25 / 05 / 2024

SİNPAŞ'ın geleceğini Hürriyet'e anlattı

SİNPAŞ'ın geleceğini Hürriyet'e anlattı

SİNPAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, şirketin gelecekteki projelerini Hürriyet gazetesi yazarı Nurten Erk Tosuner'e anlattıSİNPAŞ Grup Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, İstanbul'da üç rezidans otel ve üç yeni alışveriş merkezi yapacak. Asgari 7 gün konaklanabilecek rezidans otellerdeki süitler ortalama 6 ay süreyle kiralanacak.

YAKLAŞIK 33 yıldır konut ve ticari bina üretip pazarlayan Sinpaş Grup Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, İstanbul'da üç rezidans otel ve üç yeni alışveriş merkezi yapacak. 110 milyon dolarlık bir yatırımla İkitelli, 120 milyon dolarlık yatırımla Eyüp'te iki yeni outlet alışveriş merkezi kurmaya hazırlanan Avni Çelik, Acıbadem'de de Ülker ve Akmerkez GYO'nun Hollandalı ortağı Corio ile ortak 500 milyon dolarlık dev bir alışveriş şehri projesini gerçekleştirecek.

Avni Çelik, ayrıca İstanbul'daki konut projeleri içinde farklı bir konsept uygulayacağı 3 rezidans otel inşa ederek kendisi işletecek. Asgari 7 gün konaklanabilecek otellerdeki süitler ortalama 6 ay süreyle kiralanacak.

Türkiye'nin hern yıl ortalama 300 bin konuta ihtiyacı olduğunu vurgulayan Sinpaş Grup Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik ile hem konut sektörünü, hem de grubun yeni projelerini konuştuk.

Türkiye'de konut sektörünün gelişimini ve geleceğini nasıl görüyorsunuz?

- Türkiye'de nüfus her yıl 1 milyon 200 bin artıyor. Konut ihtiyacı 300 bin. Artan nüfus dolayısıyla konut ihtiyacı büyüyor. Köyden kente göç artıyor Türkiye kentleşiyor. Kırsal nüfus, kentsel nüfusa dönüşüyor. Bir de sağlıksız konutların düzelmesi gerekiyor. Bunları karşılamak için bugün Türkiye'de 2.5 milyon konuta ihtiyaç var. Oysa 2006 yılında 546 bin konuta ruhsat alınmış, 2007'de bunun 700 bin olması bekleniyor. Konut talebinin en az 20 yıl stabil biçimde devam edeceğini düşünüyorum.

Sinpaş GYO konuta odaklanacak. Sinpaş Yapı'nın yönü ne olacak?

- Sinpaş olarak uzun yıllar konutla birlikte ticari binalar, lojistik yapılar, alışveriş merkezleri, depolar yaptık. İstanbul'un çeşitli bölgelerinde 200 bin metrekareye ulaştık. İstanbul'un en büyük alanını kiralayan firmalardanız. Bir yandan konut, bir yandan ticari binalarımız vardı. Bu noktada yol ayrımına geldik. Sinpaş'ı ikiye kestik. Konut kısmını gayrimenkul yatırım ortaklığına dönüştürdük. Burada sadece konut yapacağız dedik. Rakip olmaması için de Sinpaş Yapı bundan sonra konut inşaatı ile ilgilenmeyecek. Ticari yapıları artık Sinpaş Yapı yapacak.

500 MİLYON DOLARLIK ALIŞVERİ MERKEZİ

Sinpaş Yapı'nın yeni ticari yapı projeleri var mı?


- İkitelli'de 35 bin metrekare alan üzerine bir outlet alışveriş merkezi yapıyoruz. 'Depposite' adıyla yapacağımız merkezin içinde markaların outlet veya seri sonu mağazaları olacak. 110 milyon dolarlık bir proje. Eyüp'te de 33 bin metrekarelik bir outlet alışveriş merkezi yapacağız. Bu da 110-120 milyon dolarlık bir yatırım. İkitelli'de 200 bin metrekare kiralanabilir alan yapıyoruz. Böylece bölgedeki kiralanabilir alanımız 400 bin metrekareyi bulacak.

Anadolu Yakası için de bir alışveriş merkezi projeniz vardı?

- Evet, Anadolu Yakası'nda da Acıbadem'de 182 bin metrekare alan üzerine, yaklaşık 500 milyon dolarlık bir yatırımla yeni bir alışveriş merkezi yapacağız. Bu projede Ülker ve Akmerkez GYO'nun Hollandalı ortağı Corio ile birlikte SAF adıyla yeni bir şirket kurduk. İçinde rezidanslar, hipermarket, iş merkezi ve Akmerkez gibi alışveriş birimleri bulunacak.

Bosphorus City Projesi içindeki otelinizin konsepti ne olacak?

- Orada yeni bir konsept uygulayacağız. İstanbul'a gelen çok sayıda yerli-yabancının ciddi konaklama ihtiyacı var. Bu ihtiyacı karşılayacak süitlerin yer alacağı 3 rezidans otel yapmak istiyoruz. Biri Küçükçekmece'de Bosphorus City projesi içinde, diğerini de Anadolu Yakası'nda Samandıra'da Lagün projemiz içinde yapacağız. Bu otellerdeki suitleri en az 7 gün, ortalama 6'şar aylık sürelerle kiralayacağız. Bu otellerde konaklamak normal otellerde uzun süre konaklamaktan daha cazip olacak. Otelde hamamından kuru temizlemesine, faksından televizyonuna her şey olacak. Bunlar hem konutlara, hem de otellerdeki müşterilere hizmet edecek. Otelleri kendimiz işleteceğiz.

Türkiye'nin her yerinde konut üretmek istiyoruz

İstanbul dışında da projeleriniz var mı?

- Sadece İstanbul'un değil tüm Türkiye'nin konuta ihtiyacı var. Biz Ankara'da ve Bursa'da çalışıyoruz,  Adana  ile ciddi şekilde ilgileniyoruz. Daha sonra yurdun çeşitli bölgelerinde de konut üretmek istiyoruz. Ama İstanbul konut rehabilitasyonuna en fazla ihtiyaç olan kentlerden biri. Sinpaş GYO halka arzı ile birlikte şimdi bambaşka bir heyecanın içindeyiz. Yeni ortaklarımızın sağladığı gücü büyük ölçüde yeni projelerde kullanacağız ve İstanbul ile birlikte Bursa, Ankara, Adana,  İzmir  gibi diğer gelişmiş şehirlerde de yatırımlar gerçekleştirmeyi istiyoruz.

Personelimizin her zaman güvendiği bir liman olduk

Kriz dönemlerini nasıl atlattınız?

- Ülkemiz krizler ülkesi. Dengeli büyüme stratejimiz sayesinde bu krizlerde hiç eziyet çekmedik. 33 yıldır iş krizi nedeniyle personel çıkarmadık. Hiç eksilmedik. Bugün 3 bin 200 kişiyiz. Bu bize müşteri memnuniyeti getirdi. Personelimiz burayı daima sakin bir liman olarak gördü, kendini güvende hissetti. Bu sayede sık değişmeyen iyi kadrolarımız var. Ev yapmak inşaat yapmak gibi değil. Hiçbir zaman apartman yapıp satmadık. Proje geliştirip çok sayıda konutun yer aldığı siteler yaptık.

Sinpaş GYO'nun devam eden 5 projesi var

Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) hisse senetleri geçen ay halka arzedildi. Halka arz edilen hisse senetlerinin yüzde 66'sı yabancı, yüzde 34'ü yerli yatırımcıların oldu. Hedef kitlesi orta-üst ve üst gelir grubu olan Sinpaş GYO'nun portföyünde, arazi geliştirme süreci devam eden, proje geliştirme süreci devam eden, satışları devam eden, satışları tamamlanan ve inşaatı süren 5 proje bulunuyor. Zekeriyaköy-Rumeli Konakları ve Ümraniye-Avangarden, lansmanı yapılan Samandıra-Lagün, projelendirilen Küçükçekmece Bosphorus ve henüz projelendirme aşamasında olan yeni projeler, Sinpaş GYO çatısı altında yer alacak.

Babam da, dedem de işadamıydı ben de kendi firmamı kurdum

Üniversiteden mezun olur olmaz kendi işinizi kurmuşsunuz. Sizi kendi firmanızı kurmak için cesaretlendiren oldu mu?

- Üç kuşak tüccar bir babanın oğluyum. Üniversiteden mezun olduktan sonra 1974 yılında Sinpaş'ı kurdum. O dönemde Türkiye'de inşaat sektöründe konutta büyük oyuncular yoktu. Sinpaş'ı sadece konut üretmek üzere kurdum. Kimse beni kendi firmamı kurmam için teşvik etmedi, genimizde vardı. Babam, dedem işadamı olunca ben de kendi işimi kurmaya teşebbüs ettim. Riskleri revize ederek bugüne kadar dengeli bir büyümeyi gerçekleştirdik. Bu sürede sayısız krizlerle karşılaştık. Bu ülke krizlerden kurtulmuyor.

Dünyanın en saf ve beyaz kalsitini biz üretiyoruz

İnşaat sektörü dışındaki faaliyetleriniz neler?

- Seranit'e 40 milyon Euro yatırım yaptık. Tek çatı altında dünyanın en büyük granit seramik fabrikası. 8.5 milyon metrekare granit seramik yapıyoruz. Niğde'deki Mikron'S Mikronize Mineral Endüstrisi, dünyanın en saf, en beyaz kalsit üretim tesisi. Niğde'deki fabrikamızda aspirin ve PVC gibi ürünlerin hammaddesi olan kalsiyum karbonatı üretiyoruz. Kağıdın yüzeyine beyaz parlaklığı veren de bu madde. Üretimin yüzde 70'ini ihraç ediyoruz. Prodek Yapı 'Vanucci' mutfak ve banyolarını üretip pazarlıyor.

AVNİ ÇELİK

Sinpaş Grup Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, 1950 Çorum doğumlu. Endüstri Meslek Lisesi'nin ardından Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi İnşaat Mühendisliği bölümünü bitirdi. Üniversiteden sonra iş hayatına atıldı. 1974 yılında Sinpaş Yapı Endüstrisi ve Ticaret'i kurdu. Bugün 8 iştiraki olan Sinpaş Grup'un Yönetim Kurulu Başkanı. İnşaat Mühendisleri Odası, İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Sanayi Odası üyesi.Geri Dön