19 / 06 / 2024

'Seramikte sadece fiyatla rekabet, imajımızı sarsıyor’

'Seramikte sadece fiyatla rekabet, imajımızı sarsıyor’

Seramik firmalarının rakipleriyle fiyat rekabetine girmeyi tercih ettiklerini söyleyen Graniser Seramik Genel Müdürü Erol Hacıoğlu, bunun sektördeki tüm oyunculara ve ülkeye zarar verdiğini ifade ettiDünyada seramik pazarı büyümesine karşın iki yıldır Türkiye’nin seramik ihracatı geriliyor. Kapasite fazlası bulunan sektörde bazı firmaların yeni pazarlar bulmak yerine diğer firmaların müşterilerine yöneldiğini ve sadece fiyat düşürerek rekabet etmeye çalıştığını söyleyen Graniser Seramik Genel Müdürü Erol Hacıoğlu, bu durumun sektörün dünyadaki imajını sarstığını dile getirdi. 


Dünyada 2011’de 2.2 milyar m2 olan toplam seramik ihracatının, her yıl yüzde 8-9 büyüyerek geçen yıl 2.7 milyar m2 ulaştığını vurgulayan Hacıoğlu, “2002’de açıklanan ‘Seramik Sektörü Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nda vizyon Türk seramik sektörünün imajını yükseltmek ve küresel pazar payını artırmak; genel amaç da iç ve dış pazarda sağlıklı bir büyümeyi sağlamak, Türk seramik sektörünün rekabet gücünü artırmak olarak belirlenmişti. Ama o yıl 92 milyon m2 olan ihracatımız, 2013’te 88 milyon m2’ye, 2014’te 85 milyon m2’ye indi. Dünyada pazar büyürken, bizim ihracatımız azaldı. Gönül isterdi ki en azından dünyaya paralel büyüsün. Pazardaki payımız yüzde 5’lerden yüzde 3’lere indi” diye konuştu. 


İç pazarda canlılık 8-9 yıl sürer 


İtalya’da iç pazarda yaşanan daralmanın ardından sektördeki firmaların büyük sıkıntıya düştüğünü hatırlatan Hacıoğlu, “Son 3 yılda Türkiye’de verilen yapı ruhsatları artıyor. 2014’ün ilk 9 ayında 173 milyon m2’lik yapı ruhsatı verildi. Marmara depreminden bugüne 9 milyon konuta ruhsat verildi. Nüfus artışı ve kentsel yenileme projeleri ile önümüzdeki 7-8 yıl ilave 8-9 milyon adet konut daha yapılacağını düşünüyorum. Sonrasında iç pazar birdenbire düşecek. Uzun vadede bazı tedbirlerin alınması lazım. Bizim yapmamız gereken ihracata yönelmek” diye konuştu. 


Eylem planının eylemsizliğe dönüştüğünü belirten Hacıoğlu, “Firmaların çözümü kendi içinde araması lazım. Biz bu çalışmayı yapıyoruz. Hedef bir pazara girdiğimizde oranın desen, dizayn, renk, ebat anlamında tüm ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Bunun sonucunda 2013’te 42 milyon dolar olan ihracatımızı 2014’te 46.5 milyon dolara yükselttik. Ama hem rekabeti fiyata indiren rakiplerimiz, hem de eurodaki değer kaybı nedeniyle 2015’te 46 milyon doları yakalayamayacağımızı tahmin ediyorum” dedi. 


Ülke imajını yükseltmek lazım 


Türk seramiğinin imajını artırmak gerektiğine dikkat çeken Erol Hacıoğlu, “Bunun için öncü firmalara ihtiyaç var. Örneğin İspanya’daki tüm firmalar 7 eurodan mal satmıyor. 5-6 lider pozisyondaki firma İtalyanlardan yüksek fiyata mal satarak ortalamayı yükseltiyorlar. Siz hep ucuz olarak bir yere girerseniz ülkenizin imajını artıramazsınız. İstikrar çok önemli. Ben 8 dolardan mal satarken, siz yüzde 25 altında fiyat veriyorsunuz. Türk malı 6 dolar olarak algılanıyor. Siz maliyetine veriyorsunuz, ben biraz para kazanmaya çalışıyorum. Dünyada pazar artık gittikçe küçülmeye başladı. Maliyetleriniz belli, bu fiyatları neden veriyorsunuz? Bunda kapasite artışlarının etkili olduğunu görüyoruz. 10 milyon metrekareyle çalışırken 20 milyon metrekareye çıkıyorsanız ve hazırlığınız yoksa, pazar arıyorsunuz. Bunun en kolay yolu da fiyat kırmak” görüşünü belirtti.


Graniser Seramik, 34 milyon euroya iki yeni yatırımı hayata geçirecek


Graniser Seramik, 34 milyon euroya iki yeni yatırımı hayata geçirecek Graniser’in yüzde 75 hissesinin Haziran 2012’de Londra merkezli Bancroft Private Equity LLP’ye satıldığını hatırlatan Hacıoğlu, “Eylül 2013’te de kalan yüzde 25’lik hisse EBRD’ye (Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası) geçti. Şu an yüzde 100 yabancı sermayeli olarak yolumuza devam ediyoruz. Üretimi Akhisar OSB’de 65 dönümü kapalı, 275 dönüm alanda kurulu tesisimizde yapıyoruz. Yüzde 65-70’i ihracata yönelik 3 milyon metrekare dolayında ilave kapasite yaratacak bir yatırımımız olacak. 9 milyon euroya mal olacak bu yatırımdan 14-15 milyon dolar ilave ihracat geliri bekliyoruz. Yeni pazarlar için bunu yapmak durumundayız. Bu, 2016’nın ikinci çeyreğinde devreye girecek. Daha sonra teknik granit tesisimize yatırım yapacağız. O da 17+8 olmak üzere 25 milyon euroya mal olacak ve 7.2 milyon metrekare teknik granit üreteceğiz. Geçen yıl 17 milyon metrekare üretim yaptık. Bu yıl 16.5 milyon metrekare planlıyoruz. Ebatlar büyüdükçe kapasite azalıyor. 2013’te 172 milyon TL olan ciromuzu 2014’te 198 milyon TL’ye yükselttik. Bunun yarısından fazlasını ihracattan sağlıyoruz. Ana pazarlarımızı ABD, Kanada, Kuzey Avrupa, Almanya, Yunanistan ve İsrail oluşturuyor” diye konuştu.


Sektörü iç piyasa büyütüyor


İç piyasa nedeniyle sektörde kapasitenin ve üretimin arttığına dikkat çeken Hacıoğlu, “2010’da 245 milyon m2 olan üretimimiz 2013’te 340 milyon m2’ye kadar çıktı, geçen yıl benim tahminim 315 milyon m2’lere indi. Sektörün kapasitesi 430 milyon m2. Yani şu an kapasite kullanımı yüzde 75’lerde. Bu durum rekabette bazı olumsuzluklara neden oluyor. Daha büyük ebadı daha düşük fi yata satıyoruz. 2013’te Türk seramiğinin ortalama ihraç fi yatı 5.2 euro iken İspanya’nın 7 euro, İtalya’nın 12.8 euro, Çin’in 5.2 euro olarak gerçekleşti” dedi.


Ahmet Usman / Dünya

Geri Dön