22 / 02 / 2024

Reza Zarrab'ın Kandilli'deki binasında yıkım başladı mı?

Reza Zarrab'ın Kandilli'deki binasında yıkım başladı mı?

Reza Zarrab’ın Kandilli’deki kaçak yapılarının yıkımı başladı. Kepçeler önce köşkün arka cephesinde bulunan 61 metre genişliğindeki üç katlı yapıyı yıkmaya başladı. Ardından ön cephedeki 24 metre genişliğinde tek katlı kaçak yapılar yıkılacak.

Referans Pendik: ilk adımda başlayan masalİstanbul Büyükşehir Belediyesi, Reza Zarrab’ın Kandilli’deki kaçak yapılarına 14 ay boyunca dokunmadı. Kepçeler dün kaçak binaları yıkmaya başladı. İlk kepçe 3 katlı binaya vuruldu.


GÖZDEN KAÇIRMAK İÇİN BRANDALARLA ÖRTTÜLER

Tarihi köşkteki kaçağı gözlerden uzak tutmak için branda ile örten Reza Zarrab, 61 metre genişliğindeki araziye de 3 katlı bina dikti. SÖZCÜ’nün haberinden sonra inşaat mühürlendi. Reza Zarrab, 25 milyon dolar ödeyerek satın aldığı Kandilli’deki tarihi köşkü yıkıp yenisini inşa etti. Bahçedeki ağaçları kestirdi, üç katlı betonarme bir yapı dikti. SÖZCÜ, ‘Korunması gereken kültür varlığı” olarak 1986’da tescillenen köşkteki hukuksuzluğu kamuoyunun gündemine getirdikten sonra 13 Şubat 2015’te inşaat mühürlendi.


ÖNCE ÜÇ KATLI BİNAYI YIKTILAR 


Üzerinden neredeyse 1 yıl geçti. Boğaziçi İmar Müdürlüğü, AKP iktidarının ‘hayırsever işadamı’ Zarrab’ın kaçak yapılarını yıkmadı, yıkamadı. Ta ki Reza Zarrab, kara para aklama ve ABD’yi dolandırmak suçundan 21 Mart günü Miami’de tutuklanana kadar. Kandilli’deki köşk arazisindeki kaçak yapılaşmayla ilgili savcılığa 14 ay önce “yıkım işlemleri başladı” diye yazı yazan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Boğaziçi İmar Müdürlüğü dün köşke kepçelerle girdi.


Kepçeler önce köşkün arka cephesinde bulunan 61 metre genişliğindeki üç katlı yapıyı yıkmaya başladı. Ardından ön cephede bulunan 24 metre genişliğinde tek katlı kaçak yapılar yıkılacak. Bütün bunların ardından, kat yükseklikleri değiştirilen, cephesi genişletilen, bodrum katları büyütülen, zeminiyle çatısına ilaveler yapılan tarihi köşk bir kez daha yıkılarak yeniden aslına uygun olarak inşa edilecek. Yıkım ve yapım masrafları tutuklu işadamı Reza Zarrab’ın şirketi Royal Holding’den tahsil edilecek.


YARGILANMA DEVAM EDECEK


Kaçak inşaatla ilgili hem Boğaziçi İmar Müdürlüğü hem de İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, köşkün sahibi ve fenni sorumlular hakkında geçtiğimiz yıl Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. Zarrab ve diğer sorumlular tescilli kültür varlığında izne aykırı tadilat ve inşaat yaptıkları için 6 aydan 3 yıla kadar hapis veya adli para cezası istemiyle yargılanıyor.


TARİHİ BÖYLE YERLE BİR ETTİ


Zarrab’ın şantiyesini denetime giden İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu üyelerinin ‘onaylı projeye ve yasalara aykırı’ uygulamalarla ilgili hazırladığı raporda şu tespitler yapılmıştı:

- Ruhsatlı eski eser yapıda döşemeler kaydırılarak kat yükseklikleri değiştirildi, ikinci bodrum kat büyütüldü ve birinci bodrum kat ile birleştirildi.

- Çatı mahyası yüksek kuruldu, zemin kat seviyesinde arka cephede 1.50×5.90 metre ebatlarına ilave yapıldı. Arka cephe konturu 1.60 metre büyütüldü, bodrum kat seviyesinde ön cephede 5.00 x 17.20 metre ebatlarında büyüme yapıldı.

- Kaçak binanın arka cephesinde yaklaşık 61 metre genişliğinde üç katlı, ön cephesinde ise 24 metre genişliğinde tek katlı yeni yapılar inşa edildi.


Kaçağın peşini bırakmadık


SÖZCÜ, çivi çakılması dahi yasak olan tarihi yapılara yönelik yasadışılığı, ısrarlı haberleriyle sık sık kamuoyunun gündemine getirdi. Onlardan biri 22 Haziran 2015 günkü nüshamızın manşeti.


Sırada yalılar var


Kandilli’deki kaçak ve yasadışı yapılaşma işadamı Reza Zarrab’ın tek vukuatı değil. SÖZCÜ, 31 Mayıs 2015 günü Zarrab’ın Kanlıca’da 40 milyon dolara satın aldığı ‘Mehmet Arif Bey Yalıları’nı da yasalara aykırı olarak restore ettirdiğini duyurdu. Osmanlı döneminde inşa edilen ve 1970 yılında ikinci derece tarihi eser olarak tescil edilen yalılardan birine kaçak kat çıkıldığı, toplam 770 metrekare büyüklüğündeki yalıların arasına asansör yapıldığı, yan duvarların kırılarak tüp geçitle birbirine bağlandığı ortaya çıktı. SÖZCÜ’nün haberinin ardından İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, 1 Temmuz’da yalıların ve köşkün projelerine uygun hale getirilerek kaçak yapıların yıkılmasına karar verdi.


EBRU GÜNDEŞ: REZA YAPTI


Boğaziçi İmar Müdürlüğü’ne işlemin gerçekleştirilmesi için yazı yazan Kurul’un suç duyurusu üzerine, Gündeş ve Zarrab hakkında dava açıldı. İlk duruşmada, Zarrab’ın hiçbir izin almadan kendi yalısında tadilat yaptığı ortaya çıktı. Gündeş de savunmasında tüm sorumluluğu eşine attı. Davanın ikinci duruşması 24 Haziran günü yapılacak. Kandilli’deki köşkün kaçaklarını yıkmaya başlayan Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nün önümüzdeki günlerde Kanlıca’daki iki tarihi yalıyı da orijinal haline getirmesi bekleniyor.


Sözcü
Haber Korkusuz Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...
Mahkemenin kararına rağmen ay boyunca kaçak inşaatlara el süremeyen yetkililer, Zarrab'ın tutuklanmasının ardından yıkım işlemlerini başlattı... 


Türkiye'nin gündemini sarsan 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun kilit ismi Reza Zarrab'ın İstanbul'daki tarihi yalı ve köşklerde yasa dışı inşaat yapmasına göz yuman İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Zarrab ABD'de cezaevine girince adım atabildi. Restorasyon izni alındıktan sonra etrafı 'köşk görüntülü' brandayla kapatılan Kanlıca sırtlarındaki tarihi eser köşkün cephesi hariç her yeri yıkılıp, betonarme olarak yeniden inşa edilmişti. Ayrıca köşkün yanında bulunan arazi Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden bahçe olarak kullanılmak üzere' kiralandıktan sonra içindeki asırlık ağaçlar kesilmiş ve neredeyse bütün alanı kaplayan üç katlı beton bir bina yapımına başlanmıştı. Bu kaçak yapılaşmayla ilgili savcılığa 13 ay önce, "Yıkım işlemleri başladı" diye yazı yazan İBB Boğaziçi İmar Müdürlüğü ancak dün, Zarrab ABD'de tutukluyken kepçelerle inşaata girebildi. Yıkım büyük bir gürültüyle başladı. 


Yeniden ve aslına uygun inşa edilecek 


Yıkıldıktan sonra kat yükseklikleri değiştirilen, cephesi genişletilen ve ilaveler yapılan tarihi köşkün de bir kez daha yıkılarak yeniden aslına uygun inşa edileceği öğrenildi. Masraflar Zarrab'ın şirketinden alınacak. 
KorkusuzHaber Özgür Düşünce Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


İran'a uygulanan ambargoyu ihlal etmekten Amerika'da tutuklanan Reza Zarrab'ın İstanbul Kandilli'deki kaçak villası yıkıldı. Zarrab'ın Kandilli'de aldığı ve yanına yaptığı inşaat nedeniyle tartışmalara konu olan villayı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Boğaziçi İmar Müdürlüğü ekipleri iş makineleriyle yıktı. Köşkün tadilatta değiştirilen kısımlarının aslına uygun olarak yeniden inşa edileceği öğrenildi. 


Özgür Düşünce


Geri Dön