29 / 05 / 2024

Serkldoryan'ı kim alacak?

Serkldoryan'ı kim alacak?

Milli Emlak İstiklal Caddesi'nin en gösterişli binaları arasında yer alan ve bugünkü Büyük Kulüp'ün temelinin atıldığı Serkldoryan İşhanı'nı satacak.Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) yaklaşık 400 taşınmazın bulunduğu listeyi, rayiç bedeli üzerinden satılmaları için Maliye Bakanlığı'na bildirildi. Listede, İstiklal Caddesi üzerinde yer alan ve bugünkü Büyük Kulüp'ün temelinin atıldığı Serkldoryan İşhanı'da bulunuyor. Emekli Sandığı tarfından 2005 yılında satılığa çıkarılan iş hanına o dönem emlak uzmanları 60 milyon TL'den fazla değer biçmişti.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hizmet gereği ihtiyaç duymadığı yaklaşık 400 taşınmazını, rayiç bedeli üzerinden satışa çıkarıyor.

Uzun süredir kuruma ait gayrimenkuller üzerinde değerlendirme yapan SGK yetkilileri, geçtiğimiz günlerde kurumun ihtiyaç duymadığı taşınmazların listesini oluşturdu.

İçinde iş hanları, arsalar, daireler ve büroların yer aldığı yaklaşık 400 taşınmazın bulunduğu liste, rayiç bedeli üzerinden satılmaları için Maliye Bakanlığına bildirildi.

Listede,  Ankara  Kızılay'da 206 büro, 66 iş yeri ve bir otoparkı bulunan SSK İşhanı, Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü binası, Anafartalar Mahallesi'ndeki 48 dükkanlı Hal binası, Varlık Mahallesi'ndeki SSK arsası; İstanbul Erenköy Hastanesi bahçesinde bulunan tarihi köşk, Tarabya Oteli plaj yeri, İstiklal Caddesi'ndeki Serkldoryan İşhanı,  İzmir  Foça'daki tatil köyleri ile Kuşadası'ndaki arsalar yer alıyor.

SGK'yı oluşturan 5502 Sayılı Kanun'un geçici 3. maddesi, SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'ndan kuruma devrolunan taşınmazların, bir yıl içinde belirlenerek, rayiç bedeli üzerinden satılmak üzere Maliye Bakanlığı'na bildirilmesini öngörüyor.

Kanuna göre, taşınmazlar, bildirim tarihinden itibaren 6 ay içinde tapuda resen Hazine adına tescil edilecek. Maliye Bakanlığınca satılacak taşınmazlardan elde edilecek gelir, SGK'ya ödenecek. Ancak, taşınmazlar 5 yıl içinde satılamazsa, bedellerini Hazine SGK'ya aktaracak.

60 milyon YTL değer biçilmişti

İstanbul'un eğlence ve ticaret merkezi İstiklâl Caddesi üzerindeki Serkldoryan İşhanı Emekli Sandığı'nın envanterinde yer alıyordu. 2005 yılında satılığa çıkarılan iş hanına o dönem emlak uzmanları biçtiği değer 60 milyon YTL'den fazlaydı. Serkldoryan İşhanı İstiklal Caddesi'nin en büyük binası olarak kabul ediliyor. İstiklal Caddesi ile Yeşilçam Sokak'ın kesiştiği noktadaki bina 4 bin 103 metrekare arsaya ve 9 bin 873 metrekare net kullanım alanına sahip. Binada 2 sinema, 12 dükkan, 13 daire, 1 teras, 1 büfe ve 6 teşhir vitrini bulunuyor. Şu an SESAM'ı ağırlayan binada Cumhuriyet yıllarında Opera Sineması bulunuyordu. Binanın altında ise bugün İnci Pastanesi ve Rüya Sineması bulunuyor. Pasajın içine doğru ilerledikçe ayakkabıcılar, çantacılar, konfeksiyoncuların yoğunluğu göz dolduruyor.

Büyük Kulüp'ün temeli burada atıldı

1880'li yıllarda Abraham Paşa tarafından ünlü mimar Alexsandre Vallaury'e yaptırılan binanın, caddede kendisinden sonraki en büyük binanın iki katı büyüklüğünde olduğu belirtiliyor. Bina 1882 yılından itibaren İstanbul'un en eski kulüplerinden biri olan Cercle d'Orient'e (Bugünkü Büyük Kulüp) evsahipliği yapmıştı. Binanın girişinde bulunan kulübün üyelerinin çoğunluğu levanten, azınlık ya da yabancı uyruklulardan oluşuyordu ve şehrin ileri gelen zenginleriydi.

Üyeleri arasında Osmanlılardan Prens Aziz, Cemal, Enver, Talat Paşalar ve Damat Ferit gibi önemli şahıslar da vardı. Serkldoryan, Cumhuriyet kurulduktan sonra Büyük Kulüp'e dönüştü.1970'lere kadar bu binada faaliyet gösteren Büyük Kulüp daha sonra Çiftehavuzlara taşındı.

Okan Şentürk/Ekonomist


Geri Dön