19 / 06 / 2024

Müteahhitlik belgesi için gerekli evraklar İstanbul!

Müteahhitlik belgesi için gerekli evraklar İstanbul!

Her müteahhitin bir inşaatın yapımını üstlenebilmesi için müteahhitlik yetki belgesi alması gerekiyor. Peki müteahhitlik belgesi nasıl alınıyor? İşte müteahhitlik belgesi için gerekli evraklar İstanbul...Müteahhitlik belgesi için gerekli evraklar İstanbul!
2012 yılından bu yana yapı ruhsatı kapsamında yer alan bütün yapılar, bir yapı müteahhidi sorumluluğunda inşa ediliyor. Yapı müteahhitliğini üstlenecek olan her müteahhidin bir yapı müteahhidi yetki belgesi numarası alması gerekiyor. 

Bu kapsamda yapı müteahhidinin yapım işinin ruhsata ve ruhsat ekine göre projeye başlayabilmeleri için mevzuat kapsamında yer alan tedbirleri alması şartı bulunuyor. 

Müteahhitlik belgesi sadece o yapı iöin geçerli oluyor. Belge ayrıca 5 yılda bir yenileniyor. Müteahhitlere yetki belgesi almadan önce 32-40 saatlik bir eğitim veriliyor. 

Müteahhitlik belgesi için gerekli evraklar İstanbul!

Müteahhitlik belgesi için gerekli evraklar İstanbul

Müteahhitlik belgesi için gerekli evraklar İstanbul için şu şekilde:

 

1- Tapu fotokopisi
2- Tapu Kayıt Belgesi (e-devlet'ten alınabilir.)
3- Nüfus Cüzdanı fotokopisi
4- Halkbankası Bakanlık 118 kodlu Hesabına TC Kimlik No ile 1.000 TL yatırıldığına ait dekont    aslı  (Havale  ve Eft  işlemleri  ile yatırılan ücret dekontları  kabul edilmemektedir.) 
5- Yetki Belgesi Başvuru Formu (EK-1) 
6-Geçici Belge nosu için aşağıda bulunan geçici  müteahhitlik  yetki  belgesi  numarasının   kullanımına ilişkin  bilgilendirme doldurulacaktır.              
7- Müşterek tapularda ortaklardan noter onaylı muvafakatname istenmektedir. 
8-Vekaleten başvuru yapılması halinde Çevre ve Şehircilik il müdürlüğünde yapı müteahhitliği yetki belgesi numarası  almakla ilgili  ibarenin  vekaletnamede olması zorunludur.

Müteahhitlik belgesi için gerekli evraklar İstanbul!

Müteahhitlik belgesi ücreti 2021

Geçici Yapı Müteahhidi Yetki Belgesi numarası kayıt işlemleri ücreti (Gerçek ve Tüzel Kişiler ile Entegre Niteliğinde Olmayan Sera): 1.000,00 TL

Geçici Yapı Müteahhidi Yetki Belgesi numarası kayıt işlemleri ücreti (Yapı Kooperatifleri ve Ticari İşletmeler): 2.300,00 TL

Yapı Müteahhidi Yetki Belgesi Numarası Kayıt İşlemleri Ücreti: 2.900,00 TL

Yapı müteahhidi yetki belgesi ücreti 2021!

Müteahhit belgesi nasıl alınır?

Nuran AYDIN/Emlakkulisi.com


Geri Dön