20 / 05 / 2024

PETKİM'in galibi Turan Alem de Ali Sami Yen için şartname aldı

PETKİM'in galibi Turan Alem de Ali Sami Yen için şartname aldı

Seçim öncesindeki büyük ihalelerden biri daha tamamlanıyor. Bugün saat 14:00'te Ankara'da yapılacak ihaleyle İstanbul'daki en önemli şehiriçi arsalardan biri daha satılacak. Kazak şirketi Turan Alem Bank, ihalenin 28 katılımcısından biri oldu.İhale için, şimdiye kadar aralarında yabancıların da bulunduğu 28 firma şartname aldı. Şartname alan firmaların 14'ünde yabancı ortak bulunuyor. İstanbul'da lüks konut inşaatlarıyla adını duyuran Emrullah Turanlı yönetimindeki Taşyapı İnşaat ve Zorlu Grubu daha önce bu ihaleyle ilgilendiklerini ve dosya aldıklarını ifade etmişlerdi. Adı açıklanmayan ama ihale için dosya alan yeni bir isim ise dün geç saatlerde ortaya çıktı. Kazak şirketi Turan Alem Bank, ihalenin 28 katılımcısından biri oldu. Daha önce Şekerbank'ı, geçtiğimiz günlerde de PETKİM'i alan Kazak şirket şimdi de Seyrantepe tesislerini inşa etme karşılığında 35 bin metrekarelik alana sahip Ali Sami Yen arazisini istiyor.

250 MİLYON $'A SATILIR MI

Uzmanlar, Ali Sami Yen arazisine 150 milyon dolar ila 250 milyon dolar arasında değer biçiyorlar. Levent'teki İETT arazisinde Zorlu Grubu'nun ikinci gelen 8 bin dolarlık teklifi baz alındığında 250 milyon dolar civarında bir değere ulaşılıyor. Toplu Konut İdaresi (TOKİ), 49 yıllığına Galatasaray'a kiraladığı Seyrantepe'de gerçekleştirilecek çok amaçlı spor kompleksi ihalesi kapsamında, Ali Sami Yen'in bulunduğu 34 bin 640 metrekare alanda "Kentsel Sosyal Altyapı Alanları" için en uygun teklifi veren firma, Seyrantepe'de spor kompleksini yapacak. Seyrentape Projesi, 52 bin seyirci kapasiteli, çok amaçlı, çatısı açılır kapanır tipte stadyum ve 3 bin araçlık kapalı olmak üzere toplam 4 bin 500 araçlık otoparkı kapsıyor. Spor kompleksi, inşaatı tamamlandıktan sonra Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne devredilecek.

Seyrantepe arazisi üzerinde yapılacak olan stadyum inşaatının tamamlanması için 720 gün süre verilecek. Bu sürenin dolması beklenmeden 120 gün önce, hasılat paylaşımına konu olan Ali Sami Yen Stadyumu'nun bulunduğu alan yüklenici firmaya teslim edilecek. Firmanın son üç yıl ortalama cirosunun 10 milyon YTL'den az olmaması gerekiyor.

 

PETKİM'in yüzde 51'ini

2 milyar 50 milyon dolara satın alan Turan Alem Bank daha önce de Şekerbank'ın yüzde 33,98 hissesini 424,73 milyon dolara satın almıştı. Turan Alem Bank, Kazakistan'ın en büyük bankası. Başkanı Mukhtar Ablyazov. Ablyazov'un, Bakü ve Moskova'da büyük hacimli inşaat yatırımları bulunuyor. Ablyazov'un denetiminde bulunan Eurasia grubu ise Rusya'da büyük ticari emlak yatırımlarıyla dikkat çekiyor. Moskova'nın Manhattan'ı olarak ün yapan "Moscow City" projesinde en yüksek 3 gökdelenden birini de bu grup yapıyor.

 (Akşam)


Geri Dön