20 / 05 / 2024

Peker GYO 9 aylık bilançoda rekor kar açıkladı!

Peker GYO 9 aylık bilançoda rekor kar açıkladı!

Türk gayrimenkul sektörünün yurtdışındaki bayrak taşıyıcısı olan Peker GYO, yurtiçi ve yurtdışındaki büyüme stratejisinin meyvelerini dokuz aylık bilanço döneminde toplamayı bildi. Şirket, 2020 yılının 9 aylık döneminde 93,6 milyon liralık kâr rakamına imza attı.Türkiye’de olduğu gibi yurt dışında da hayata geçirdiği yenilikçi ve insan hayatına dokunan projelerle dikkatleri üzerine çeken Peker GYO, 2020 yılının dokuz aylık döneminde 93,6 milyon liralık rekor kâr açıkladı. 

Dokuz aylık döneme ilişkin finansal gerçekleşmeleri masaya yatıran Peker GYO Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Peker, Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecine rağmen oldukça verimli ve risklerin doğru yönetildiği bir mali dönemi daha geride bıraktıklarına değinerek,  “Kur hareketleri bilançomuzda hiçbir sıkıntıya yol açmadı. Tam aksine yurtdışında önemli işlere imza atan bir Türk şirketi olarak, yatırımlarımızı çeşitlendirmemizin avantajlarını yaşıyoruz” dedi.

YAKIN DÖNEMDE SÜRPRİZLERİMİZ OLACAK

Hasan Peker şu şekilde devam etti: “Bugün Türk gayrimenkul sektörünün yurtdışındaki bayrak taşıyıcısı olarak faaliyet gösteren Peker Holding çatısı altındaki Peker GYO, bu süreçte dengeli finansal yapısı sayesinde önemli bir kâr rakamına imza attı. Bugüne kadar yurtdışında 30’a yakın projeye imza attık. Başarımızın temelinde, yurtiçinde olduğu gibi yurtdışında da hayata geçirdiğimiz her yatırımımızda önceliği doğaya, insana ve çevreye vermemiz yatıyor. Bu kapsamda yurtdışında proje geliştiren bir Türk yatırımcısı olarak, üzerimizdeki sorumluluğun bilincindeyiz. Önümüzdeki dönemde yeni yatırımlarımızı devreye almaya başlayacağız. Bu anlamda büyük sürprizlerimiz olacak.”

“Bugüne kadar Anthill Residence, Ataköy Nef 22, Sultan Makamı Çengelköy ve Bomonti Business Center gibi projelere imza atan Peker Holding, son olarak Almanya’nın Düsseldorf kentindeki iki ayrı projeyle gündeme gelmiş, her iki proje de Alman basınında geniş yer bulmuştu. Gayrimenkul sektörü açısından özellikle Avrupa’nın müthiş bir yatırım potansiyeli barındırdığını söyleyen Hasan Peker, “Sadece Peker Holding olarak bizler, bugüne kadar Almanya ve İngiltere’de toplam 20’ye yakın projeye ‘Made in Turkey’ imzası attık” dedi.

 Peker GYO 9 aylık bilançoda rekor kar açıkladı!

SPK’nın yurtdışı gayrimenkul yatırımlarıyla ilgili son tebliğini de masaya yatıran Hasan Peker, GYO’ların yurtdışı yatırımlarının önünün açıldığına değinerek,  “Artık GYO’lar, Almanya ve İngiltere’deki firmalar gibi ucuz ve uzun vadeli finansman imkânlarından faydalanabilecek. Bu gelişme, rekabet açısından son derece önemli bir gelişme” dedi.

Bu tebliğ ile GYO’ların artık çok kârlı işler yapabileceğine değinen Hasan Peker, düşük özsermaye ve ucuz - uzun vadeli kredi kaldıracıyla Türk inşaat sektörünün tecrübesi birleştiğinde, önlerinin çok açık olduğunu; bu tebliğin hazırlanmasında büyük emeği geçen tüm GYODER ve SPK yetkililerini de tebrik ve takdir ettiğini belirtti.

Hasan Peker, “Gayrimenkul yatırımları uzun dönemli yatırımlardır. Bir projenin tamamlanıp bilançoya yansıması 2-4 yıl alabiliyor. Peker GYO olarak bugüne kadar yaptığımız yurtdışı yatırımların meyvelerini toplamaya başladık. Bu da bilançomuza yansıyor. Bu son tebliğ ile yurtdışı yatırımlarımız çok daha kârlı ve çok daha büyük olacak. Ciddi bir ivme yakalamış bulunuyoruz. Peker GYO olarak önümüzdeki yıllarda bilançomuza yansıyacak büyük miktardaki kârlar için hazırlıklara süratle başlamış bulunuyoruz. Yabancı firmalarla rekabet etme gücümüzün kısıtlı olduğu geçmiş yıllardaki başarımızı; bu tebliğ değişikliği ile beraber daha da büyüterek çok daha kârlı hale getireceğiz” diye konuştu.

AVRUPA PAZARINDA BÜYÜME SÜRÜYOR

Bir taraftan Avrupa’daki büyümesini sürdürürken diğer taraftan da Türkiye’de yeni yatırım fırsatlarını kolladıklarına değinen Hasan Peker; özellikle markalı konut sektörü özelinde son çeyrekte yaşanan hareketliliğin umut verici olduğunu belirtti. Hasan Peker “Son 4-5 yıl Türkiye’de iş yapan gayrimenkul yatırımcıları açısından sıkıntılı geçti. Sektörümüz bunun üstüne bir de pandemi sürecinin olumsuz etkilerini yaşadı. Peker GYO olarak bizler, bu süreci finansal gücümüzün de desteğiyle, yurtdışı yatırımlarımıza ağırlık vererek başarılı bir şekilde yönetmeyi bildik” diye konuştu.

Yurt içinde özellikle kentsel dönüşüm projelerine de çalıştıklarını dile getiren Hasan Peker, deprem kuşağındaki ülkemizde kentsel dönüşüm projelerinin çok önemli olduğunu söyledi.

2021 BAMBAŞKA BİR YIL OLACAK

2021 yılının sonuna yaklaşırken, dokuz aylık kâr rakamının önemli bir işaret olduğuna değinen Hasan Peker, “2021, bizim için bambaşka bir yıl olacak. Türk gayrimenkul sektörünün bayrağını yurtdışında da şerefle dalgalandırmaya devam edeceğiz. Yeni projeler üzerinde çalışıyoruz. Almanya, İngiltere ve Hollanda yine ana hedef pazarlarımız arasında. Bunun yanında, yurtiçinde de dünya başkenti İstanbul’a yakışır bir eser kazandırmak için çaba sarf ediyoruz” dedi.

ALMANYA’DA YENİ SATIN ALMA

Diğer bir yandan Peker GYO, önceki gün KAP’a yaptığı açıklamada portföyüne Almanya’da 500 bin Euro değerinde yeni bir taşınmaz eklendiğini açıkladı. KAP açıklamasında; Almanya'nın Vestfalya eyaletinin Recklinghausen şehrinde yer alan 417 metrekare kiralanabilir alana sahip 3 daire 1 ticari alandan oluşan ve 40 bin Euro yıllık kira geliri bulunan taşınmazın 500 bin euroya satın alındığı belirtildi.

 

Peker GYO Almanya'da 500 bin Euro'ya gayrimenkul satın aldı!


Geri Dön