22 / 04 / 2024

Salih Bezci: Dış politikadaki olumlu gelişmeler Türkiye için umut verici!

Salih Bezci: Dış politikadaki olumlu gelişmeler Türkiye için umut verici!

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, dış politikadaki olumlu gelişmelerin Türkiye için umut verici olduğunu söyledi.Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, hükümetin İsrail ve Rusya ile ilişkileri geliştirmeye yönelik olarak attığı adımlar ile AB ile yeni fasıl açılmasının Türkiye ve bölgesi için umut verici olduğunu söyledi.

 

Bezci, yazılı bir açıklama yaparak, son günlerde dış politikada yaşanan olumlu gelişmeleri değerlendirildi. İsrail ile imzalanan anlaşmanın Türkiye açısından diplomatik bir başarı olduğunu ifade eden Bezci, “Bu anlaşma, Mavi Marmara ile bozulan Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleşmesini sağlayacak olmasının yanı sıra Filistin için de çok önemlidir. Anlaşma kapsamında, konut, hastane, elektrik santrali, su arıtma tesisi ve sanayi bölgesi inşa edilecek ve bölgeye insani yardımlar ulaştırılabilecektir.  Filistin’e uygulanan ambargo Türkiye’nin öncülüğünde büyük ölçüde ortadan kalkıyor. Tüm bu yaşananlar Orta Doğu için yepyeni bir süreci başlatmıştır” dedi.

 

Bezci, İsrail’le anlaşmanın yapıldığı gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin’e Rusya uçağının düşürülmesine ilişkin duyduğu üzüntüyü yansıtan bir mektup göndermesinin ve ilişkileri geliştirmek konusunda mutabık kalınmasının da çok önemli bir adım olduğunu söyledi.

 

Dış politikada yaşanan olumlu gelişmeleri iş dünyası olarak memnuniyetle karşıladıklarını vurgulayan Bezci, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Uluslararası ilişkilerde sonsuza kadar devam eden dostluk ve düşmanlığın olmadığı, dünya gerçeklerine göre rota değişikliği yapmanın zorunluluğu ortadadır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın bölgede ve dünyada dostları artırma düşmanları azaltma temeline oturan dış politika anlayışı çerçevesinde atılan adımlar ve sağlanan barışçıl gelişmeler Türkiye’nin ekonomik ve sosyal geleceği açısından çok önemlidir. Türkiye, üç kıtaya yayılan geniş bir coğrafyayı etkileme gücüne sahip bir merkez ülkedir ve bu duruma uygun rol üstlenmek durumundadır.”

 

Bezci, iş dünyası olarak Türkiye’nin dış politikasında meydana gelen barışçıl gelişmelerin ekonomiye olumlu yansımasını beklediklerini de sözlerine ekledi.  

Bu haber AA'da şu şekilde yer aldı;
Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, dış politikadaki olumlu gelişmelerin Türkiye için umut verici olduğunu belirterek, "İş dünyası olarak dış politikadaki barışçıl gelişmelerin ekonomiye olumlu yansımasını bekliyoruz." ifadesini kullandı.

Bezci, yazılı açıklamasında, Türkiye'nin dış politikasında son günlerde yaşanan gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İsrail ile imzalanan anlaşmanın Türkiye açısından diplomatik bir başarı olduğunu ifade eden Bezci, "Bu anlaşma, Mavi Marmara ile bozulan Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleşmesini sağlayacak olmasının yanı sıra Filistin için de çok önemlidir. Anlaşma kapsamında, konut, hastane, elektrik santrali, su arıtma tesisi ve sanayi bölgesi inşa edilecek ve bölgeye insani yardımlar ulaştırılabilecek. Filistin'e uygulanan ambargo Türkiye'nin öncülüğünde büyük ölçüde ortadan kalkıyor. Tüm bu yaşananlar Ortadoğu için yepyeni bir süreci başlatmıştır." değerlendirmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e Rus uçağının düşürülmesine ilişkin duyduğu üzüntüyü yansıtan bir mektup gönderdiğini anımsatan Bezci, bu çerçevede ilişkileri geliştirmek konusunda mutabık kalınmasının da çok önemli bir adım olduğunu belirtti.

Dış politikada yaşanan olumlu gelişmeleri, iş dünyası olarak memnuniyetle karşıladıklarını vurgulayan Bezci, şunları kaydetti:

"Uluslararası ilişkilerde sonsuza kadar devam eden dostluk ve düşmanlığın olmadığı, dünya gerçeklerine göre rota değişikliği yapmanın zorunluluğu ortadadır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım'ın bölgede ve dünyada dostları artırma, düşmanları azaltma temeline oturan dış politika anlayışı çerçevesinde atılan adımlar ve sağlanan barışçıl gelişmeler Türkiye'nin ekonomik ve sosyal geleceği açısından çok önemlidir.

Türkiye, üç kıtaya yayılan geniş bir coğrafyayı etkileme gücüne sahip bir merkez ülkedir ve bu duruma uygun rol üstlenmek durumundadır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan öncülüğünde atılan barışçıl adımların Türkiye açısından çok önemli olduğuna işaret eden Bezci, iş dünyası olarak dış politikadaki barışçıl gelişmelerin ekonomiye de olumlu yansımasını beklediklerini ifade etti.


AA


Geri Dön