13 / 04 / 2024

Naci Ağbal: KDV reformu yapacağız!

Naci Ağbal: KDV reformu yapacağız!

Maliye Bakanı Naci Ağbal, KDV sisteminde düzenlemelere gidilerek sistemin baştan aşağı yenileneceğini ve reform yapılacağını belirtti.Ankara Ticaret Odası (ATO) meclis toplantısında konuşan Naci Ağbal, kayıt dışının önlenmesi ve sektörün canlanması talebiyle sık sık KDV indirimi talepleriyle karşılaştıklarını vurguladı. Buna karşılık daha önce yaptıkları vergi indirimleri sonucunda kayıt dışılığın azalmadığını ve bu indirimlerin gelirleri artırmak yönünde kullanıldığını belirten Ağbal, kayıt dışılık yönünden herhangi bir indirime sıcak bakmadıklarını belirtti. KDV’nin sıklıkla şikayete konu olması nedeniyle bir gözden geçirme ihtiyacının da ortada olduğunu vurgulayan Ağbal “KDV ile ilgili kendimize 3 aylık çalışma süresi verdik oranlar indirim talepleri ne varsa hepsini önümüze alıp sistemi gözden geçireceğiz. KDV de reform yapacağız” diye konuştu.

“Kamuda ve yargıda reform olacak”


Maliye bakanı Naci Ağbal, anayasa değişikliği teklifinin ekonomik büyümeyi ve ülkenin potansiyel büyümesini artıracağını da söyledi. Anayasanın değişmesinin ardından yargıda ve kamu iradesinde reform yapılacağını belirten Ağbal, bunun işlemleri hızlandırma yönünde katkı vereceğini vurguladı. Naci Ağbal, “Kamu yönetimi baştan aşağı reforma tabi tutulacak. Daha az kurum daha az bürokrasi yönünde düzenlemeler olacak” diye konuştu.


Öte yandan Maliye Bakanı Naci Ağbal Kredi Garanti Fonu(KGF) kefaleti ile kredi kullanımının hızlandığını söyledi. 29 mart itibariyle 109 bin firmaya ulaşıldığını ve verilen kefalet tutarının da 60,7 milyar TL ye ulaştığını kaydetti. Ağbal son 1 haftada 39 bin firmaya 20 milyar TL kefalet sağlandığını vurguladı. Maliye Bakanı “Bankaların yüzü gülüyor. Şirketler finansman sağlıyor. ‘bunlar iyice çukura düşsün’ diyenler boyunun ölçüsünü alacaklar” dedi.


Bu arada Naci Ağbal şirket kuruluş sürecinde tek durak ofisi dışında alınan tek ücret olan rekabet kurumu ödemesinin de artık sicil müdürlüklerinde alınmaya başlanacağını açıkladı.

İkinci el araçlardaki vergi mağduriyeti


Ağbal, burada bir gazetecinin, "Yurt dışından getirilen ikinci el araçlardaki vergi mağduriyeti"ne ilişkin sorusunu yanıtladı. Bu konuyla ilgili bir düzenleme yaptıklarını anlatan Ağbal, "Adalet Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının, ortak esas usullerle ilgili bir yönetmeliği var. Ben iki gün önce imzaladım. Dolayısıyla burada artık vatandaş nereye müracaat edecek, nerden ne bilgi alınacak, hangi belge alınacak onları düzenliyoruz." diye konuştu.


"Galericilerle ilgili soruşturma devam ediyor"


Bu noktada idareler arasında bilgi paylaşımı yapacaklarına işaret eden Naci Ağbal, "Aracı ithal eden değil, aracı ithal ettikten sonra alan normal vatandaş müracaat edecek. Diyelim ki galerici araba ithal etmiş size satmış, siz ticaret odası başkanımıza satmışsınız, o da maliye bakanına satmış, araç bu arkadaştayken de aracın aracın üzerine haciz koymuşlar. Demişler ki bu aracın özel tüketim vergisi düşük ödenmiş. Dolayısıyla diyoruz ki Recep Beye (aracın son sahibi), 'Sen eğer o aracın üzerindeki ödenmesi gereken verginin dörtte birini ödersen, o aracın üzerine soruşturma nedeniyle konulan haczi kaldıracağız. İşin özü budur." ifadesini kullandı.


Bakan Ağbal, ithalatçı firmayla ilgili, yani yani düşük bedelle veya vergisi ödenmeden araç getiren galericilerle ilgili soruşturmanın devam ettiğini vurgulayarak, "Oradaki vergi ve cezaları aynen alacağız. Burada ikinci, üçüncü elden aracı devralan, satın alan kişinin mağduriyetini ortadan kaldırıyoruz." dedi.


ATO başkanı Baran: “Online işlemler artacak”


Anakara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran konuşmasında ATO nefes kredisinden yaralanan şirket sayısının 3 bin 215’e ulaştığını tutarın da 332.8 milyon TL olduğunu söyledi.


Gürsel Baran ATO olarak sicil kayıt, faaliyet ve ihale durum belgesinin İnternet üzerinden verilmeye başlandığını bu 3 belgenin oda işlem yükünü yüzde 60’ını oluşturduğunu anlattı.


Dünya


Haber PR ajansı tarafından şu şekilde servis edildi


Ankara Ticaret Odası (ATO) Meclis Toplantısı’na katılan Maliye Bakanı Naci Ağbal, KDV sisteminin baştan sona gözden geçirileceği ve reform yapılacağı müjdesini verdi.

 

Maliye Bakanı Naci Ağbal, ATO’nun Mart ayı Olağan Meclis Toplantısı’na katılarak Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. KDV Kanunu’nun hem yatırımcı hem satıcı hem de alıcı için yük olduğuna işaret eden Ağbal, “KDV Kanununa ilişkin kendimize 3 aylık bir çalışma süresi verdik. KDV indirimi talepleri dâhil olmak üzere bütün bunların üzerinden geçeceğiz. Sistemi baştan sona gözden geçireceğiz.  KDV Kanununda bir reform yapma amacımız var. Ülkemizin ihtiyaçlarına uygun bir KDV sistemini de oluşturmak gerekiyor çünkü en fazla şikâyeti, açık söyleyeyim, KDV’den alıyoruz”  ifadelerini kullandı.

 

 

-BEYAZ EŞYA VE MOBİLYA’DA KDV-ÖTV İNDİRİM SÜRESİ UZAYABİLİR-

 

Beyaz eşya ve mobilyadaki vergi indirimlerinin büyük rağbet gördüğünü söyleyen Ağbal, “Herkes 30 Nisan’ı bekliyor ‘Acaba uzayacak mı?’ diye. O gün geldiğinde tekrar değerlendireceğiz” dedi.

 

-“2017’DE EKONOMİ UÇACAK”-

 

Türkiye ekonomisinin son 14 yıldır büyüyen, gelişen bir performans gösterdiğini anlatan Ağbal, 15 Temmuz darbe girişimi, turizmdeki olumsuzluk ve terör olaylarıyla 2016 yılının ikinci yarısından itibaren ekonomide bir daralma görüldüğünü kaydetti. Hükümet olarak ekonomiyi tekrar canlandırmak için önemli düzenlemeler yaptıklarını ifade eden Ağbal, “Bu günlerde bankaların da işletmelerin de yüzü gülüyor. Cepte para var, bankalardan krediler açılıyor. Ekonomide ve reel sektörde çarklar da dönüyor. İnşallah 2017’de ekonomi uçacak ve çok daha iyi noktalara gelecek” dedi. 

 

Şirket kuruluşunu basitleştirdiklerini ve maliyetleri düşürdüklerini anlatan Ağbal, Rekabet Kurulu ücretinin de ticaret sicili memurluğunda tahsil edileceğini belirterek, “Böylelikle bütün ücretleri tek bir noktada vatandaşımız, işletmemiz yatırmış olacak” diye konuştu.

-“MALİ MEVZUATI GÖZDEN GEÇİRİYORUZ”-

Bakan Ağbal, vergi ile konularda meclis üyelerinin sorularını yanıtladı. Son iki yıldır birçok alanda damga ve harçta vergileri kaldırdıklarını ya da vergi oranlarını düşürdüklerini anımsatarak, KDV iadelerini de hızlandırdıklarını bildirdi. Ağbal, bir soru üzerine, SGK bildirgesiyle muhtasar beyannamelerinin birleştirilmesinin büyük bir fırsat sunduğuna işaret ederek, işletmelerin ödeyeceği ceza tutarlarının SGK mevzuatı ile vergi mevzuatında farklılık gösterdiğini söyledi. Ağbal, “SGK ile Gelir İdaresi Başkanlığı şu anda ortak bir çalışma yapıyor. Bütün mali mevzuatı gözden geçiriyoruz. Mükellefin lehine olacak şekilde cezalarda, faizlerde en düşüğü hangisi ise o olacak. Amacımız SGK mevzuatı ile vergi mevzuatını tekleştirmek” dedi.

-AVUKAT TUTMA ZORUNLULUĞU-

Bakan Ağbal, ATO’nun daha önce basın açıklaması yaparak dile getirdiği şirketlere yönelik avukat tutma zorunluluğuna ilişkin bir meclis üyesinin sorusuna karşılık, “Şahsi kanaatim, hiçbir işletmeye zorunlu olarak ‘Avukat tutacaksın’ demememiz lazım. Her işletmenin kendi kararını kendisinin vermesi lazım. Bu doğru değil. Bu konu zaman zaman gündeme geliyor, olumlu da bakıyoruz. Avukat tutacaksa işletme kendisi karar versin” yanıtını verdi.

 -ATO ÜYELERİNE ONLİNE BELGE MÜJDESİ-  

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran da konuşmasında ATO üyelerinin kayıt sureti, faaliyet belgesi ve ihale durum belgesini artık internetten alabilecekleri müjdesini verdi. Baran, şunları kaydetti:

 

“Oda Sicil Müdürlüğümüzün kayıt sureti, faaliyet belgesi ve ihale durum belgesini artık internetten vereceğiz. Bu belgeler mükelleflerin işlerinin yaklaşık yüzde 60’ını oluşturuyor. Bundan sonra üyelerimiz internet üzerinden bu belgelere ulaşabilecekler. Üstelik belgeler e-devlet üzerinden de doğrulanabiliyor. Bu sayede üyelerimiz zamandan tasarruf ederek, bu süreyi işlerini geliştirmek için kullanacak. Biz de aynı şekilde iş yükümüzü hafifleteceğiz hem de zamanımızı hizmetlerimizi çeşitlendirmek için kullanabileceğiz.”

 

Baran, küresel ticaret hacminin 2016'da yüzde 2,6 gerilediğini, ülkelerin ticaret performanslarının daraldığını söyledi. Türkiye ekonomisinin bir yandan 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında karşı karşıya kaldığı saldırıları bertaraf etmek için uğraşırken, diğer yandan dünya ticaretindeki gelişmelerden etkilendiğini dile getiren Baran, “Çok şükür ki 2017’ye hem güçlü hem umutlu başladık. Yatırım teşvikleri başta olmak üzere, hükümetin ekonomiyi canlandırmaya yönelik çalışmaları reel hayatta karşılığını buluyor” dedi.

 

-BARAN’DAN İSTİHDAM ÇAĞRISI- 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı istihdam seferberliğine destek verdiklerini belirten Baran, “Buradan üyelerimize yaptığım çağrıyı tekrarlamak istiyorum. İstihdam seferberliğine katkıda bulunmak vatani bir görevdir. Gelin, devletimizin işverenlere sağladığı istihdam teşviklerinden faydalanın. Ekmeğimizi aşımızı büyütmek için daha fazla üretmek, daha fazla istihdam sağlamak zorundayız. Büyük ve güçlü bir Türkiye için hepimize görev düşüyor” dedi.  

 

Baran, hükümetin esnaf ve tüccarın krediye erişimini kolaylaştırıcı düzenlemeleri hayata geçirdiğini anımsatarak, Nefes Kredisi Projesi kapsamında ATO’da 3 bin 215 üyenin 332 milyon 883 bin lira kredi kullandığını açıkladı. Türkiye'nin son yıllarda elde ettiği tüm kazanımların temelinde güven ve istikrarın bulunduğuna dikkati çeken Baran, “Bizim en önemli sermayemiz istikrar ve güven ortamıdır. İş dünyası olarak güven ve istikrarın önemini ve kıymetini iyi biliyoruz. 15 Temmuz’da gücünü milletten almayan bir idareyi kabul etmeyeceğimizi gösterdik. İstikrara ve demokrasimize sahip çıktık, sahip çıkmaya da devam edeceğiz” dile konuştu.

 

Toplantı sonrasında ATO Başkanı Baran, Maliye Bakanı Naci Ağbal’a plaket takdim etti.Geri Dön