20 / 07 / 2024

Tarımda büyük alarm. TÜİK açıkladı krize geri sayım başladı

Tarımda büyük alarm. TÜİK açıkladı krize geri sayım başladı

Türkiye İstatistik Kurumu, Nisan ayı Tarımda Üretici Fiyat Endeksini açıkladı. TÜİK’in verilerine göre Tarım ÜFE geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 118,5 artış gösterdi. Tarımda girdi maliyetlerinin artması çiftçileri zor duruma sokarken milyonlarca hektar tarım arazisi ise boş kaldı.
Geçtiğimiz yıl ekim döneminde gübreye gelen yüzde 200-400’lük zamlar tarlaları gübresiz bırakırken, hasat mevsiminin gelmesiyle verim beklentisi de 50 düştü.

Başta mazot ve gübreye gelen zam olmakla birlikte artan girdi maliyetleri çiftçileri zorlarken, milyonlarca hektar tarım arazisi ise boş kaldı. 

TÜİK ise Nisan ayı Tarım ÜFE sonuçlarını açıkladı.
 


Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com.tr’de yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com.tr herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com.tr bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com.tr'de yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Geri Dön