oranlarını düşürüp düşürmeyeceği bilinmez ama piyasaların mevcut konut kredisi sorununu kolay kolay atlatabileceğini sanmıyorum.

FED'in faiz indirimi kararı piyasalarda moralleri yükseltti ama sorunları ortadan kaldırmadı. Hedge fon veya diğer finans kuruluşları piyasalardan likidite sağlamak için geldiklerinde neyle karşılaşacaklarını hâlâ bilemiyor.

Piyasaların en kötü dönemi artık geride kaldı. FED'in faiz indirimi kararı Bernanke'nin aynı Alan Greenspan gibi zaman zaman büyük öncelik tanıdığı enflasyon hedefini geri plana atıp kredi darlığı oluşmasını engellemek için harekete geçebileceğini gösterdi.

FED'in faiz indirimi mortgage piyasası ve finansman işlemlerinde yaşanan sıkıntıların hiç birini çözmeyecek. Atılan adım ne batan kredileri geri getirmeye yarayacak ne de mortgage işlemlerine bağlı hazırlanan ve risk haline dönüşen senetlerin oluşturduğu kaybı azaltacak.

ABD Merkez Bankası FED cuma günü yaptığı açıklamada iskonto faiz oranını indireceğini belirtmesinin yanısıra, geç likidite penceresinden kullandıracağı kredilerdeki teminatları subprime mortgage kâğıtları olabileceğini de açıkladı. İşte FED'in açıklamasının tam metni: "Merkez Bankası Yönetim Kurulu finansal piyasalardaki mevcut düzenlemeleri geliştirme amacına yönelik olarak öncelikli iskonto penceresi servisinde geçici değişiklik yapma kararı almıştır. Yönetim Kurulu 0.5 puanlık bir düşüşle faiz haddini yüzde 5.75'e çekerek, Federal Open Market Commitee (FOMC) hedef faizi ile faiz haddi arasındaki farkı 0.5 puana indirme kararını onayladı. Kurul ayrıca Merkez Bankası'nın alışılmış dönemsel finansman temininde de değişime giderek iskonto penceresinden vereceği kredilerin vadesinin 30 güne kadar çıkarılmasına izin vereceğini ve krediyi alanın isterse bu vadeyi yenileyebileceğini de duyurdu. Bu kararlar Merkez Bankası'nın piyasalarda yeterli likidite oluştuğuna kanaat getirene kadar yürürlükte kalacaktır. Bu değişiklikler mudilere fonların maliyet ve kullanılabilirliği konusunda geniş güvence sağlamak amacıyla hazırlanmıştır. Merkez Bankası iskonto penceresinden mortgage kredileri ve buna bağlı diğer krediler de dahil olmak üzere her türlü menkul kıymeti teminat olarak kabul etmeye devam edecek. Mevcut teminat sınırları geçerliliklerini koruyacak." 

(Sabah)


Geri Dön