25 / 06 / 2024

Teknik Yapı bu yıl 6 bin konut yapacak!

Teknik Yapı bu yıl 6 bin konut yapacak!

TEKNİK Yapı, bu yıl 6 bin konut yapacak. Nisanda Kartal projesini satışa sunacak olan firma, 5 bin 500 konutluk Tuzla projesinde 'yedek oda' konsepti yaratacak  TEKNİK Yapı, bu yıl 6 bin konut yapacak. Nisanda Kartal projesini satışa sunacak olan firma, 5 bin 500 konutluk Tuzla projesinde 'yedek oda' konsepti yaratacak. Teknik Yapı Başkanı Nazmi Durbakayım, "Projenin içinde 5 adet sosyal bina olacak. Fazladan odaya ihtiyacı olan maliyetini karşılayarak kiralama yapabilecek" derken, bekledikleri hasılatı da 1.5 milyar liraya çıkardıklarını söyledi.

BU yıl 6 bin konut inşa edeceğini açıklayan Teknik Yapı, bu hedefine ulaşmak için çalışmalarını sürdürüyor. Kartal'daki 500 konutluk residence projesini nisan ayında satışa sunacak olan Teknik Yapı, 5 bin 500 konutluk Tuzla projesinin lansmanını ise seçimden sonra yapacak. Tuzla'daki projenin detaylarını anlatan Teknik Yapı Başkanı Nazmi Durbakayım, burada 'yedek oda' konseptini hayata geçireceklerini açıkladı. Durbakayım, "Projenin içinde 5 adet sosyal bina olacak. Fazladan odaya ihtiyacı olanlar sadece maliyetini karşılayarak buradan otel odası gibi kiralama yapabilecek" dedi.

5 adet sosyal bina olacak
Emlak Konut GYO'nun Tuzla arazisi için yaptığı ihaleyi kazandıklarını ve hasılat paylaşımı modeliyle proje gerçekleştireceklerini hatırlatan Nazmi Durbakayım, 5 bin 500 konuttan oluşan mini bir şehir yaratacakları proje için şu anda çalışmaların devam ettiğini söyledi. Durbakayım, geliştirecekleri konsept hakkında şu bilgileri verdi: "Burada yeni bir modelimiz de var. 'Size 3+1 lazımsa 2+1 alın, bir odayı biz veriyoruz' diyoruz. Genelde yatılı misafir ya da evlenecek çocuk için fazladan bir odaya geçici bir sürede ihtiyaç olunuyor. Daha sonra evin o odası depo haline geliyor. Bunu önlemek için 5 etapta 5 ayrı sosyal bina yapıyoruz. 5 bin konutta 500 tane yedek oda olacak. Projenin binde 5'ine denk gelecek."

Ön yatırım bedeli düşecek
Projedeki sosyal alanlardan kiraya verilebilir alanlar yaratmayı hedeflediklerini anlatan Durbakayım, şunları söyledi: "Bu sosyal binalarda otel konforunda odalar var. O bina, daire sakinlerin binası olacak. Bu binalara bir otel gibi de bakabilirsiniz. Mütevazı bir resepsiyonu olan, temizliği bakımı yapılan odalar olacak. Isıtma, aydınlatma ve temizlik masrafı olacak. Oda kiralayanlar da sadece bu giderleri karşılayacak az bir ücret ödeyecek. Ödenen rakam havuzda toplanıp sitedeki aidatları aşağı çekmek için kullanılıyor. Ayrıca daha küçük metrekareli bir daire alındığı için ön yatırımın daha düşük olmasını sağlayacak. Bu modeli daha sonra daha da geliştirmek niyetindeyiz."

1.5 milyar lira gelir hedefi
Nazmi Durbakayım, Teknik Yapı'nın hiçbir zaman projenin ruhsatını almadan satışa çıkmadığını belirterek, "Bu projeden biraz erken bahsetmemizin sebebi de Emlak Konut GYO güvencesinde olmasından kaynaklanıyor. Hasılat paylaşımı projesi olduğu için devlet güvencesinde, ruhsatta bir sıkıntı yaşamayacağımızı düşünüyoruz. Gelir hedefimizi daha önce 1 milyar lira olarak açıklamıştık ancak 1.5 milyara doğru gidecek şeklinde bir umudumuz var" diye konuştu.


THY personelinin talebi konut tiplerini belirtiyor
NAZMİ Durbakayım, Tuzla'nın yaklaşık 180 bin kişilik nüfusu olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Bölgede konut ihtiyacı var. Tuzla Tersanesine gelen yabancı, yerli müşteriler, mekanik görevlileri kalacak yer sıkıntısı çekiyor. Bu nedenle projede iş otelimiz olacak. Ayrıca Sabiha Gökçen Havaalanı da İstanbul'un yükünü almaya başladı. 4 bin kişilik ekibin geleceğinden söz ediliyor. Türk Hava Yollan'nm teknik ekibinden 1500 konut talebi aldık. Dairenin hangi büyüklükte, ne tipte olacağının da ayrımını yapmışlar. Biz de onlann taleplerine göre daire tiplerini ayarlıyoruz. Bu taleplere göre 2+1 ve 1+1 ağırlıkta olacak."


Kartal projesi nisanda çıkacak
BU yıl Tuzla projesinden önce Kartal'daki residence projesini hayata geçireceklerini kaydeden Nazmi Durbakayım "Projeyi nisan ayının sonuna doğru yetiştireceğiz. 500 dairelik bir proje olacak ve 1+1'leri ağırlıkta olacak. Çünkü Uplife Park ve Uprise Elite projelerinde 1+1 '1er hızlı satıldı. Bu projelerden elimizde kalan bir talep var. Müşterilerimiz 1+1'lerin ağırlıkta olduğu yeni projeler istiyor. Biz de bu talebi karşılamak istiyoruz" diye konuştu.


Gemi her şartta okyanusu aşar
İSTANBUL İnşaatçılar Derneği Başkanı da olan Nazmi Durbakayım, seçimin sektörü nasıl etkileyeceğini şöyle anlattı: "Biz bu işi her ortamda, her iklim şartında yapıyoruz. Seçim olabilir, ekonomik çalkantı olabilir. İnşaat sektörü uzun vadeli olduğu için günlük hesaplamalarla saptama yapamazsmız. Her 4 yılda bir seçim olacak. Bunları beklerseniz iş yapamazsanız. Her şartta gemi kalkıyor, okyanusu aşacak." Konut fuarlarına olan ilginin azalmasını da değerlendiren Durbakayım, "Artık firmalar kendi showroomlarını yaptılar. Müşteri hem örnek daireyi hem şantiyeyi hem maketi bir arada yerinde görüyor. Bu nedenle fuarlar biraz zayıfladı" dedi.

Hürriyet/Meltem Kara
 

 

 

 


Geri Dön