03 / 03 / 2024

Muğla Bölge Müzesi'nin inşaatı başladı!

Muğla Bölge Müzesi'nin inşaatı başladı!

Muğla Bölge Müzesi, ödüllü mimar Cengiz Bektaş’ın projesiyle hayata geçirilecek. Muğla’ya bugüne kadar toplamda 882 milyon liralık yatırım yapan Büyükşehir Belediyesi, Muğla tarihini yaşatacak olan Bölge Müzesi’ni kazandırmak adına çalışmalara başladı.

Muğla Bölge Müzesi'ni ödüllü Mimar Cengiz Bektaş projelendiriyor. Muğla Bölge Müzesi, Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Menteşe İlçesindeki 8 bin 150 metrekare arsa üzerinde inşa ediliyor. Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre müzenin A  bloğunda çocuk ve yetişkin işlikleri, internet odası, kafeterya, satış yerleri, süreli sergi alanı ve halk bilimi bölümleri yer alacak. 

Anadolu coğrafyasının ve Muğla’nın ev sahipliği yaptığı kültürlerin izlerini Bölge Müzesi’nde yaşatacaklarını dile getiren Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, büyük üstat Cengiz Bektaş’ın eseri Muğla Bölge Müzesi’nin geçmişle gelecek arasında bir köprü olacağını söyledi. 

Başkan Gürün, “Müzemiz yediden yetmişe tüm vatandaşlarımıza hitap edecek. Kültür-sanat etkinliklerinin yapılabileceği müze, süreli sergi salonuna ve her bölümden görülebilecek Muğla ili maketine sahip olacak. Müze; depo, laboratuvar, arşiv, fotoğraf birimi ile bir kent belleği olacak” diye açıklama yaptı. 


Geri Dön