24 / 04 / 2024

Şişli'nin çehresi kentsel gelişimle değişecek!

Şişli'nin çehresi kentsel gelişimle değişecek!

Şişli için hayata geçirmeyi planladığı yatırımları ve projeleri anlatan CHP'li Şişli Belediye Başkanı Adayı Mustafa Sarıgül, ''Kentin çehresini değiştirecek ve yeşil alanları artıracak uygulamalarımız olacak'' diye konuştu.Türkiye 31 Mart yerel seçimlerine giderken adından sıkça söz ettiren Şişli Belediye Başkanı Adayı Mustafa Sarıgül, önemli açıklamalarda bulundu.

Mustafa Sarıgül, merak edilenleri YeniBirlik Gazetesi'nden Neşe Berber'e anlattı.

Beş yıl önce İstanbul’da büyükşehir yarışında CHP’nin tarihindeki en yüksek oyunu aldığını söyleyen Sarıgül, bu kez kendi ilçesinde rekordan söz ediyor. ‘Benim evim, benim kalbim, yürüdüğüm yol’ olarak tanımladığı Şişli için, "Ben de artık Şişli’yi ve Şişlili yurttaşlarımızı yalnız bırakamam." açıklamasında bulundu.

Beş yıldır yoktunuz, neler yaptınız bu süreçte?

Beş yıldır aslında sadece televizyon ve gazetelerde yoktum ama halkın içinde vardım. Bu süreçte Şişli’deydim. Şişli’nin dışında sadece Şişli’de oturan ama memleketleri farklı yerler olan vatandaşlarımızın şehirlerine gittim. Toplamda on dört ile gittim. Bunların arasında Sinop, Kastamonu, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Erzincan, Sivas, Ordu, Amasya, Tokat, Siirt, Bingöl ve Ardahan illeri var. Şişli’de oturanların yüzün üzerinde köyü var. Ve buraları dolaştım. Oralardaki Şişlili seçmenler ile dolaştım. 600 arkadaşımla 54 aydır hazırlanıyoruz. Her bir arkadaşımızın görevi 100 kişi ile ilgilenmek. Biz birebir çalışma yaptık. Yaklaşık 60 bin seçmenimize birebir ulaştık. Binlerce ev ziyareti yaptık.

Şimdi neden yeniden Şişli?

Bunun cevabı bende değil, Şişli’li yurttaşlarımda. Aylardır sokakları dolaşıyorum, vatandaşlarla dertleşiyorum. Görüyorum ki Şişli’nin ışığı sönmüş. Görüyorum ki burada insanlar mutsuz, bize sitem ediyorlar. “Neden bırakıp gittin” diyorlar. Yaptığımız hizmetlerin devamını istiyorlar. Bizden talepte bulunuyorlar. Derneklerin, sivil toplum kuruluşlarının davetlerine katılıyorum. Gittiğim her sokakta binlerce kişi toplanıyor her ziyaretimiz bir mitinge dönüşüyor.

Peki bu insanlar niye toplanıyor?

Çünkü dertleri var. Yani burada bir talep var, bir özlem var. Gittiğiniz yerde vatandaş yoksa, sevgi yoksa, isteseniz de bir tek adım atamazsınız. “Ben adayım” demek kolay, bunu herkes yapabilir. Ama bu talebinizin vatandaşta karşılığı yoksa, sadece aday olursunuz. Gerçekte bu talebi oluşturan halktır. Vatandaş size nerede görmek istiyor; önemli olan vatandaşın sesine kulak vermektir. Ben de yeniden aday olurken, bu sese kulak verdim. Ben ve arkadaşlarımı yeniden yollara düşüren, yeniden Şişli dedirten, halkın talebi ve isteğidir. Ben bu talebe asla kayıtsız kalamam. Bunun için yeniden Şişli diyoruz ve yeni Şişli diyoruz.

Bıraktığınız Şişli ile bugünkü Şişli arasındaki fark nedir?

Bunları bizim yurttaşlarımız görüyor, şunu söylemek isterim. Şişli’ye, Nişantaşı’na 6.5 milyon insan gelirdi. Yurttaşlarımız eğlenirdi, keyif yapardı. Şişli o zaman dünya markası olmuştu.

‘Sarıgül Modeli Belediyecilik” CHP’li belediye başkanları sizi taklit ettiler. Bu sizin hoşunuza gitti mi?

Ben bizim projelerimizin yararlı olduğunu gördükleri için uygulandığını gördüm. Ama siz binalar yaparsınız, ama vatandaşın gönlünü yapmazsanız olmaz. Binayı yaparsınız ama içine sevgi koymazsanız hiçbir anlamı olmaz. Ama unutmasınlar ki, taklitler aslını yaşatır.

AK Parti’nin gönül belediyeciliği modeli mi bu yaptığınız?

Yıllarca sevgi kazanacak dedik, sevgi emek ister dedik biz yollardaydık, gönülleri kazanmak güzel bir şey. Gönülleri kazanmak hangi parti olursa olsun çok güzel. Gönülleri kazandık mı millet karar veriyor.

Neden yeniden aday?

Şişli’de daha önce görev yaptığım süre içerisinde her defasında rekor sayılacak bir oyla seçimi kazandık. Bu süre içerisinde Şişli’ye çok sayıda kalıcı eser kazandırdık. Bazılarını burada hatırlatmak isterim: 16 derslikle hizmet veren 27 okulumuzu yıkarak, yerlerine her biri 50 derslikli, depreme dayanıklı, teknolojiyle donatılmış okullar inşa ettik. Türkiye’de ilk emekliler evini yaparak hizmete açtık. Anadolu kökenli yurttaşlarımızın cenazelerini memleketlerine ulaştırmak için ilk uygulamayı başlattık. Binlerce çocuğumuzu liderlik kamplarına götürdük. Engelli derneklerimizle dayanışma içinde olduk, sivil toplum kuruluşlarıyla ortak projeler gerçekleştirdik. Gururla söylüyorum; bu ilçenin her köşesinde bir eserimiz var, emeğimiz var. Mevcut yasalara göre belediyelerin görevi olmayan bir çok ihtiyacı da görev bildik ve karşıladık. Bunların çoğu, zaman içerisinde diğer belediyelere örnek oldu.

‘YENİ PROJELERLE GELİYORUZ’

48 aydır sokaklardayız, 48 aydır çalışıyoruz. Siyasi hayatım boyunca hiçbir zaman seçimden seçime sokağa çıkmadım. Ben seçimi kazandığım günün ertesinde yeniden çalışmaya başlarım. Sabah 06’dan itibaren sokaktayız. Ekonomik sıkıntılarla boğuşan esnafımızın yanında olmaya çalışıyorum, taksi duraklarımızı ziyaret ediyorum. Sivil toplum örgütlerimizle, mahalle muhtarlarımızla, derneklerimizle bir araya geliyorum. Yeni Şişli için ortak akıl geliştirmeye önem veriyorum. Emeklilerimizi, kadınları dinliyorum. Çünkü sorunlara birlikte çözüm bulacağız. Akşamları düğünlerde, gençlerimizin sevincine ortak oluyorum. Bunu yaparken, yurttaşlarımızı cenazelerinde de yalnız bırakmamaya çalışıyorum. Kapı kapı dolaşıyoruz. Bizzat kendim, her gün bir mahallemizde tek tek ev ziyaretlerine gidiyorum. İlk günkü heyecanla sahadayım. Hafta sonları derneklerimizi ziyaret ediyoruz. Gittiğimiz yerler bir miting alanına dönüşüyor. Bu ziyaretlerde bir özlemi, bir bekleyişi görüyorum. Gece yarılarına kadar yoğun bir tempoda devam ediyoruz. Önümüzdeki günlerde Şişli için hazırladığımız yeni projeleri kamuoyu ile paylaşacağız.

‘ŞİŞLİ ÖRNEK MODEL OLACAK’

Heyecan yaratacak birçok yeni projeyle dönüyoruz; bunları önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşacağız. Burada birkaçından ana hatlarıyla söz edebilirim. Eğitim ve sağlık yine en başta ele alacağımız alanlar olacak. Gençlerimizin istihdamına yönelik projelerimiz var. Çünkü işsizlik en büyük sorun. Çalışma hayatına başlayacak olan gençlerimizi, bölgemizdeki işyerleri, holdingler, bankalar, fabrikalar ve diğer sektörlerle buluşturacak projeler hazırlıyoruz. Esnafımızın yüzünü gülmüyor, moral motivasyonunu düşük. Böylesi dönemlerde, daha önce yaptığımız “Bu ülke için seve seve; ister bir simit al ister bir otomobil” kampanyası gibi toplumsal dayanışma projelerini hayata geçireceğiz. Önümüzdeki süreçte yine emekli yurttaşlarımıza yeni sosyal tesisler açmaya devam edeceğiz. Kentsel dönüşüm yerine kentsel gelişim olarak adlandırdığımız, kentin çehresini değiştirecek ve yeşil alanları artıracak uygulamalarımız olacak. Bunlar Şişli’nin sosyo-kültürel ve ekonomik değerini yükseltecek. Özellikle Nişantaşı ve Teşvikiye bölgeleri geçmişte İstanbul’a gelen turistin en fazla vakit ayırdığı, alışveriş yaptığı ve döviz bıraktığı semtlerdi. Bir süredir canlılığını yitirdi. Buralara yeniden eski prestijini kazandıracağız ve çekim merkezi yapacağız. Kadınlarımıza çok önem veriyorum. Buradan onlara müjde vermek istiyorum; Türkiye’nin en modern, en donanımlı kadın sağlığı ve doğum hastanesini Şişli’de yaparak hizmete açacağız. Bu hastane sosyal güvencesi olmayan yurttaşlarımıza tamamen ücretsiz hizmet verecek. Seçimden hemen sonra temelini atmayı planlıyoruz.

Kısacası Şişli geçmişte nasıl tüm Türkiye’nin örnek aldığı bir yerel yönetim modeli olduysa, şimdi bu modeli daha da geliştirerek Şişli’yi yeniden marka yapacağız. 24 saat aralıksız çalışan bir belediye olacağız, Şişli halkının yararına olmayan hiçbir projeye imza atmayacağız.


Geri Dön