21 / 02 / 2024

Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi inşaatında sona gelindi!

Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi inşaatında sona gelindi!

Osmangazi Belediyesi tarafından projelendirilen ‘Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nin çelik konstrüksiyon destekli 40 metre çapındaki kubbe kısmının da inşaatına geçildi.

Referans Göktürk'te konut almak isteyenler için lansmana özel indirim!Osmangazi Belediyesi tarafından projelendirilen ‘Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nin çelik konstrüksiyon destekli 40 metre çapındaki kubbe kısmının da inşaatına geçildi.


Bir süre önce hayatını kaybeden dünyaca ünlü tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık'ın başdanışmanlığını yaptığı "Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi" şekillenmeye başladı. Yaklaşık 35 milyon liraya mal olacak müzenin, 2017 yılında açılması hedefleniyor. Bursa'nın fethi ve Osmanlı İmparatorluğunun kuruluş hikayesinin özel olarak hazırlanan görsellerle anlatılacağı müzenin çelik konstrüksiyon destekli 40 metre çapındaki kubbe kısmının inşaatına geçildi. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, 4 bin 300 metrekare alan üzerine inşa edilen müze için, yaklaşık 5 yıl süren titiz bir çalışma gerçekleştirdiklerini söyledi. Dündar, panoramik müzenin 360 derece dairesel dönmesi nedeniyle referans noktası olarak Saltanat Kapı'yı belirlediklerini bildirdi. Fethi gerçekleştiren Orhan Bey'in fetih anındaki durumunun da panoramik müzede ayrıntılı şekilde tasvir edileceğini belirten Dündar, Bursa'nın varoluşunun simgesi olan değerlerin de panoramik müzede manevi anlamlarına uygun olarak kullanılacağını anlattı. Dündar, panoramik müze ile Osmanlı İmparatorluğunun iki yönünün gün yüzüne taşınacağını, Bursa'nın nasıl fethedildiği, kentin nasıl bir mirasa sahip olduğunun yanı sıra Osmanlı'nın sahip olduğu manevi güç ve adaletin de bu müzeyle tüm dünyaya anlatılacağını dile getirdi.


3 BOYUTLU FETİH GÜNÜ

Dündar, müzenin Osmangazi ve Bursa'nın tarihi değerlerine sahip çıkmanın yanı sıra klasik müze anlayışına da farklı bir yorum kazandıracağını belirterek, fetih gününün üç boyutlu olarak yansıtıldığı canlandırma salonu ile sergi salonları, toplantı salonları, kafeterya ve idari bölümlerin yer alacağı müzenin, çevre dostu bina formunda inşa edildiğini vurguladı. Enerji ve çevre dostu tasarım özelliğiyle uluslararası LEED sertifikası (yeşil bina sertifikası) alabilecek teknik donanıma da sahip olan müzenin en kısa sürede tamamlanması için çalışmaların büyük bir hızla sürdüğünü dile getiren Dündar, "Panorama 1326 Bursa Tarih Müzesi, Osmangazi Belediyesinin en büyük bütçeli en ciddi yatırımı. Bursa'yı Bursa dışına taşıyacak bir proje" görüşünü dile getirdi.


BURSA'YA BÜYÜK DEĞER KATACAK

Başkan Dündar, müzenin Bursa'ya değer katacak özel bir yapı olacağını vurgulayarak, "Şu anda önemli bir noktaya geldik. Betonarme kısmı bitti. Şu anda betonla çeliğin birleşme kısmı çalışılıyor. Bu bölümle birlikte çelik konstrüksiyon bölümlerinin çalışması başladı. Bundan sonraki adım da kubbe kısmı olacak. İnşallah kubbeyle birlikte ortaya çıktığında devasa bir yapı olacak. Bundan sonraki süreçte resim kısmı başlayacak" diye konuştu.


Sabah


Geri Dön