12 / 04 / 2024

Ruslar'ın Antalya ilgisi

Ruslar'ın Antalya ilgisi

Ruslar önce turist olarak geldiler. Şimdiyse ev satın almak için geliyorlar. Üstelik İspanya'nın alternatif olduğu bir ortamda Antalya'yı tercih ediyorlar. Bugüne kadar 8 bin kişi yerleşti.Türkiye, doğal güzellikleri ve çeşitli imkanlarıyla Almanlardan sonra, Rusların da sürekli yaşamayı tercih ettikleri en önemli ülkelerden biri haline geldi. Türkiye ve Rusya ilişkilerinin gelişmesi ve son yıllarda Türk-Rus evliliklerinin artmasıyla, Antalya'ya yaklaşık 8 bin Rus vatandaşının yerleştiği bildirildi.

Rusya'nın tek il başkonsolosluğunun bulunduğu Antalya'ya şubat ayında atanan Rusya Federasyonu Antalya başkonsolosu Mircalol Husanov, yaptığı açıklamada, uluslararası ilişkiler öğrenimi sırasında Türkçe eğitimiyle başladığı Türkiye yolculuğunun bugün başkonsolos olarak devam ettiğini söyledi. Ailesiyle birlikte Antalya'da yaşayan Husanov, çocuklarının Türkiye'de büyüdüğünü, eşi ve kendisiyle Türkçe de konuşabildiklerini kaydetti.

Türkiye-Rusya ilişkilerinin politik ve ekonomik açıdan olumlu ve çok hızlı tempoda geliştiğine değinen Husanov, Rus vatandaşlarının tatil yaptıkları Antalya'yı son yıllarda yerleşmek için de tercih ettiklerini vurguladı. Antalya'nın iklimi, doğal güzellikleri, insan ilişkilerinin sıcaklığı ve kendi ülkelerine göre ''biraz daha ucuz'' olması nedeniyle Rusların ilgisini çektiğini dile getiren Husanov, ''Antalya, Ruslar için güven kenti. Vatandaşlarımız, birikimlerini Antalya'da konut satın

alarak değerlendirmekten, bankaya parasını yatırabiliyor olmaktan, geçici ya da 12 ay boyunca sevdikleri bir bölgede yaşamaktan büyük güven duyuyorlar. Ruslar için Türkiye güven demek...'' dedi.

Rusya Federasyonu'nun farklı kültürleri bir arada taşıdığını ve Rusların farklı kültürleri tanımayı sevdiğini kaydeden Mircalol Husanov, bu çerçevede gelişen ilişkilerle Antalya ve Alanya bölgesine yerleşen Rus sayısının 7-8 bine ulaştığını söyledi. Son 3-4 yılda Türk-Rus evliliklerinin arttığını, yerleşen Rus vatandaşlarının yarısından fazlasının da Türklerle evli olduğunu bildiren Husanov, bu ortak evlilikler sonucu yaklaşık 2 bin çocuğun Antalya'da doğduğunu ve yaşadığını belirtti. Artan evliliklerle oluşan ortak ailelerin yanı sıra emekli Rus ailelerle, genç ve bekar kesimin de Antalya'da yaşamayı

seçtiğini kaydeden Husanov, şöyle devam etti:''Rus turistler, Antalya'nın sahip olduğu deniz, güzel dağlar, orman, eğlence ve tatil imkanlarını çok seviyorlar. Kısa süre öncesine kadar Ruslar, tatillerini ağırlıklı olarak İspanya'da geçiriyorlardı. Son yıllarda Türkiye'yi tercih etmeye başladılar. Rus turistler için Antalya bir numara. Yerleşmek isteyen vatandaşlarımızın da Antalya'da konut edinme ve arsa alma isteği her geçen gün artıyor. Ruslar, Türk insanını tanıdıkça, ortak aileler arttıkça Türkiye'ye daha fazla güven duyuyorlar.''

Rusların tatil ilgisinin artmasıyla Antalya'ya bu yıl gelecek turist sayısının 2 milyona ulaşacağını söyleyen Husanov, Türkiye ve Rusya arasında ekonomik, sosyal, eğitim ve kültürel ilişkilerin gelişmesinin iki ülke için önemli kazanımlar sağlayacağını kaydetti.

Antalya ile Rusya'daki benzer bir kentin kardeş olmasını planladıklarını dile getiren Husanov, Krasnodar ya da Soçi bölgesinin ileriki süreçte kardeşlik ilişkileriyle iki ülke insanın ilişkilerini de önemli ölçüde geliştirebileceğini vurguladı. Husanov, Türk insanın da Rusya'ya daha fazla gitmesi ile ekonomik ve kültürel ilişkilerin artmasının önemine değinerek, karşılıklı yatırımların artması gerektiğini belirtti.

Rusya Federasyonu Başkonsolosluğu olarak, Antalya'da Rus Milli Bakanlığı lisanslı bir Rus Okulu açmayı planladıklarını ifade eden Husanov, ''Türk-Rus çiftlerin çocukları bir kaç yıl sonra ilköğretim çağına gelecekler. Rus vatandaşlarının eğitim talepleri artıyor. İlköğretim, orta öğretim ve lise ile Türkçe'nin de bulunduğu yabancı dillerin eğitimlerinin verileceği Rus Okulu açmayı istiyoruz'' dedi.

Rus işadamlarının da yatırım için Antalya'ya ilgisinin arttığını vurgulayan Husanov, turizm sektöründe yatırımların ağırlık kazandığını bildirdi. Husanov, ''Rus işadamları son 2-3 yılda Antalya'da özellikle turizm sektöründe milyonlarca dolarlık yatırım yaptılar. Yatırımlar artıyor'' diye konuştu.

Antalya'da yerleşen Rusların en büyük sıkıntıyı, dil sorunu nedeniyle konut alımı sırasında yaşadıklarını belirten Husanov, bu nedenle zaman zaman art niyetli kişilerce Rus vatandaşlarının dolandırıldığını söyledi.

Husanov, başkonsolosluğun Antalya Valiliği ve yerel yönetimlerle iyi ilişkilerle görev yaptığını ve Rus vatandaşlarının Antalya'da mutlu yaşamalarından memnuniyet duyduklarını belirterek, tüm yöneticilere teşekkür etti.


Geri Dön