22 / 04 / 2024

Seyrantepe'de Eren Talu mali teklifte, Bozoğlu İnşaat gelir önerisinde birinci

Seyrantepe'de Eren Talu mali teklifte, Bozoğlu İnşaat gelir önerisinde birinci

Seyrantepe'de yapılacak spor kompleksi ihalesinde en yüksek teklif 1 milyar 482 milyon YTL ile Eren Talu, en yüksek karlılık önerisi ise 118.6 milyon YTL ile Bozoğlu İnşaat'tan geldi. 

 İhale teknik değerlendirmenin ardından 15 gün içinde sonuçlanacak.

Ali Sami Yen Stadyumu yerine Seyrantepe'de inşa edilecek olan spor kompleksine en yüksek teklifi 1 milyar 482 milyon YTL ile Eren Talu Mimarlık sundu. En yüksek geliri ise 118.6 milyon YTL ile Bozoğlu İnşaat'ın önerdiği ihale teknik değerlerdirme yapılmasının ardından 15 gün içinde sonuçlanacak.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Ali Sami Yen Stadyumu yerine Seyrantepe'de inşa ettirilecek

spor kompleksi için yapılan ihalede 5 firma teklif verirken, en yüksek satış gelirini 1 milyar 482 milyon YTL ile Eren Talu Mimarlık sundu. Buna karşın TOKİ'ye en yüksek geliri ise 118.6 milyon YTL ile Bozoğlu İnşaat ve Taahhüt AŞ önerdi. Teknik değerlendirmenin ardından firmalar yeni teklifleri için ikinci oturuma çağrılacak ve ihale 15 gün içinde sonuçlandırılacak. İhalede teklif veren firmalar İdareye gelir dışında Seyrantepe'de üstü açılır-kapanır nitelikte 52 bin kişilik spor kompleksi, ayrıca 4 bin 500 araçlık otopark yapacaklar. Spor kompleksi ve otopark Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne teslim edecek ve ardından 49 yıllığına kullanım hakkı Galatasaray'a verilecek.

(Referans) 

'Yabancı ortağa olumlu bakmıyoruz'

İhalede en yüksek gelir teklifini sunan Eren Talu MühendisliK'in sahibi Eren Talu, hem Galatasaraylı hem de Galatasaray Yönetim Kurulu'nda olmasının da etkisiyle bu ihaleyi kazanmanın kendisi için manevi değeri olduğunu ve bunu çok istediğini kaydetti. Talu, yapım işi için yabancı ortak düşünmediklerini ancak stad tasarımını şu anda Arsenal, Wembley stadyumları ile Londra Olimpiyat Stadyumu'nu yapan İngiliz Hok Sport şirketi ile yaptıklarını kaydetti. İhalede TOKİ'ye en fazla geliri öneren Bozoğlu İnşaat'ın Şirket Müdürü Kadir Öztaşkınoğlu da Türkiye'nin en büyük projelerinden olan Şanlıurfa Stadyumu'nu geçen yıl bitirip teslim ettiklerini belirterek, bu proje konusunda da iddialı olduklarını söyledi. Öztaşkınoğlu, Bozoğlu İnşaatın da yabancı ortak almadığını söyledi.

İhaleyi izleyen Galatasaray Yönetim Kurulu Başkanı Özhan Canaydın, ihalenin çok ciddi olduğunu ve 3 yıl 3 aydır bunun için uğraştıklarını söyledi. Teknik değerlendirme komitesinde yer alan Galatasaray'ın Plan-Proje ve Finanstan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Işın Çelebi ise teknik değerlendirmenin bir hafta, 10 gün içinde sona erebileceğini aktardı.

Teknik değerlendirme sonucu belirleyecek

İhale öncesi açıklama yapan  TOKİ  Başkan Yardımcısı Ercan Tıraş, mali tekliflerin alınmasından sonra oluşturulan teknik kurulun değerlendirme yapacağını belirtti. Tıraş, Galatasaray Kulübü'nden 2, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nden 2 ve TOKİ'den 5 kişi olmak üzere 9 kişilik bir kurul oluşturulduğunu kaydetti. Tıraş, ihale kapsamında projenin toplam yapım süresinin 1.440 gün olduğunu ancak Seyrantepe Spor Kompleksi projesinin 720 gün içerisinde tamamlanacağını söyledi. Dün yapılan ihale için 28 firma şartname alırken, sadece 5 firma teklif verdi. Tıraş, gazetecilerin sorusu üzerine bu teklif sayısının yeterli olduğunu belirterek, TOKİ'nin proje için bir fizibilite çalışması yaptığını ancak bunun ihaleden sonra açıklanabileceğini söyledi.

 

Verilen teklifler neyi ifade ediyor?

İhale şartnamesini 28 firma alırken ihaleye 5 firma katıldı. Mali teklifler 3 aşamalı olarak verildi. Firmalar, Ali Sami Yen Stadı yerine yapılacak ticari kompleksi tamamladıktan sonra satışından elde edecekleri geliri ihale komisyonuna sundu. İstanbul'da dev spor kompleksi işi 'arsa satışı gelir paylaşım usulü' ile ihale edildiği için, firmalar bu gelirden TOKİ'ye ne kadar vereceklerini de mali teklif içinde sundular. Buna göre

en yüksek satış geliri teklifi Eren Talu'dan, TOKİ'ye en fazla gelir payı teklifini ise Bozoğlu İnşaat verdi. Mali teklifin üçüncü aşaması ise arsa payını oluşturuyor. Eren Talu ve Bozoğlu inşaat dışındaki 3 şirket, arsa payını mali tekliflerinde yüzde 0 yani bedelsiz verdi. Yani, bu 3 şirket verdikleri satış geliri teklifinin üzerinde bir fiyata ticari kompleksi satsalar da, ihalede teklif edilen ile satış fiyatı arasındaki fiyat farkı üzerinden TOKİ'ye pay aktarmayacaklar. Ancak Eren Talu 1 milyar 482 milyon YTL'yi aşarsa, aştığı kadarından yüzde 7.5 TOKİ'ye yeni bir pay aktarmayı önerdi. Bozoğlu inşaat'ın TOKİ'ye aktaracağı arsa payı önerisi ise yüzde 25 oldu. Satış geliri üzerinden TOKİ'ye gelir payını aktarmak mecburi iken; 'arsa payı' ise verilen tekliflerin üzerinde bir fiyatla ticari kompleks satılırsa ödenecek. Ancak verilen mali teklifler ihalenin ikinci aşamasında değişecek.

Firmaların önerdiği mali teklifler

Eren Talu Mimarlık

Toplam 1 milyar 482 milyon YTL'lik satış tutarı üzerinden 111 milyon 111 bin 111 YTL gelir payı önerdi. Firma ayrıca satış geliri üzerinden yüzde 7.5 arsa payı geliri verecek.

Bozoğlu İnşaat

474 milyon 574 bin 732 YTL 40 Ykr toplam satış geliri üzerinden 118 milyon 643 bin 683 YTL 10 YKr gelir payı ve satış geliri üzerinden yüzde 25 arsa bedeli ödemeyi önerdi.

Nurol İnşaat

649 milyon 721,8 YTL toplam gelir üzerinden İdare'ye 13 milyon 644 bin gelir payı önerdi.

Cengiz İnşaat

610 milyon 839,7 bin YTL toplam geliri üzerinden 9 milyon 40 bin YTL gelir payı ödemeyi önerdi.

Mesa Mesken

605 milyon 156 bin 540 YTL toplam gelir üzerinden 9 milyon 895 bin 983 YTL İdare payı önerdi.


Geri Dön