15 / 06 / 2024

Siz de emlak vergisinden muaf olabilirsiniz! İşte emlak vergisi muafiyeti şartları 2023!

Siz de emlak vergisinden muaf olabilirsiniz! İşte emlak vergisi muafiyeti şartları 2023!

Siz de son dönemlerde sık sık gündeme gelen emlak vergisinden muaf olabilirsiniz. Peki pek çok kişinin gündeminde yer alan emekli emlak vergisi muafiyeti şartları nelerdir?  İşte pek çok kişiyi ilgilendiren emekli emlak vergisi muafiyeti şartları 2023...Son zamanlarda sık sık gündeme gelen Emlak vergisi muafiyeti şartları vatandaşlar tarafından da arama motorlarında sık sık araştırılıyor.

Konu ile ilgili olarak verilen bilgilere göre, özellikle emekliler muafiyet şartları hakkında araştırmalar yapıyor.

Peki pek çok kişinin gündeminde yer alan emekli emlak vergisi muafiyeti şartları nelerdir? 2023 yılı emlak vergisi sorgulama nasıl yapılır? İşte konu ile ilgili merak edilen o detaylar...

Siz de emlak vergisinden muaf olabilirsiniz! İşte emlak vergisi muafiyeti şartları 2023!

Konu ile ilgili olarak paylaşılan detaylara göre, evi olan vatandaşlar, her sene Mayıs ve Kasım aylarında iki taksit olarak emlak vergisi ödüyor. Yine verilen bilgiye göre, bazı durumlarda da emlak vergisinden muaf olunabiliyor. 

İşte tapu sahipleri tarafından arama motorlarında sık  sık araştırılan "Emlak vergisinden kimler muaf, emlak vergisini kimler ödemez?" sorularının yanıtları...

Siz de emlak vergisinden muaf olabilirsiniz! İşte emlak vergisi muafiyeti şartları 2023!

EMLAK VERGİSİ 2023'TEN KİMLER MUAF OLABİLİR?

-Gaziler,
-Hiçbir geliri olmayanlar,
-Emekliler,
-Engelliler,
-Şehitlerin dul ve yetimleri.

EMLAK VERGİSİ MUAFİYET ŞARTLARI 2023

Konu ile ilgili olarak verilen detaylara göre, Türkiye sınırları içinde sahip olunan evin (imar barışı kapsamında yapı kayıt belgesi alınmış konutlar dahil) brüt yüz ölçümünün 200 metrekareyi geçmemesi,

-Yalnızca tek bir eve (mesken) sahip olunması.

2023 YILI EMEKLİ EMLAK VERGİSİ MUAFİYET ŞARTLARI NELER?

Konu ile ilgili olarak verilen detaylara göre, sosyal güvenlik kurumlarından emekli, dul, yetim, ölüm ve maluliyet aylığı alan emekli vatandaşların sıfır oranlı emlak vergisi uygulamasından faydalanabilmeleri için, belirtilen aylıkların dışında, başka gelirlerinin olmaması gerekli.

Fakat verilen bilgiye göre, emekli maaşı dışında, yalnızca menkul sermaye iradı (örneğin banka faizi, temettü gibi) elde eden emekliler için özel bir durum bulunuyor. Buna göre 2021'deki söz konusu gelirleri 53 bin TL'den az olan emekli vatandaşlar 2022'de 200 metrekareyi aşmayan tek evleri için emlak vergisi ödemeyecekler.

SSK, Bağkur, 4A ve 4B emeklilerine 12 bin 500 TL'lik flaş ödeme! Sakın kaçırmayın!

THY Emlak Konut GYO Yenişehir Evleri 1+1, 2+1, 3+1 kura sonuçları açıklandı mı? Dev projeye başvuru yapanlar acil bakın!

TOKİ'den bu ilçede yaşayanlara resmen Kasım 2023 müjdesi geldi! Yeni proje için tarih belli oldu!


Geri Dön