01 / 03 / 2024

Şubat'ın son haftasında konut kredisi faizleri ne kadar oldu?

Şubat'ın son haftasında konut kredisi faizleri ne kadar oldu?

Son aylarda ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faizlerinde ciddi indirimler yaşandı. Bankaların konut kredisi faizleri Şubat ayında da düşmeyi sürdürdü. Peki Şubat'ın son haftasında konut kredisi faizleri ne kadar oldu? İşte Şubat ayının son haftasındaki konut kredisi faizleri...Bankaların konut kredisi faizleri Şubat ayında da düşmeye devam etti. Şubat ayının son haftasında bankaların konut kredisi faiz oranları ne kadar oldu?

Korona virüsünün asya piyasalarından başlayarak uluslararası çapta ekonomiye etkileri ciddi şekilde görülmeye başladı. Piyasalardaki tedirginlik ile güvenli liman alımları yükseldi. Türkiye de gram altın 322 seviyesine çıkarak yeni rekorunu kırdı. Aynı zamanda risk iştahının azalması ile gelişmekte olan ülkelerin para birimleri değer kaybederken dolar endeksi yükselişte. Dolar kuru hafta başı itibariyle 6.11 seviyelerinde açılış yaptı. 

Kredi Pazarı'nın araştırmalarına göre, son aylarda ekonomideki olumlu hava ve Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine devam etmesi ile bankaların kredi faizleri sekiz aydır devam eden indirimlerini yavaşlamadan sürdürdü. İhtiyaç, taşıt ve konut kredisi faizlerinde ciddi indirimler yaşandı. 

Güncel olarak en uygun konut kredisi faizi sıfır konutlarda geçerli olacak şekilde yüzde 0.79’a ikinci el konutlarda ise yüzde 0.89’a geriledi. Bankaların konut için tabela faiz oranları da son 3,5 yılın en düşük seviyesine gerileyerek yüzde 1.26’ ya ulaştı. 

Bankalardan konut için 350 bin TL tutarda en uygun konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 10 yıl vadede aylık taksitleri 4 bin 500 TL oluyor. Kredinin vade sonunda toplam geri ödemesi ise 543 bin TL’ ye karşılık geliyor. 

KrediPazari.com’un araştırmalarına göre bankaların konut için uyguladıkları faizleri Şubat ayının son haftasında şu şekilde;


Kamu Bankaları

Kamu bankaları ilk kez satışa sunulan konutlar için ortak kredi kampanyası sunuyor. Ziraat Bankası, HalkBank, VakıfBank ve Ziraat Katılım Bankası sıfır konut için aylık yüzde 0.79 faiz oranı ile 15 yıl vadeye kadar kredi kullandırıyor. 

Kamu bankalarının geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği indirim sonrasında ise ikinci el konutlar için de aylık yüzde 0.94 faizle 15 yıl vadeye kadar kredi sunuyor. 

Kuveyt Türk Bankası

Kuveyt Türk Katılım Bankası konut finansmanı için tabela kar payı oranlarını yüzde 0.94 olarak uyguluyor. Banka ayrıca kampanyalı konut finansmanı dahilinde tüm konut taleplerini yüzde 0.89 oranla karşılıyor. 

ING 

ING tabela faiz oranlarını yüzde 0.96 kampanyalı konut kredisi faiz oranlarını ise yüzde 0.94 olarak sunuyor. 

İş Bankası 

İş Bankası yüzde 1.75 tabela faiz oranı sunsada kampanyalı ürünleri için yüzde 0.95 faizle konut kredisi sağlıyor. 

İş Bankası ayrıca kamu lojmanlarının satışında yüzde 0.95’den başlayan faizlerle kredi sağlıyor. 

Akbank 

Akbank gerçekleştirdiği indirim sonrasında konut kredisi faizlerini 10 yıl vadeye kadar yüzde 0.95’a çekti. 

Yapı Kredi Bankası 

Yapı Kredi Bankası dün uyguladığı indirim sonrasında 3 yıl vadeye dek yüzde 0.95, 5 yıl vadeye kadar yüzde 0.97 ve 10 yıl vadeye kadar yüzde 0.99 faizle kredi kullandırmaya başladı.

TEB 

TEB kampanyalı konut kredisi ürünleri için faiz oranlarını tüm vadelerde 10 yıla kadar yüzde 0.99’a düşürdü. Banka tabela faizleri ise halen yüzde 2.58 seviyelerinde.

Garanti BBVA 

Garanti BBVA 500 bin TL ve 10 yıl vadeye kadar tüm tercihlerde yüzde 0.99 faiz oranı ile kredi sağlıyor. 

Garanti BBVA ayrıca kamu lojmanları için talep edilen konut kredileri için yüzde 0.95 faiz oranı ile kredi kullandırıyor. 

Aylık 2 bin TL taksitle ne kadar konut kredisi alınır?

Konut kredisi oranları faiz indiriminden nasıl etkilenecek?

Konut kredisi kullanımı 205 milyar 72 milyon TL'ye ulaştı! 


Geri Dön