19 / 04 / 2024

Mustafa Demir: Fatih'in yüzde 10'u yenileme alanı!

 Mustafa Demir: Fatih'in yüzde 10'u yenileme alanı!

Radikal'in manşetini yalanlayan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, çark etti: Fatih'in yüzde 10'u yenileme alanı. Hata olmuş. DoğaldırRadikal ’in gündeme getirdiği imar skandalının ardından Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir dün basın toplantısı yaparak hata yaptıklarını kabul etti. Demir, söz konusu 3 projenin birinde 2869 ada 12 parselde kesitli 2 kat olarak görüldüğünü kaydederek, “Kurul tarafından onaylı projede, kesitli 2 kat görünüyor. Ama aynı zamanda kurul tarafından onaylı kat planlarında 3 kat görünüyor. Yine şu anda kurul onayında olan uygulama projemizde de 3 kat görünüyor. Bu tür çalışmalarda, bu tür yanlışlıklar son derece doğaldır’’ dedi. 


Demir şöyle devam etti: “15 Aralık 2011 tarihinde başkan yardımcımın imzasıyla ‘2869 ada 12 parsel onaylı avan projeye göre konut alanında kalmakta olup, Kuyu Sokak’tan 1.66 metre geri çekilerek, H zemin artı 2 normal kat irtifa almaktadır diye yazısını vermişiz. Bu yetmemiş, bir de ekte, Kuyu Sokak 2869 adanın 12 parselinin durumunu bildirmişiz. Ekinde yine aynı parsele ait 3 katlı yapıyı vermişiz. Bu da yetmemiş, mülk sahibine imar durumu vermişiz. İmar durumunda da ‘Söz konusu parsel, onaylı avan projeye göre, konut alanında kalmakta olup, Kuyu Sokak’tan 1.66 metre geri çekilerek H zemin 2 normal kat’ olarak verilmektedir. Netice itibariyle baştan sehven yapılmış, sadece kesitte yapılmış bir hata ki, biz bunun zaten hata olduğunu söylüyoruz ve gelen mülk sahibine de bunu defalarca söyledik. Mülk sahibinin elinde de kurul onaylı projeyle doğru orantılı, kendisinin 3 kat olarak yapabileceği evrakları da bulunmakta.”


Demir, 3 katlı binaya 2 kat izni vermelerinin mümkün olmadığını dile getirerek şunları söyledi: ‘‘Bütün avan projelerini yaparken müteahhide ayrı, kendi başına yapan mülk sahibine ayrı proje yapmıyoruz zaten. Burayı bir bütün olarak düşünüyoruz ve bütün parsellerin tek tek projelerini yapıyoruz, avan proje olarak kurula sunuyoruz. Fatih’in yüzde 10’unu yenileme alanı ilan ettik. Bütün projeler içerisinde bir adada bir parselin kesitinde yanlışlık yapılması son derece doğal.’’ 


Vatandaş tepkisi Basın toplantısının yapıldığı sokakta ise vatandaşlar belediye başkanına tepkiliydi. Şadiye İpek, ‘Her gün elektriği suyu keserek bizi evden çıkmaya zorluyorlar. Evimizin çöpünü de almıyorlar’’ diyerek isyan etti.

RadikalGeri Dön