02 / 03 / 2024

Panorama Bursa 1326 Fetih Müzesi'nin inşaatı son sürat!

Panorama Bursa 1326 Fetih Müzesi'nin inşaatı son sürat!

Bursa'nın Osmangazi ilçesinde hayata geçirilen Panorama Bursa 1326 Fetih Müzesi'nin inşaatı son sürat devam ediyor.
Osmangazi Belediyesi tarafından inşaat çalışmalarına son sürat devam edilen Panorama Bursa 1326 Fetih Müzesi, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Başkanı Metin Sözen’den tam not aldı.


Kamberler Parkı’nın yanında toplam 4 bin 300 metrekare alan üzeride hayata geçirilen Panorama Bursa 1326 Fetih Müzesi, Osmanlı İmparatorluğu’nun Beylikten Cihan Devleti’ne giden yolculuğunu ve bu yolculuğun en önemli noktalarından biri olan Bursa’nın fethini 3 boyutlu olarak anlatacak.


Dünyanın en uzun kubbe açıklığına sahip panoramik müzesi olma özelliği taşıyan Fetih Müzesi inşaatında sona gelinirken, müze açılış için gün sayıyor. Fetih gününün üç boyutlu olarak yansıtıldığı canlandırma salonunun yanı sıra, sergi salonları, toplantı salonları, kafeterya ve idari bölümlerin yer alacağı Panorama Bursa 1326, çevre dostu bina olma özelliği de kendi alanında bir ilk olma özelliği taşıyor.


Osmangazi Belediyesi tarafından Bursa’ya kazandırılacak olan, Panorama Bursa 1326 Tarih Müzesi’nin danışmanlarından Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Danışmanı Ahmet Erdönmez ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Dairesi Başkanı Aziz Elbas müze inşaatını inceyerek, yetkililerden proje hakkında bilgi aldı. Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Hüseyin Erdönmez’den inşaat ve sanatsal bölüm çalışmaları hakkında bilgiler alan Prof. Dr. Sözen, “Bir kentin kendisini en iyi şekilde anlatması gerekiyor. Kendisini anlatan kentler, özellikleri çok olan ve sahip olduğu değerleri koruyan kentlerdir.  Bursa, fazlasıyla tarihi ve kültüre sahip olan bir kentimiz” diye konuştu.Osmangazi Belediyesi
Geri Dön