22 / 02 / 2024

Rönesans Holding'ten Ankara'ya 500 bin metrekarelik dev adalet sarayı!  MİT'in eski arazisine dev proje geliyor!

Rönesans Holding'ten Ankara'ya 500 bin metrekarelik dev adalet sarayı!  MİT'in eski arazisine dev proje geliyor!

Rönesans Holding, Ankara’da MİT’in eski arazisine yapılacak dev adliye binası için kolları sıvadı.

Referans Pendik: ilk adımda başlayan masalBeştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve Marmaris’teki yazlık sarayı yapan Rönesans Holding, şimdi de Ankara'da 500 bin metrekarelik dev adliye sarayı için düğmeye bastı.

CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYLARINI İNŞA ETMİŞTİ

Eski Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) arazisine inşa edilmesi planlanan  Ankara  Adalet Sarayı’nın milyarlarca liralık ihalesi, Cumhurbaşkanlığı saraylarını da inşa eden ve iktidara yakınlığıyla bilinen Rönesans Holding’e verildi.

Birgün’den İsmail Arı’nın özel haberine göre, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, “Ankara Adalet Sarayı Yapım İşi” adı altında ihale düzenledi. İhalenin 23 milyar 998 milyon TL bedelle Rönesans Holding’e bağlı Rec Uluslararası İnşaat Şirketi’ne verildiği bilgisi aktarıldı.

 Rönesans Holding ten Ankara ya 500 bin metrekarelik dev adalet sarayı!  MİT in eski arazisine dev proje geliyor!
500 BİN METREKARELİK DEV ADALET SARAYI

Adalet Sarayı’nın inşa edileceği Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı’nın (MİT) Yenimahalle’deki eski yerleşkesi, özel bir protokol ile 30 Ekim 2019 tarihinde Adalet Bakanlığı tarafında devredilmişti.

Yerleşkeye Ankara Adliyesi’nin yeni binasının inşa edileceği ve mevcut adliye binası ise yıkılacağına dair bilgiler verilmişti. Dönemin Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Yeni Ankara Adalet Sarayı’nın eski MİT arazisinin 250 dönümlük kısmına yapılmasının planlandığını açıklayarak, “Mevcut adliye binası 90 bin metrekare kapalı alana sahip. Yeni projemizde ise adliye binasının toplam kullanım alanının 500 bin metrekare olmasını planlıyoruz. Yeni mimari anlayışla vatandaşın adalet hizmetlerine erişimini kolaylaştırmak için adımlar atıyoruz” demişti.

 Rönesans Holding ten Ankara ya 500 bin metrekarelik dev adalet sarayı!  MİT in eski arazisine dev proje geliyor!

RÖNESANS HOLDİNG İMZASI İLE YENİ ADALET SARAYI

Son zamanların en büyük ihalelerinden biri olan Ankara Adalet Sarayı’nın ihalesini alan Rönesans Holding, Ankara Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın yanı sıra Marmaris Okluk Koyu’ndaki yazlık sarayı da inşa etmesiyle tanınıyor.

Rönesans Holding aynı zamanda da milyarlarca lira kira ödenen tartışmalı şehir hastanelerinin ihaleleri ile birçok kamu kurumunun inşaat ihalelerini almasıyla gündeme geldi. 

11 şehir hastanesinden, Adana, Yozgat, Elazığ, Bursa ve İstanbul Başakşehir’de bulunan toplam beş şehir hastanesini Rönesans Holding işletiyor.

EN ZENGİLER LİSTESİNİN 9. SIRASINDA

Forbes tarafından açıklanan listeye göre, Türkiye’nin en zengin dokuzuncu ismi Rönesans Holding’in sahibi Erman Ilıcak oldu. 2023 yılında Forbes tarafından açıklanan Türkiye’nin en zenginleri listesinin dokuzuncu sırasında yer alan Ilıcak’ın 2,3 milyar dolar serveti olduğu belirtildi.

Ankara'ya yapılacak Adalet Sarayı'nın proje görselleri ilk kez paylaşıldı!

Ankara Yeni Adalet Sarayı için görüşmeler başladı!


 


Geri Dön