05 / 03 / 2024

Selçuklu Müzesi'ne dönüştürülen Gevher Nesibe Medresesi bir ay içinde açılacak!

Selçuklu Müzesi'ne dönüştürülen Gevher Nesibe Medresesi bir ay içinde açılacak!

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Selçuklu Müzesi'ne dönüştürülen ve bir ay içinde açılması planlanan Gevher Nesibe Medresesi'ni gezerek gelinen son durum hakkında yetkililerden bilgi aldı...
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Selçuklu Müzesi'ne dönüştürülen Gevher Nesibe Medresesi'ni gezerek gelinen son durum hakkında yetkililerden bilgi aldı. Müzenin bir ay içinde açılacağını belirten Başkan Özhaseki, "İnsanlar, Türkiye'nin her yerinden bu müzeyi görmeye gelecekler." dedi.


Dünyadaki ender müzelerde yer alan holografik üç boyutlu görüntüler, artırılmış gerçeklik için kullanılacak bilgisayar donanımları hakkında bilgi alan Özhaseki, müzeye yerleştirilen bazı uygulamaları da test etti. Farklı ülkelerden getirilen Selçuklu minyatürleri, interaktif gezi imkanı sunan donanımlar, çocuk eğitim ve bilgilendirme alanı gibi birimleri gezen Başkan Özhaseki'ye, ziyaretçilerin Selçuklu kıyafetlerini üzerlerinde görebilecekleri donanım da gösterildi. 


Birbirinden ilginç bölümlerin yer aldığı müzenin Tıp Tarihi bölümünü de gezen Başkan Mehmet Özhaseki, günümüzden 800 yıl önce kullanılan tedavi yöntemleri ve tedavi odalarını gördü. Başkan Özhaseki, su üzerinde yürüme hissi uyandıran uygulama ve suyla tedavi yöntemlerini de test ederek bilgi aldı. 


"KÖKLERİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ"


Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Gevher Nesibe Medresesi'nde yapılan çalışmaları gördükten sonra bir açıklama yaparak, yapılmakta olan müzenin Türkiye'nin her tarafından ziyaretçisi olacağına dikkat çekti. Üzerinde yıllarca çalışılan müzenin son aşamaya geldiğini ifade eden Başkan Özhaseki, "Selçuklu Müzesi, oluşturmak istediğimiz Kültür Yolu'nun başında bulunuyor. Bu yolda ne kadar tarihi eser varsa, onların ayağa kaldırılması ve fonksiyon üstlendirilmesine çalışıyoruz. Selçuklu Müzesini bir ay gibi kısa bir sürede açacağız. Buraya gelenler Selçuklular hakkında bilgi sahibi olacaklar. Köklerimiz Selçuklulara dayanıyor, fakat ne yazık ki bu medeniyete ait bir müze yok. Biz Kayseri olarak köklerimize sahip çıkıyoruz. Bitince Türkiye'nin her tarafından görmeye gelecekler. Şehrimize hayırlı olsun." dedi. 


Başkan Mehmet Özhaseki, Gevher Nesibe Medresesi'ndeki incelemelerinin ardından Mimarsinan Parkı'ndaki düzenleme çalışmalarını da yerinde gördü. Tamamen yenilenen parkı gezen Özhaseki, yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aldı. 


Kırıkhan Olay


Geri Dön