25 / 05 / 2024

Solarkent'e yurtdışından da talep var!

Solarkent'e yurtdışından da talep var!

Türkiye'nin geri dönüşümlü tek konut projesi olan Solarkent'e yurtdışından da talep var!Türkiye'nin geri dönüşümlü ilk ve tek konut projesi Solarkent'in ünü yurt dışına taştı. Satışa sunulduktan kısa bir süre sonra yarıdan fazla konutun satıldığı Solarkent'e İngiltere'den de talep geldi. Aydınlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Kavurmacı, “Geri dönüşümlü bir proje oluşu nedeniyle kent sakinlerinin taşındıktan sonraki hayatlarının ucuzlamasını sağlayan Solarkent, yalnızca İstanbul'da değil, yurtdışında da ilgiyle izleniyor. Örneğin bir İngiliz emlak şirketiyle şimdilik 50 daire için anlaşma yaptık” dedi. 

Aydınlı  Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Kavurmacı, Aydınlı İnşaat Genel Müdür Yardımcısı Alpay Çepni ve İTÜ Geoteknik Anabilimdalı Başkanı ve Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ahmet Sağlamer, Esenyurt'taki Solarkent Showroom'unda basın mensuplarıyla bir araya geldi. 

Türkiye hazır giyim sektöründe 45. yılını kutlayan Aydınlı Grup olarak Solarkent projesiyle inşaat sektörünün de öncü kuruluşlarından biri olma yolunda emin adımlarla ilerlediklerini belirten Ömer Faruk Kavurmacı, proje lansmanının yapıldığı 2009 Haziran ayından bu yana dairelerin yarıya yakınının satıldığını kaydetti. Solarkent'in inşaat sektörüne pek çok ilkler kazandırdığını anlatan Kavurmacı, şunları söyledi:

“Solarkent, doğaya ve insana saygılı, kent yaşamına ve çevresine değer katan, içinde yaşayanların hayat kalitesini en yükseğe çıkarmayı amaçlayan bir anlayışın ürünü. Otopark çatısı solar panellerle kaplanan Solarkent, gün ışığından elektrik üretecek. Bir konut projesinde, küresel ısınmaya ve doğal kaynakların tüketilmesine karşı ülkemizde atılan ilk adım olarak diğer projelere örnek teşkil eden Solarkent, ürettiği elektriği kazanca dönüştürecek. Sağlanan bu kazanç da site aidatlarında tasarruf olarak konut sahiplerine geri dönecek.”

Asansörler tasarruflu, sosyal tesisler ücretsiz

Solarkent'in 28 bin metrekarelik bir alanda projelendirildiğini anlatan Aydınlı İnşaat Genel Müdür Yardımcısı Alpay Çepni, projenin 30 katlı 4 blok ve 10 farklı daire seçeneğine sahip toplam 866 konuttan oluştuğunu ifade etti. Solarkent projesi ile Türkiye'de inşaat sektöründe yepyeni bir dönemin başladığının altını çizen Çepni, şöyle konuştu:

“Tasarruf ve kazanç konsepti kapsamında, site içindeki asansörlerde akıllı toplama ve yönlendirme sistemi bulunuyor ve bu da asansörlerin elektrik harcamalarında yüzde 40 tasarruf sağlıyor. Solarkent, örneğin tek çocuklu bir ailenin, site içerisindeki sosyal tesis, kreş, özel anaokulu imkânları ve ulaşım avantajları ile aylık yaklaşık 485 TL'yi bulan masraflardan da tasarruf etmesini sağlıyor. Projedeki solar panellerin ürettiği elektrik enerjisi ve tasarruf sağlayan diğer alt yapı sistemleriyle beraber site aylık giderleri ciddi oranda azalıyor. Solarkent'ten ev sahibi olacak kişilerin bütçelerine yansıyacak avantajları şu şekilde özetleyebiliriz:
 
-Güneş  enerjisinden elektrik üretimi
-Akıllı asansör sistemi
-Ücretsiz sosyal tesis imkanı
-Kreş ve anaokulu servis giderlerinden tasarruf
-Akıllı sayaç ve ön ödemeli sistemlerle elektrik ve su tüketiminden elde edilecek tasarruf
-Metrobüs güzergahına kolay ulaşım ile ulaşım giderlerinden elde edilecek tasarruf
-Yağmur suyu toplama sistemi ile su giderlerinden sağlanacak tasarruf
-Bireysel kombi sistemi sayesinde ısınma giderlerinden tasarruf
-40 kanal kapasiteli ücretsiz uydu yayını sistemi sayesinde bütçeye tasarruf

Projenin ödeme seçenekleri hakkında da bilgi veren Alpay Çepni, 1+1 ile 3+1 arasında değişen dairelerin fiyatlarının 107 bin 792 TL ile 293 bin 177 TL aralığında bulunduğunu ifade etti. Çepni, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Solarkent'te ev sahibi olmak isteyenler için 3 farklı alternatif sunuyoruz: Birinci seçenekte konut bedeli sıfır peşinat, yüzde 30'u Ocak 2011, kalanı ise 60 ay yüzde 0 veya 120 ay 0,59 faizle ödenebiliyor. İkinci seçeneğe göre yüzde 20 peşin, 60 ay yüzde 0 veya 120 ay 0,59 faizle ödenebiliyor. Bir diğer seçenekte ise peşin alımlarda yüzde 15 nakit indirimi uygulanıyor. 1+1 dairelerin fiyatları 107 bin 792 TL ile 155 bin 682 TL, 2+1'lerin fiyatları 184 bin 894 TL ile 276 bin 350 TL, 3+1 dairelerin fiyatları ise 217 bin 245 TL ile 293 bin 177 TL arasında değişiyor.”

Depreme karşı yüksek yapı kalitesi

Solarkent'in statik projelerini İnşaat Yüksek Mühendisi İrfan Balioğlu tasarladı. Solarkent'in zemin danışmanlığını üstlenen İTÜ Geoteknik Anabilim Dalı Başkanı ve Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ahmet Sağlamer ise projede zemin güvenliği konusunda titiz önlemlerin alındığını ve en son deprem yönetmeliklerine göre fore kazıkların tasarlandığını ifade etti. Sağlamer, şunları söyledi:


“Türkiye'nin kalbinin attığı İstanbul, birinci derece deprem bölgesinde yer alıyor. Bu sebeple İstanbul'da zemin etüdü yapılmış, temel zeminine uygun şekilde tasarlanmış ve mühendislik hizmeti almış, depreme karşı dayanıklı konutlar inşa etmek birincil derecede önem arz ediyor. Yüksek yapı kalitesine sahip Solarkent; fore kazıklı radye temel ve tünel kalıp sistemleri ile inşa ediliyor. Fore kazıklı derin temel sistemi ile yapı yüklerini daha derindeki sağlam zemin tabakalarına ileten Solarkent Blokları, aynı zamanda inşa edildikleri tünel kalıp uygulamasının bir özelliği olarak tamamı betonarme perdeden oluşan taşıyıcı sistemle yükseliyorlar. Projelendirme aşamasında kağıda dökülen ve inşaat aşamasında hayata geçirilen tüm çalışmalar, maksimum deprem güvenliğine hizmet ediyor.  Diğer bir deyişle, konut sahipleri, evlerinde içleri rahat ve güven duygusuyla yaşayabilecekler.”

Solarkent projesinde tüm siteyi çevreleyen 1 kilometrelik yürüyüş parkuru, açık-kapalı yüzme havuzu, süs havuzları, dinlenme alanları, çocuk oyun alanları, voleybol ve basketbol sahaları, tenis kortları, halı saha, sauna, Türk hamamı, fitness center, gündelik ihtiyaçları karşılamaya yönelik alışveriş  merkezi 1030 araçlık kapalı otopark ve alışveriş mekanları bulunuyor. Projenin 2010 sonunda tamamlanması planlanıyor.

www.solarkent.com
[email protected] 

0212 450 03 21

İlgili haber

Solarkent'te 91 bin TL'ye!

Adınlı Grup, bir İngiliz emlak şirketiyle 50 dairelik anlaşma yaptı

Aydınlı Grup tarafından yapılan, Türkiye'nin geri dönüşümlü "ilk" konut projesi "Solarkent"teki dairelerin yarıya yakını satıldı. Esenyurt'ta 28 bin metrekarelik alanda projelendirilen, 30 katlı 4 blokta 10 farklı daire seçeneği sunan 866 adet konuttan oluşan Solarkent'in 2010 sonunda tamamlanması planlanıyor. Aydınlı Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Kavurmacı, projeye ilişkin olarak düzenlenen basın toplantısında, projeyi oluştururken farklılık ortaya koymak istediklerini ifade ederek, kişilerin bütçesine, gelirine de katkıda bulunmak amacıyla ve çevreci anlayışla geri dönüşüm kavramını geliştirdiklerini anlattı.

Projede güneş enerjisinden elektrik üretilmesi, akıllı asansörler, yağmur suyu toplama kanal konularını ön plana çıkardıklarını vurgulayan Kavurmacı, bundan sonraki projelerinde benzer farklılıkları ortaya koymaya çalışacaklarını söyledi. Kavurmacı, ticari gayri menkul piyasasının gelecekte en önemli yatırım araçlarından biri olacağını düşündüklerini belirterek, projeyi, mevcut yatırımların durduğu, yeni yatırımlara girişilmediği süreçte hayata geçirmeye karar verdiklerini çünkü durumu geçici olarak öngördüklerini kaydetti. Bu stratejilerinde yanılmadıklarını dile getiren Kavurmacı, 2010 sonunda projenin tamamlanmasıyla, önümüzdeki yıllarda bu sahaya yatırımlara devam edeceklerini bildirdi.

"İSTANBUL DIŞINDA YATIRIM SÖZ KONUSU DEĞİL"
Kavurmacı, soruları yanıtlarken, sitede üretilecek elektriğin, ortak alanlarda tüketilen elektriğin yüzde 50-55'ini karşılayacağını kaydetti. Bir İngiliz emlak şirketiyle 50 dairelik anlaşma yaptıklarını belirten Kavurmacı, şirketten 100 dairelik teklif geldiğini, ancak 50 daire için anlaştıklarını söyledi.

Solarkent'te dairelerin yarıya yakınının satıldığını ve 2010 sonuna kadar tümünün satılmasını öngördüklerini ifade eden Kavurmacı, 70 milyon lira yatırım yaptıkları projenin geri dönüşünün, 10 yılda olmasını beklediklerini bildirdi.Kavurmacı, bir soru üzerine İstanbul'a odaklandıklarını dile getirerek, İstanbul dışında yatırım yapmalarının söz konusu olmadığının altını çizdi.

İnşaat sektörünün yanı sıra enerji sektörünün de ilgilerini çektiğini belirten Kavurmacı, "Enerji Komisyonunda görüşülen tasarının netleşmesini bekliyoruz. Ondan sonra teşebbüslerimiz netlik kazanır" dedi.

AYDA 485 LİRAYI BULAN TASARRUF
Aydınlı İnşaat Genel Müdür Yardımcısı Alpay Çepni, projedeki güneş panellerinin ürettiği elektrik enerjisi ve diğer tasarruflu altyapı sistemleriyle birlikte site aylık giderlerinin azaldığını belirterek, "Solarkent'te ev sahibi
olacakların bütçelerine yansıyacak faydalar"ı şöyle sıraladı:

"Güneş enerjisinden elektrik üretimi, akıllı asansör sistemi, ücretsiz sosyal tesis olanağı, kreş ve anaokulu servis giderlerinden tasarruf, akıllı sayaç ve ön ödemeli sistemlerle elektrik ve su tüketiminden elde edilecek tasarruf, metrobüs güzergahına kolay ulaşımla ulaşım giderlerinde elde edilecek tasarruf, yağmur suyu toplama sistemiyle su giderlerinden sağlanacak tasarruf, 40 kanal kapasiteli ücretsiz uydu yayını sistemi."

Çepni, Solarkent'in, tek çocuklu bir ailenin site içerisindeki sosyal tesis, kreş, anaokulu olanakları ve ulaşım kazanımları ile de aylık tahmini 485 lirayı bulan tasarruf sağlayacağını bildirdi.

"GÜVENLİK YÜKSEK DÜZEYDE"
Solarkent'in zemin danışmanlığını üstlenen İTÜ Geoteknik Anabilim Dalı Başkanı ve Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ahmet Sağlamer ise yüksek blok, sosyal tesislere uygun zemin etüdü yapıldığını, Solarkent'in kazıklı temel sistemiyle inşa edildiğini anlattı.

Oturma risklerine karşı temel sisteminde "bütün" önlemlerin alındığı ve güvenliğin yüksek düzeyde bulunduğu bilgisini veren Sağlamer, uygulanan sistemin, yapı güvenliği açısından "avantaj" sağladığını belirtti.

SATIŞ ALTERNATİFLERİ
Solarkent'te 3 farklı satış alternatifi bulunuyor. Birinci seçenekte konut bedeli sıfır peşinat, yüzde 30'u Ocak 2011, kalanı 60 ay yüzde sıfır veya 120 ay yüzde 0,59 faizle ödenebiliyor. İkinci seçenekte, konut bedeli yüzde 20 peşin, 60 ay yüzde sıfır veya 120 ay yüzde 0,59 faizle ödenirken, üçüncü seçenekte peşin alımlarda yüzde 15 nakit indirimi uygulanıyor.

Solarkent'te 1+1 dairelerin fiyatları 107 bin 792-155 bin 682 lira, 2+1 dairelerin fiyatları 184 bin 894-276 bin 350 lira , 3+1 dairelerin fiyatları 217 bin 245-293 bin 177 lira arasında değişiyor.
AA


Geri Dön