14 / 04 / 2024

Tapuda Kiosk dönemi başlıyor!

Tapuda Kiosk dönemi başlıyor!

İdris Güllüce: "Tapu harcı yatırma ve sonraki makbuz işlemleri için uzun kuyruklarda beklenirdi. Kiosk zaman içerisinde tüm Türkiye'ye yayılacak. Bu uygulamanın dünyadaki tüm tapu dairelerine de örnek olacağını düşünüyorum" şeklinde konuştu.Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, tapu dairelerinde hizmete sunulan kioskların, işlemleri kolaylaştırdığını belirterek, "Kiosk zaman içerisinde tüm Türkiye'ye yayılacak. Bu uygulamanın dünyadaki tüm tapu dairelerine de örnek olacağını düşünüyorum" dedi.


Güllüce, Keçiören Kaymakamlığında düzenlenen "Kiosk" tanıtım programında yaptığı konuşmada, tapu idaresinin Türkiye'nin en eski kurumlarından biri olduğunu söyledi.


Bu köklü kurumun 26 ülkenin tapu kayıtlarını barındırdığını ifade eden Güllüce, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünde günde takriben 40 bin işlem yapıldığını bildirdi. 


 Güllüce, tapu idaresinin teknolojiyi çok iyi kullandığına ve işlemlerin çoğunu hızlılık prensibine göre yaptığına işaret ederek, teknolojiye ve ekonomik kalkınmaya ayak uydurmak için devlet kurumlarının, yatırımcıların ve vatandaşların çok daha hızlı hareket etmesi gerektiğini belirtti. Güllüce sözlerini şöyle sürdürdü: 


"Tapu harcı yatırma ve sonraki makbuz işlemleri için uzun kuyruklarda beklenirdi. Bunların hepsi kalktı, artık birkaç saniye içerisinde bu işlemler yapılabiliyor. Kiosk zaman içerisinde tüm Türkiye'ye yayılacak. Bu uygulamanın dünyadaki tüm tapu dairelerine de örnek olacağını düşünüyorum." 


- "Vatandaşımız daha kısa sürede hizmet almış olacak"

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Gökhan Kanal da halkın, tapu harçları ödenmesinde kolay ve hızlı işlem yapılabilmesi için Kiosk uygulamasını geliştirdiklerini söyledi.


Vatandaşların, harçlarını tapu müdürlüklerindeki bankoya kredi kartı veya banka hesap numarasını girerek yatırabileceklerini belirten Kanal, "Bu harcı yatırdığı andan itibaren de bizim ekranımızda harcın yatırıldığı göründüğü için işlemleri hiç ara vermeksizin ve beklemeksizin tapu dairesinde devam ediyor. Böylece vatandaşımız daha kısa sürede hizmet almış olacak. Bu uygulama Çankaya, Yenimahalle ve Keçiören tapu müdürlüklerinde de hizmet vermeye başladı" ifadesini kullandı.   


AA


Geri Dön