20 / 06 / 2024

Rusya Merkez Bankası faiz değiştirmedi!

Rusya Merkez Bankası faiz değiştirmedi!

Rusya Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, enflasyondaki yavaşlamaya ve ekonomideki gidişatın beklentiler doğrultusunda olmasına karşın enflasyon riskinin sürmesi nedeniyle politika faizinin sabit tutulmasına karar verildiği belirtildi.Rusya Merkez Bankası, yüzde 10 seviyesindeki politika faiz oranında değişikliğe gitmedi. 


Rusya Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, enflasyondaki yavaşlamaya ve ekonomideki gidişatın beklentiler doğrultusunda olmasına karşın enflasyon riskinin sürmesi nedeniyle politika faizinin sabit tutulmasına karar verildiği belirtildi.


Açıklamada, enflasyonun düşürülmesine yönelik sabırlı adımların atılmasına devam edileceği ve Merkez Bankası kararlarının piyasalar tarafından daha da tahmin edilebilir hale getirileceği belirtildi.


Geçen yılın başından bu yana faiz oranlarını yüzde 17 seviyesinden kademeli olarak indiren Rusya Merkez Bankası, eylülde politika faizini yüzde 10'a kadar düşürmüştü.


Bankadan yapılan açıklamada ayrıca, petrol fiyatlarının yeniden düşme eğilimine girmesi ve orta vadede dengeli bir federal bütçe sağlanamama ihtimalleri nedeniyle para politikasının sıkılaştırılmasının ihtimal dahilinde olduğu belirtildi.


AA


Geri Dön