27 / 02 / 2024

Prusias ad Hypium Antik Kenti'ndeki kazılar tamamlandı!

Prusias ad Hypium Antik Kenti'ndeki kazılar tamamlandı!

Karadeniz 'in "Efes"i diye tabir edilen, 1. yüzyılda inşa edildiği belirtilen Prusias ad Hypium Antik Kenti'ndeki tiyatroda bu yılki kazı çalışmaları tamamlandı.Karadeniz 'in "Efes"i diye tabir edilen, 1. yüzyılda inşa edildiği belirtilen Prusias ad Hypium Antik Kenti'ndeki tiyatroda bu yılki kazı çalışmaları tamamlandı.


Kazı çalışmalarının başkanlığını da yürüten Düzce Üniversitesi (DÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nurperi Ayengin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu sezon çalışmaların yaklaşık 30 kişilik ekiple 36 gün sürdüğünü söyledi. 


"Verimli" bir sezon geçirdiklerini belirten Ayengin, "Bizi ümitlendirecek mimari kalıntılar bulduk. Daha önce orkestra alanına giden bir koridora ulaştık. Bu koridorun zeminine inememiştik, onu tamamladık. Zemindeki taş döşeme orijinal haliyle korunuyor. Koridora inen merpenlerimiz var, onlar da orijinal şekliyle gün yüzüne çıktı. Koridor, yaklaşık 5 metre derinlikte karşımıza çıkınca aşağıda bir oturma grubunun korunmuş olarak bizi beklediğini ümit ediyoruz" şeklinde konuştu. Ayengin, yeterli bütçe  buldukları takdirde ekim ayında çalışmaların tekrar başlayabileceğini ifade etti.


Radikal


Geri Dön