03 / 03 / 2024

Tarihi Sakarya Rüstem Paşa Camisi ramazanda yoğun ilgi görüyor!

Tarihi Sakarya Rüstem Paşa Camisi ramazanda yoğun ilgi görüyor!

Sakarya'da Kanuni Sultan Süleyman'ın damadı Sadrazam Rüstem Paşa tarafından 1554 yılında Mimar Sinan'a yaptırılan ve bugüne kadar birçok tadilata uğrayan tarihi Rüstem Paşa Camisi, ramazanda yoğun ilgi görüyorSakarya'da Kanuni Sultan Süleyman'ın damadı Sadrazam Rüstem Paşa tarafından 1554 yılında Mimar Sinan'a yaptırılan tarihi Rüstem Paşa Camisi, ramazanda yoğun ilgi görüyor. 


Kanuni Sultan Süleyman zamanında 15 yıl sadrazamlık yapan eski Osmanlı vezirlerinden Rüstem Paşa’nın adını taşıyan cami, Mimar Sinan tarafından 1554 yılında Sapanca ilçesinde inşa edildi. 


Yapıldığı dönemde imaret, hamam ve kervansaraydan oluşan cami, deprem nedeniyle zamanla değişikliğe uğradı. Şimdilerde o döneme ait sadece minarenin kaidesinin alt kısmı kalan cami, ramazanda cemaatin yoğun ilgisini görüyor. 


Rüstem Paşa Cami İmamı Rüstem Yıldız, AA muhabirine, Kanuni Sultan Süleyman'ın damadı Sadrazam Rüstem Paşa tarafından 1554 yılında Mimar Sinan'a yaptırılan caminin 1932 yılında restorasyondan geçtiğini söyledi. 


Camide 1554'ten kalan sadece minarenin kaidesinin alt kısmı olduğunu anlatan Yıldız, "Minarenin üst kısımları 1962 depreminde yıkılmış, akabinde tekrar yapılan minare 17 Ağustos depreminde yine yıkılmış fakat daha sonra usulüne uygun olarak yapılmaya çalışılmıştır" şeklinde konuştu. 


Yıldız, ramazanda camiye olan ilginin bir hayli arttığına işaret ederek, teravih namazlarını cuma namazı gibi kalabalık cemaatle kıldıklarını söyledi.


Tarihi camiye rehber eşliğinde okul gezilerinin de olduğunu vurgulayan Yıldız, cemaatin de bundan gösterilen ilgiden memnun olduğunu kaydetti.


- Mahallesi, camisi ve imamı aynı ismi taşıyor


Caminin yaklaşık 300 kişi kapasiteli olduğunu ifade eden Yıldız, "Camimizin genel yapısı, tavanları ahşap, duvarlar da taş duvar olarak yapılmıştır. Usulüne uygun olarak 1937 yılında yapmaya çalışmışlar. Camimiz, ecdadımız tarafından yapılan tarihi bir cami olması hasebiyle Müslüman kardeşlerimizi, arada sırada da olsa ziyaret etmeye, burada bir vakit de olsa namaz kılmaya davet ediyorum."


Yıldız, cami ismiyle kendi isminin özdeşleştiğine dikkati çekerek, "Mahallemizin adı Rüstem Paşa Mahallesi, camimiz de Rüstem Paşa Cami, bizim de adımız Rüstem olduğu için bu, mutluluk verici. Rüstem Paşa Mahallesi, Rüstem Paşa Cami İmamı olarak bundan özellikle gurur duyuyorum ama bu tamamen tevafuk olan bir şey" ifadesini kullandı.


AA


Geri Dön