15 / 06 / 2024

Recep Altepe: Kentsel dönüşüm için önce vatandaş bilinçlenmeli!

Recep Altepe: Kentsel dönüşüm için önce vatandaş bilinçlenmeli!

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kentsel dönüşüm konusunda vatandaşın devletten büyük beklentisi olduğunu belirterek, “Vatandaşın istediği şartlarda dönüşüm yapacak yatırımcı bulmak zor. Önce vatandaş bilinçlenmeli” dedi....
Türkiye´de ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörünün temsilcileri Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen ‘İnşaat Zirvesi’nde bir araya geldi. 

Sektörün geleceğinin ele alındığı toplantının ana gündemini ise ‘kentsel dönüşüm’ oluşturdu. Toplantının açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, son 5 yıl içinde hayata geçirdikleri projelerle kentsel dönüşüme sağladıkları katkılardan örnekler verdi.


KAMULAŞTIRMAYA 300 MİLYON TL HARCAMA


Bursa’da 750 bine yakın yapı stoku olduğu ve 17 Ağustos depreminin yapılaşma için bir milat kabul edildiğini dile getiren Başkan Altepe, bu tarihten itibaren güvenlik katsayılarının arttığını söyledi.


Türkiye gibi Bursa’nın da ana gündeminin kentsel dönüşüm olduğunu dile getiren Başkan Altepe, “Şu anda yaptığımız kamulaştırmalar sürüyor. Bu dönemde yaptığımız kamulaştırma 300 milyon lirayı yakaladı. Bu yapılanlar bizden önceki 5 dönemi de geçti. Sadece bir cadde için 350 kamulaştırma yaptık ve 350 bina daha kamulaştıracağız. Son 10 yılda yıktığımız bina sayısı da 2 bin 900’ü buldu. Bu yıkılan binaların yerine yollar, spor alanları ve parklar yapıldı. Bunun yanında İntam’da dönüşüm için prosedür tamamlandı, inşaatı başlatacağız. Tabakhaneler bölgesinde yapılacak proje için Bakanlar Kurulu'ndan karar çıktı. Bu bölgede de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte dönüşüme kısa süre içinde başlayacağız” dedi.


VATANDAŞ BİLİNÇLENMELİ


Kentsel dönüşüm konusuna vatandaşların da destek vermesi gerektiğini ifade eden Başkan Altepe, vatandaşların bu konudaki beklentilerinin çok fazla olduğunu belirterek şunları söyledi: "Vatandaşın beklentisi çok büyük. ‘Benim dairem var, karşısında bir daire ver, bunun üzerinden para alma, taşınma paramı da ver’ deniliyor. Bunun karşılığında kentsel dönüşüm yapacak bir yatırımcı bulmak zor. Konuşmak kolay. Artık vatandaşın bilinçli olması lazım. Dönüşüm şart. Riskli yapı sayısı yüksek. Her an deprem olabilir. Bu deprem Bursa´da da İstanbul’da da olabilir. 1855 Depremi’nde Bursa’nın nüfusu yarıya düşmüş. İki katlı yapılar bile yıkılmış. Bugünü düşünün. Allah göstermesin. Marmara Bölgesi, Türkiye’nin lokomotifi. Burada en ufak bir deprem, Türkiye’nin belinin kırılması demek. Bu dönüşüme büyük önem verilmesi gerek.” 


Yurt Gündemi


Geri Dön