03 / 03 / 2024

Panorama Bursa 1326 Tarih Müzesi ihaleye çıktı!

Panorama Bursa 1326 Tarih Müzesi ihaleye çıktı!

Osmangazı Belediyesi, 'Panorama Bursa 1326 Tarih Müzesi' için ihaleye çıktı. İhale için Türkiye'nin dört bir yanından 19 firma dosya verirken, belediye mart ayı sonunda temel atmayı hedefliyor.Osmangazı Belediyesi, 'Panorama Bursa 1326 Tarih Müzesi' için ihaleye çıktı. İhale için Türkiye'nin dört bir yanından 19 firma dosya verirken, belediye mart ayı sonunda temel atmayı hedefliyor. Osmangazi Belediyesi, büyük önem verdiği projelerin başında gelen 'Panorama Bursa 1326 Tarih Müzesi' için en önemli adımı attı. Projeyi ihaleye çıkarana belediyeye rekor sayıda firma dosya verdi. Türkiye'nin dört bir yanından 19 firmanın teklif verdiği projenin temelinin mart ayı sonunda atılması hedefleniyor. 


İHALE İKİ AŞAMALI OLACAK... 

İhale Komisyonu Başkam Sezai Özokutan başkanlığında gerçekleşen iki aşamalı ihaleye, Bursa'nın yanı sıra İstanbul, Ankara, Eskişehir, Bitlis gibi illerden gelen toplam 19 firma dosya verdi. Firmaların dosyalanın alan İhale Komisyonu, yapacağı teknik incelemenin ardından yeterlilik almaya hak kazanan firmalara çağrıda bulunarak teklifleri alacak. İhalenin yasal süresinin dolup sonuçlanmasının ardından mart ayı sonunda da projenin temelinin atılması hedefleniyor. 


19 FİRMA DOSYA VERDİ... 

İhalenin ilk aşamasında Panoramik Müze'nin yapımı için belediyeye dosya sunan firmalan şöyle: Durmaz İnşaat, Atlı İnşaat, Turyapı İnşaat, KMB Metro İnşaat-Akhaş İnşaat ortak girişimi, Nuhoğlu İnşaat, İzka İnşaat, Rit İnşaat-Taşırsan İnşaat, PTK Proje-Vestan İnşaat ortak girişimi, Hükmü Peker İnşaat-Özver İnşaat, Oze İnşaat-Mahal Mühendislik ortak girişimi, ÖZ Er-Ka İnşaat Asil İnşaat, Yapı ve Yapı İnşaat, Ultra Teknoloji, Cey Grup-Deha Altyapı ortak girişimi, Arıkan İnşaat-Doğan Aksel İnşaat ortak girişimi, Öztimur Yapı Proje İnşaat-Öztimurlar İnşaat ortak girişimi, Hüsamettin Peker İnşaat-Limanyol İnşaat ortak girişimi, Vera İnşaat, Raşit Cambaz Yapı Mühendisliği-Sec İnşaat ortak girişimi. 


ZİYARETÇİLER TARİHE GİDECEK... 

Osmangazi Belediye Başkam Mustafa Dündar, Bursa'nın fethini anlatacak olan Panoramik Müze'nin, 40 metre çaplı dairesel bir yapıda inşa edileceğini belirterek, tavanının elipsoit kubbe formunda olacağını kaydetti. Bu yapının alt platformuna, yan duvarlarına ve tavanına 360 derecelik panoramik resim ve onu tamamlayan üç boyutlu çalışma yapılacağını vurgulayan Dündar, "Seyirci platformuyla yan duvarlar arasındaki 3 boyutlu platformda, perspektife uygun olarak değişik boyutlarda, döneme ait mimari ve sanatsal öğeler yer alacak. Panorama Bursa 1326 Tarih Müzesi, dünyadaki diğer panoramik müzelerin aksine, kubbeli olarak tam panoramik şekilde inşa edilecek. Kubbe içerisine yapılacak olan 3 boyutlu resim, ziyaretçilere uçsuz bucaksız bir gök kubbe altında olduğu izlenimini verecek. 3 boyutlu platformun bitiminde yükselecek olan kubbedeki resim ile müze, ziyaretçileri içine alarak yüzyıllar öncesine götürecek" diye konuştu. 


TURİZME KATKI SAĞLAYACAK... 

Panoramik Müze'nin, ziyaretçilerine Bursa'nın köklü tarihine yolculuk edebilme imkânı sunacağım ifade eden Dündar, "Müze aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu'nun, beylikten cihan devletine doğru giden yolculuğunu ve bu yolculuğun en önemli noktalarından birisi olan Bursa'nın fetih arımı, etkileyici bir şekilde göstermiş olacak. Gerek mimarisi, gerekse konusu ile gelişen turizm potansiyelimize de önemli katkı sağlayacak" dedi. 


Olay Bursa


Geri Dön