23 / 02 / 2024

Paylaşımlı ofislere talep artıyor! 

Paylaşımlı ofislere talep artıyor! 

Ofis maliyetlerinin yükselmesi paylaşımlı ofislere olan talebi artırdı. En düşük sanal ofis kirası 190 TL'den başlıyor. 

Referans Pendik: ilk adımda başlayan masalPaylaşımlı ofislerin kullanımı Türkiye'de artmaya devam ediyor. Kuzey Amerika ve Avrupa'da yaygın olan paylaşımlı çalışma alanları yeni bir iş yaşamı formunu da beraberinde getiriyor. Co- working yani ortak çalışma alanında çalışanların sayısı 2025 yılı sonunda dünya genelinde 5 milyon kişiye ulaşacak. Son 3 yılda Türkiye'de ortak çalışma alanı sağlayıcıları yüzde 90 arttı. 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere, Co-working (ortak çalışma), sanal ofis, hazır ofis ve toplantı odası hizmetleri sunan Servcorp Türkiye Direktörü Damla Özgönül yaptığı açıklamada ortak çalışma alanlarında esnek çalışma imkanı; saatlik, günlük, aylık veya yıllık kiralama olanakları sunduklarını, taahhüt mecburiyetinin de bulunmadığını belirtti.

Paylaşımlı ofislere talep artıyor! 

5 yıldızlı ofis ortamı ve son teknoloji altyapı ile işlerini makul ücretler ödeyerek geliştirme imkanı sağladıklarını belirten Özgönül şunları söyledi: "Müşterilerimiz aidat/stopaj gibi, geleneksel ofis sisteminde ödedikleri bu ücretleri Servcorp ofislerimizde ödemiyor. Aldıkları tüm hizmetler tek bir faturada toplanır ve şeffaflık kodumuz gereği, müşterilerin tüm fatura detaylarına 7/24 erişimleri vardır. Sanal ofis kiraları paketlere göre farklılık gösteriyor olup, aylık minimum 190TL’den, co-working alanı paketleri bin TL’den ve hazır ofis kiraları ise ortalama 4 bin TL’den başlıyor." 

Paylaşımlı ofislerin 40 yıl önce Avustralyalı gayrimenkul uzmanı Alfred Moufarrige’nin fikriyle ortaya çıktığını hatırlatan Özgönül şöyle konuştu: 

"Hazır ofisler, fotokopi-faks makinesi, internet-telefon bağlantısı, sekretarya-asistan desteği, temizlik, güvenlik ve bir ofiste olması gereken tüm hizmetleri sunan yerler olarak karşımıza çıkıyor. Tüm bunların tedariki ve bunların takibi için yeni istihdam bütçeleri ayırmaktan kurtaran, hazır ofisler; maliyeti, sosyal ortamı ve mobilizasyona verdiği imkânlarla iş dünyasının yeni ve yeri zor doldurulacak cazibe merkezi."

Paylaşımlı ofisler, iş başlangıç maliyetlerini azaltıyor

Paylaşımlı ofisler ile özellikle startup girişimlerin iş başlangıç maliyetlerinin ciddi anlamda azaldığının altını çizen Özgönül, "Servcorp olarak şu anda Tekfen Tower’daki ofislerimizin yüzde 90’nı doldu, Nişantaşı’ndaki ofislerimizde neredeyse dolmak üzere. Hal böyle olunca bizde ofis yatırımlarımızı artırmayı planlıyoruz. Başta İstanbul olmak üzere  Ankara  ve İzmir’de lokasyon çalışmalarımıza devam ediyoruz" dedi.

Türkiye’de bulunan 100’ün üzerindeki hizmet sağlayıcının tamamının büyüme hedeflediğini söyleyen Özgönül şu ifadeleri kullandı:

"Servcorp olarak şu anda Tekfen Tower’daki ofislerimizin yüzde 90’nı doldu, Nişantaşı’ndaki ofislerimizde neredeyse dolmak üzere. Hal böyle olunca biz de ofis yatırımlarımızı artırmayı planlıyoruz. Başta İstanbul olmak üzere Ankara ve İzmir’de lokasyon çalışmalarımıza devam ediyoruz. Türkiye’de iki stratejik yatırımın ardından, önümüzdeki yıllarda yeni bir lokasyonda minimum 50 ofislik projemizi hayata geçirmeyi umuyoruz. Globalde ise özellikle Japonya’da en az 4 yeni lokasyon hedefliyoruz. Ek olarak Riyad’da dünyanın en büyük ortak çalışma alanı projesini hayata geçirmek üzereyiz ve en önemlisi Berlin’de Almanya pazarında giriş yaptık."

Paylaşımlı ofislere talep artıyor! 

İki binden fazla şirkete hizmet veriyoruz

Workinton CEO’su Cihan Seyithanoğlu açıklamasında, İstanbul, Ankara, Bursa,  İzmir  ve Katar’da 18 farklı lokasyonda, coworking, sanal ofis, hazır ofis, toplantı odası ve WORKINTON LAB adı altında sundukları inovasyon hizmetleri kapsamında 15 binden fazla üyeye ve 2 binden fazla şirkete hizmet verdiklerini ifade ederek ortak çalışma alanları sektörünün şube, metrekare, kullanıcı ve bünyesinde yer alan şirket sayısı bakımından lider markası konumunda olduklarını söyledi.

Seyithanoğlu, biri uluslararası olmak üzere 18 olan şube sayılarını, 2024 itibarıyla uluslararası şubeler ve çözüm ortakları ile gerçekleştirecekleri projelerle 100’e taşımayı hedeflediklerini söyledi. Seyithanoğlu, "İş ortaklarımız, 400’den fazla mentorumuz, yatırım ağları ve kurumsal müşterilerimizle girişim ekosisteminin kalbinin attığı alanlarda girişimcilere ev sahipliği yapıyoruz. Bunun yanı sıra düzenlediğimiz etkinliklerle girişimcilik ekosisteminin buluşma noktasıyız. Türkiye’deki 500 büyük şirketin 400’e yakınının tercih ettiği Workinton’da yenilikçi fikirler her zaman bir iniş pisti buluyor" diye konuştu.

Çalışma alanlarımız kolay ulaşılabilir lokasyonlarda

Tüm lokasyonlarının kolay ulaşılabilir vurgulayan Seyithanoğlu şu ifadeleri kullandı:

"Gün içerisinde farklı sektörlerde çalışan üyelerimiz birbirleri ile yeni bağlantılar kurarak iş birliği yapabiliyor, ihtiyaçları doğrultusunda toplantı odalarını kullanabiliyor, çoklu lokasyon ağımız sayesinde günün farklı saatlerinde diledikleri şubemizde çalışabiliyorlar. Tüm şubelerimizde üyelerimiz güne kendilerine sunulan kahvaltı ile başlıyor ve gün içinde de taze meyve ikramı, tatlı tuzlu atıştırmalıklar ve sınırsız çay kahve ile keyifli çalışmalarını sağlıyoruz. Bununla birlikte çalışmaları için ihtiyaçları olan yüksek hızlı internet tüm şubelerimizde mevcut. Üyelerimiz aplikasyon üzerinden çalıştıkları şubedeki aktif üyeleri görebiliyor, birbirleriyle iletişim kurabiliyor aynı zamanda işleri için gerekli olan iş birliği fırsatını sağlayabiliyor. Aynı zamanda aplikasyon üzerinden ihtiyaçları olan her türlü konuda Workinton’un ilgili ekiplerine ulaşabiliyorlar."

 

Dijitalleşmeyle birlikte yeni ofis anlayışı oluşuyor! 

 


Geri Dön