15 / 07 / 2024

TAV, havalimanı inşaat sektöründe 2 yıldır dünya lideri!

TAV, havalimanı inşaat sektöründe 2 yıldır dünya lideri!

TAV Havalimanları, Atatürk Havalimanı ile başladığı yolculuğunda bugün 17 ülkede 70 havalimanına ulaştı. 1 milyar Euro'yu aşan cirosu ile TAV, havalimanı inşaat sektöründe 2 yıldır dünya lideri.
TAV Havalimanları, Atatürk Havalimanı ile başladığı yolculuğunda bugün 17 ülkede 70 havalimanına ulaştı. 1 milyar Euro'yu aşan cirosu ile TAV havalimanı inşaat sektöründe 2 yıldır dünya lideri. 


AVIN İstanbul Atatürk Havalimam'yla başlayan yolculuğu, bugün 17 ülkede 70 havalimanına ulaştı. Havalimanı işletmesinin her alanında hizmet sunan TAV Havalimanlan'mn cirosu 1 müyar Euro'yu aştı. TAV İnşaat da dünyada havalimanı inşaatı sektöründe son iki yıldır dünyada ilk sırada yer alıyor. TAV Havalimanlan, Türkiye'de İstanbul Atatürk,  Ankara  Esenboğa,  İzmir  Adnan Menderes, Milas Bodrum ve Gazipaşa Alanya havalimanlannı işletiyor. TAV yurtdışında ise Gürcistan'ın Tiflis ve Batum, Tunus'un Monastır ve Enfıdha-Hammamet; Makedonya'nın Üsküp ile Ohrid, Suudi Arabistan'ın Medine ve Hırvatistan'ın Zagreb Havalimam'nda faaliyet gösteriyor. TAV Havalimanları, geçtiğimiz yıl yolcu sayısını yüzde 8 artırırken cirosunu yüzde 10 yükseltmeyi başardı. Firma 102 milyon yolcuya ve 780 bin uçuşa hizmet verdi. Büyüme ivmesini koruyan TAV 2016 yılında ciroda yüzde 7-9, FA VÖK'te yüzde 7-9 ve net karda da yüzde 10-12 arasında artış bekliyor. 


İç düzlemde büyüyeceğiz 


TAV Grubu CEO'su Sani Şener, başarıya giden yolda yenilikçi ve dinamik bir organizasyon yapısına sahip olmanın yanında sürekli iletişim ve işbirliği içinde olmanın önemini vurgulayarak, etkin iletişimin verimliliği beraberinde getirdiğini söyledi. Şener, TAV'ın üç düzlemde büyümeyi sürdüreceğini belirterek şunlan söyledi : "Bunlardan ilki organik büyüme; yani var olan havalimanlanmızdaki büyüme olacak. İkincisi inorganik büyüme; kamu-özel sektör ortaklıktan kapsamında yeni havalimanlanm portföyümüze katmak. Şu ana kadar havalimanlanna 2 milyar dolann üstünde yatmm yapak ve yapmaya devam ediyoruz. TAV İnşaat, yeni ihalesini kazandığımız Bahreyn Havalimanı Yeni Terminal Binası dahil olmak üzere Körfez bölgesinde en önemli havalimanlannı inşa etmeye devam ediyor ve bu bölgede büyümeye devam edecek. Üçüncü olaraksa hizmet şirketlerimizle büyümeye; Amerika Birleşik Devletleri'nden Afrika'ya, Ortadoğu'dan Güneydoğu Asya'ya kadar havalimanlannda yer almaya devam edeceğiz" dedi. 


İnşaatta lider 


Türkiye ve bölge ülkelerinde gerçekleştirdiği projelerle büyüyerek kısa sürede sektörün liderleri arasına giren TAV İnşaat, havalimanı yapımında dünyada ilk sıradaki yerini korudu. Sektörün saygın yayınlarından Engineering News Record (ENR) üstlendikleri projelere göre 2015'te her sektörde dünyanın en büyük inşaat şirketlerini açıkladı. Havalimanı kategorisinde ilk beşte, Ulaştırma kategorisinde de ilk 30'daki tek Türk şirketi TAV İnşaat oldu. 


DİREKT SEFERLER ARTACAK 


MİLAS Bodrum Havalimanı'nın ic hatlar terminalini 2014'te.dıs hatlarını da Ekim 2015 devralan firma, bu havalimanını aktif bir şekilde pazarlayarak Bodrum'a direk dıs hat ucus sayısını artırmaya başladı. Gazipaşa Alanya Havallmanfnda pist genişleme çalışmalarını tamamlayan TAV, Türkiye'nin bir otoyol üzerinden gecen ilk ucak pistini kullanıma açtı. 


yurtdışında hızlı buyuyor TAV Havalimanları son olarak Fillplnler'deki bes bölgesel havalimanının ihalesine ortakları MPIC ve Aeroports de Paris ile katılmak için ön yeterlilik aldı. Firma gecen yıl, islam dünyasının en kutsal , ikinci şehri olan Medine'ye hizmet veren havalimanının yeni terminalini açtı. Star Ek


Geri Dön