17 / 06 / 2024

Seçimlerden sonra emlakta patlama bekleniyor

Seçimlerden sonra emlakta patlama bekleniyor

Türkiye bu hafta sonu seçime gidiyor. Türkiye'ye yatırım yapan ve yapmaya hazırlanan yabancıların seçimlerden sonra emlak ve borsada patlama beklediğini biliyor muydunuz?Yabancılar başta olmak üzere yatırımcılar genel seçimlere yönelik iyimser beklentiler taşıyor. Sandıktan tek başına iktidar çıkacağına yönelik tahminler sayesinde Borsa, 53 bin puanı görerek yeni rekorlar kırarken, dolar 1,26 YTL'ye kadar geriledi.

Ancak son günlere girilirken temkinli hareket edildiği görülüyor. Bunun sebebi de seçim sonuçlarının ve özellikle cumhurbaşkanlığı seçiminin görülmek istenmesi. Dünyanın önde gelen özel sermaye fonlarından Fortis Equity Türkiye Fonu yöneticisi Eli Koen, Bloomberg'e yaptığı değerlendirmede, seçim sonrasında Türkiye'deki beklentilere ilişkin olumlu bir tablo çizdi. Borsa, finans sektörü ve özellikle de gayrimenkul piyasasında patlama beklediklerini dile getiren Koen, ''Türkiye'de hükümet, para dalgalanmalarının etkisini azaltacak önlemler almış durumda. Türk bankalarından uzun vadede çok iyi beklentimiz var.'' dedi.

Koen'e göre, pazar günü gerçekleşecek seçimlerde AK Parti, iktidarını daha da güçlendirecek. Bloomberg tarafından yapılan anketlere göre AK Parti yüzde 40'ın üzerinde, CHP ise yüzde 20 civarında oy alacak. Ünlü ekonomi kanalı ve yayın kuruluşu Bloomberg'in haberinde Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, Türkiye'yi AB'nin kapısına getirdiği ve ekonomik açıdan da gayri safi milli hasılada rekor büyüme sağladığı belirtiliyor. Koen, Türk ekonomisinin son yıllarda kalkınmasına en büyük katkıyı, AB'ye üyelik ve yarım milyarlık bir pazara girme beklentisiyle yapılan reformların sağladığını düşünüyor. Ekonomik büyümenin Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'ye rağmen riskte olmadığını belirten Koen, ''Türkiye gerekli siyasî ve ekonomik reformları yaptığı müddetçe sonunda AB'ye girip girmemesi önemli değil. Bu, doğru politika yönelimi için bir dayanak noktasıdır.'' diyor.

Haberde, ekonomi alanında yakalanan başarılar bir bir sıralandıktan sonra bu tablonun, Türkiye'nin tam resmi olmadığı vurgulanıyor. Koen, uzun vadede enflasyonun azalacağını ve mortgage piyasasında değişken faizlerin uygulanmaya başlanacağını, bu açıdan da finans sektörüne yatırım yapmanın çok verimli olduğunu kaydediyor. Garanti ve Akbank'a yatırım yaptıklarını duyuran Koen, Türk bankalarının uzun vadede çok büyük umut vaat ettiğini ifade ediyor. TBMM'nin değişken faize imkan sağlayan yasayı çıkardığını ve bu kredilerin sunulmaya başlamasıyla kredi sektörünün daha da genişleyeceğini dile getiren Fortis Türkiye Fonu yöneticisi, Türk mortgage piyasasında da patlama beklediklerini vurguluyor. İki yıl içerisinde ev kredilerinde patlama yaşanacağı öngörüsünde bulunan Koen, bu açıdan da Yapı Kredi Koray Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ'ye yatırım yaptıklarını dile getiriyor. Koen, 'halkın kötü zamanlarda az yediği' düşüncesini temel alarak Ülker ve Efes'e yaptıkları yatırımları geri çektiklerini, emlak ve finans piyasasına yöneldiklerini söylüyor. Boğaziçi Üniversitesi'nde ekonomi okuyan ve Amerikan Brandeis Üniversitesi'nde yüksek lisans derecesi yapan Koen, 2003'te Fortis Yatırım'a katılana kadar aralarında Goldman Sachs'ın da bulunduğu bazı şirketlerde borsa analizcisi olarak çalışmış.

(Zaman)


Geri Dön