26 / 05 / 2024

Peker GYO yeni gayrimenkul yatırımlarına hazırlanıyor!

Peker GYO yeni gayrimenkul yatırımlarına hazırlanıyor!

Çıkarılmış sermayesini 253 milyon TL’den 1 milyar 265 milyon TL’ye yükseltmek için SPK’dan onay alan Peker GYO, sermaye artırımından gelen geliri yeni yatırımlar için kullanacak.Peker GYO yeni gayrimenkul yatırımları için düğmeye bastı. Türkiye merkezli küresel bir gayrimenkul şirketi olan ve Peker grubu şirketlerinden birisi olarak faaliyet gösteren Peker GYO’nun sermaye artırımına Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) beklediği onayı aldı. Çıkarılmış sermayesini 253 milyon TL’den 1 milyar 265 milyon TL’ye yükseltecek olan Peker GYO, bedelli sermaye artırımından sağlanacak olan nakit kaynağın tamamına yakınını yeni yatırımların finansmanı için kullanacak. 

Peker GYO yeni gayrimenkul yatırımlarına hazırlanıyor!

KARI ARTTI

EY (Ernst&Young) tarafından denetlenen mali tablolarına yansıyan sonuçlara göre;doğru yatırımlarla koronavirüs salgını gölgesinde geçen 2020 senesini 67.4 milyon TL karla kapatan Peker GYO, 2021 yılı ilk 3 aylık döneminde de 38 milyon TL kar açıkladı. Böylelikle, bir önceki senenin aynı dönemindeki 17.4 milyon TL’lik kar yüzde 100’ün üzerinde bir artış kaydetti. 

30 Nisan tarihinde Peker GYO tarafından açıklanan 01 Ocak – 31 Mart 2021 ara hesap dönemine ait finansal tablolarda belirtilen 38 milyon TL’lik ilk 3 aylık karın 9.6 milyon TL’si Almanya'daki Hagen Projesi’nin satışından elde edildi.

YENİ YATIRIMLARDA KULLANILACAK

Peker GYO’nun sermaye artış sürecine ilişkin değerlendirmede bulunan Peker GYO Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Peker, “Bedelli sermaye artırımı yoluyla sağlanacak olan 1 milyar 12 milyon TL’lik nakit kaynağın tamamına yakını; 4 tanesi Türkiye, 2 tanesi Almanya, 1 tanesi İngiltere ve 1 tanesi de Hollanda’da olmak üzere 8 adet yeni yatırımın finansmanında kullanılacak" şeklinde konuştu. 

SERMAYE BÜYÜKLÜĞÜNDE HEDEF İLK 2

Hasan Peker  tarafından aktarılan bilgiye göre; bedelli sermaye artışının ardından yapılacak bu yeni yatırımlarla beraber Peker GYO; aktif büyüklükte ilk 6 GYO arasında, çıkarılmış sermaye büyüklüğünde ilk 2 GYO arasında, aktif büyüklüğündeki yurtdışı yatırım oranında ise en büyük GYO olmayı hedefliyor.

Peker GYO yeni gayrimenkul yatırımlarına hazırlanıyor!

GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDE BAYRAK TAŞIYOR

Türkiye'de hayata geçirdiği projelerle birlikte İngiltere ve Almanya'da da başarılı yatırımlara imza atan Peker GYO gayrimenkul sektöründe "bayrak taşıyıcı" ünvanını elde etti. Peker GYO, yurtdışında yaptığı yatırımlar sayesinde Türkiye'deki yatırımcılarına döviz getirisi sağlıyor. 

“Bu topraklardan aldığımız güçle, bir Türk şirketi olarak döviz kazandırıcı faaliyetlerimizi aralıksız bir şekilde sürdürüyoruz.” açıklamasında bulunan Hasan Peker, “Bir yandan Avrupa’daki büyümemiz devam ediyor. Diğer yandan da Türkiye’de yeni yatırım fırsatlarını kolluyoruz. Daha önce açıkladığımız Yurtdışında Almanya, İngiltere ve Hollanda yine ana hedef pazarlarımız arasında.” diye konuştu.

AVRUPA GAYRİMENKUL PAZARINA YATIRIMLAR ARTACAK

Avrupa gayrimenkul pazarında “Peker Holding” markasının yoğun ilgiyle karşılaştığını söyleyen Hasan Peker, “Peker Holding, Avrupa pazarında kazanmış olduğu bilgi, tecrübe ve kredibilitesini Peker GYO için kullanacak ve Türk yatırımcıların da bu imkanlardan yararlanmasına katkı sağlayacak. Daha açık bir ifadeyle Peker Holding, Peker GYO’nun Avrupa bankalarından uzun vadeli ve çok düşük faizli finansman kullanımına destek ve kefil olacak. Örneğin Almanya’daki yeni projelerde yıllık yüzde 1.18 ila yüzde 2.18 arasında faiz ve yüzde 2 ana para geri ödemeli olarak uzun vadeli kredilerden yararlanmak mümkün.” ifadelerine yer verdi. 

Peker GYO yeni gayrimenkul yatırımlarına hazırlanıyor!

ÖNCELİK İNSANA VE ÇEVREYE KATKI

Hasan Peker konuşmasının devamında şu açıklamara yer verdi: 

"Türk gayrimenkul sektörünün yurtdışındaki bayrak taşıyıcısı olarak geliştirdiğimiz her projede başlıca hedefimiz; doğaya, insana, çevreye katkı sağlayan, şehirlerin dokusuna uygun, uzun yıllar sonra dahi değerine değer katan kalıcı eserler üretmek oldu. Özetle yaptığımız işe sadece kar olarak bakmadık. İşin sırrı küresel düşünüp yerel gibi hareket etmekte yatıyor. Hayata geçirdiğimiz 20’yi aşkın projede de tüm bu hassasiyetleri gözetmeye büyük önem verdik.”

Peker GYO Almanya'daki binasını satıyor!


Geri Dön