20 / 04 / 2024

Nakit ihtiyacı olanlar hemen baksın! İhtiyaç kredisi çekerken bu hatalardan uzak durun!

Nakit ihtiyacı olanlar hemen baksın! İhtiyaç kredisi çekerken bu hatalardan uzak durun!

Nakit ihtiyacı olan vatandaşlar ihtiyaç kredilerine yönelmeye devam ediyor. Artan faiz oranlarıyla  birlikte kredi çekenlerin dikkat etmesi gerekenler var. İşte ayrıntılar...Nakit ihtiyacı olanları akıllarına ilk gelen ihtiyaç kredileri oluyor. Vatandaşlar nakit ihtiyaçlarını gidermek için ihtiyaç kredisi çekiyor. Peki kredi çekerken neye dikkat edilmeli?

KREDİ ÇEKMEK İSTEYENLER DİKKAT!

Nakit ihtiyacı olanların aklına gelen ilk duraklardan biri ihtiyaç kredileri oluyor. Artan faiz oranlarına rağmen krediye yönelimler devam ediyor. Karşılaştırma sitesi encazip.com, kredi kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat çekerken, uzak durulması gereken hatalarla ilgili bilgiler verdi.

İşte kredi çekmek isteyenlerin dikkat etmesi gerekenler: 

Nakit ihtiyacı olanlar hemen baksın! İhtiyaç kredisi çekerken bu hatalardan uzak durun!

KARŞILAŞTIRMA YAPMADAN KREDİ ÇEKMEYİN

Kredi çekmeden önce bankaların kredi tekliflerini karşılaştırın. Çünkü her banka farklı faiz oranları ve vade süreleri belirliyor. Faiz oranları kişiden kişiye değişebilir, kredi notunuza göre bir başkasına önerilen kredi faiz oranı size çıkmayabilir ya da size daha uygun bir faiz oranı çıkabilir. Bu nedenle bankaları karşılaştırarak size en uygun faiz oranını araştırın.

BANKALARIN KAMPANYALARINI TAKİP EDİN

Daha önce müşterisi olunmamış bankalardan kredi alan tüketiciler, yeni müşteriler için uygulanan düşük faizli kredi ve sıfır faizli nakit avans kullanabilirler. Bu nedenle bankaların kampanyalarını takip etmekte yarar var.

KREDİ NOTUNUZU ÖĞRENİN

 Kredi notu kredi çekerken çok önemli bir detay. Kredi notunuz iyiyse daha düşük faiz oranlarıyla kredi çekmeniz mümkün olabilir. Bu nedenle kredi notunuzu yüksek tutmak için finansal ödemelerinize, kredi kartı ekstresi ve mevcutta kullandığınız kredi varsa onların son ödeme tarihlerine dikkat edin. 

SİGORTA YAPTIRIN

Bankalar hayat sigortası yaptıran kredi kullanıcılarına daha düşük oranda faiz seçenekleri sunabiliyor. Kredi ödeme sürecinde bir vefat durumu halinde bankaya borcunuzun kalmaması için bankanın önerdiği kurumdan sigorta yaptırabilirsiniz. Bu durum hem vefatınız halinde borçlu kalma ihtimalinizi ortadan kaldırır hem de hayat sigortası ile verilen kredinin faiz oranı daha düşüktür. Özellikle kredi tutarı yüksekse sigortalı faiz oranı uzun vadede daha karlı olacaktır. 

Nakit ihtiyacı olanlar hemen baksın! İhtiyaç kredisi çekerken bu hatalardan uzak durun!

İHTİYACINIZ KADAR KREDİYE BAŞVURUN

Bankalar size ihtiyacınızdan yüksek tutarlarda kredi fırsatı sunabilir. Ancak borcunuzu vaktinde ve zorlanmadan ödeyebilmek için ihtiyacınız tutarında kredi çekin. Ayrıca ödeyemediğiniz kredi borçları kredi notunun düşmesine neden olabilir ve bu bir başka kredi çekiminde sizi zorlayabilir

VADE SAYILARINI KISA TUTUN 

Bankalar ödeme kolaylığı için farklı vade seçeneği sunuyor. Ancak vade süresi ne kadar uzarsa geri ödemesi de o kadar artıyor. Bu nedenle gelire göre iyi bir ödeme planı oluşturup vadeyi kısa tutmakta yarar var.

Nakit ihtiyacı olanlar hemen baksın! İhtiyaç kredisi çekerken bu hatalardan uzak durun!

İNTERNET ADRESİNE DİKKAT EDİN 

Kredi başvurunuzu dijital kanallardan yaparken bankanın kendi internet sitesine doğru bilgileri girdiğinizden emin olun. Dolandırıcılar bankaların sitelerini taklit edebilirler, sitenin güvenli olduğundan emin olmadan bilgilerinizi paylaşmayın. Bankanın web adresinin yazılı olduğu yerin sol yanında kilit işaretinin olmasına dikkat edin. Bu işaret, internet sitesinin güvenli bir site olduğu anlamına gelir. 

HERKES KEFİL OLMAYIN

Birine kefil olacaksanız bu, güvendiğiniz ve borcu zamanında ödeyeceğine inandığınız biri olmalı. Borçlarının geri ödemesini zamanında ve düzenli olarak yapacak güvenilir kişilere kefil olunması kredi notunu yükseltir. Aksi bir durum sizi hem zor durumda bırakabilir hem de kredi notunuzun düşmesine neden olabilir. 

ŞİFRE VE BİLGİLERİNİ PAYLAŞMAYIN!

Dijital bankacılık ile bankaya gitmeden istediğiniz zaman istediğiniz yerde kredi başvurusunda bulunabiliyorsunuz. Ancak dijital bankacılıkta dolandırıcılara da dikkat etmek gerekiyor. Dijital bankacılıkta şifrenizi ve bilgilerinizi sizi telefonla arayarak bilgi isteyen kimseyle paylaşmamalısınız. 

FARKLI BANKALARDAN KREDİ KULLANIN

İhtiyaç duyduğunuz krediyi tek bir bankadan çekmek yerine birkaç farklı bankadan farklı krediler kullanarak daha düşük faiz ödeyebilirsiniz. Böylece kredi tutarını düşük tutarak çok daha düşük maliyetli kredi kullanabilirsiniz.

Hangi kredi, konut ve ihtiyaç kredisi faiz oranı ne kadar? Hangi kredi konut ve ihtiyaç kredisi 2024 faiz oranları  

Kredi notu düşük olanlara müjdeli haber: Kredi sicil affı mı geliyor?

Konutta kredi muslukları açılacak! Bir saniye bile nasıl ev alırım stresine kapılmayın!

Geri Dön