01 / 03 / 2024

Tank Palet Fabrikası'nın özelleştirilmesine tepki!

Tank Palet Fabrikası'nın özelleştirilmesine tepki!

Türk Harb-İş Sendikası tarafından Tank Palet Fabrikası'nın özelleştirilmesi kararına tepki gösterildi.Türk Harb-İş Sendikası, Tank Palet Fabrikası'nın özelleştirilmesi kararıyle ilgili açıklama yayınladı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Türk Harb-İş Sendikası Başkent Şubesi üyeleri, Tank Palet Fabrikası'nın özelleştirilmesi kararına tepki gösterdi. Üyeler, İstanbul yolu üzerinde bulunan Erkunt Döküm Fabrikası önünde buluştu.

Grup adına açıklamalarda bulunan Türk Harb-İş Sendikası Başkent Şube Başkanı Alaattin Soydan, Milli Savunma Bakanlığı Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü Sakarya 1'inci Ana Bakım Merkezi Müdürlüğünün tüm mal ve hizmet üretim birimlerinin işletme hakkının özel sektöre devredilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı'nın 20 Aralık 2018'de Resmi Gazete'de yayınlandığını kaydetti.

Fabrikanın yarım asırlık savunma sanayisi tecrübesine sahip olduğunu savunan Soydan, şu ifadeleri kullandı:

"Fabrikanın 50 yılda oluşan savunma sanayi tecrübesiyle zırhlı araçları sıfırdan üretmesi, tank modernizasyonunda tecrübe, bilgi ve deneyime sahip yetişmiş iş gücü, son 10 yılda 3 defa özel sektörü bile gıpta ettirecek şekilde Milli Prodüktivite Merkezi'nin en verimli iş yeri olarak tescil ettiği, dünyadaki ilk beş arasındaki bir iş yeridir. Bu fabrikanın bugün yeniden kurulması sadece 20 milyar dolarlık bir yatırımı gerektirmekte, bilgi ve tecrübe oluşumu ise en az 10 yılı bulmaktadır."


Geri Dön