21 / 06 / 2024

Tesisatçı E.C.A konut üretimine başlıyor

Tesisatçı E.C.A konut üretimine başlıyor

İnşaat sektöründe panel radyatör, kombi, armatürlerin yanı sıra, inşaat sistemlerinde faaliyet gösteren Elginkan Topluluğu, konut üretecek.

Yıllardır binaların tesisatıyla inşaat sektörünün içinde bulunan ve E.C.A markasıyla tanınan Elkingan Grubu, önümüzdeki aylarda konut üretimine de başlayacak. Elginkan İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Muzaffer Zeren, Maltepe, Kartal ve Samandıra'da kentsel dönüşüm alanı kapsamında 106 bin metrekarelik arsaları olduğunu belirterek, 2008'in son çeyreğinde, inşaata başlamayı düşündüklerini söyledi.


* Ürünlerinizle zaten inşaat sektöründeydiniz. Konut üretimine girmenize ne neden oldu? Türkiye'de inşaat, büyük bir sektör ve büyümeyi sürdürüyor. "Biz neden bu sektörde yokuz" diye düşünerek başladık. Sonuçta E.C.A'nın güvenilir markasını buraya da taşımak istiyoruz.


106 bin metrekarelik arsa


* İnşaat projeleri ağırlıklı olarak konut mu olacak? Maltepe, Kartal ve Samandıra'da kentsel dönüşüm alanı kapsamında 106 bin metrekarelik arsamız var. Bu arsalarda, 2008'in ortasından itibaren toplam 71 bin metrekare konut, 53 bin metrekare işyeri, 53 bin metrekare ticaret merkezi inşaatı yapma hakkımız var. 2008'in son çeyreğinde inşaatlara başlamayı düşünüyoruz. Konut yatırımlarımızı da sürdüreceğiz. Turizmin yoğun olduğu bölgelere villa yapmayı hedefliyoruz. Arsa araştırmalarımız sürüyor.


* Önümüzdeki dönemde ne kadarlık bir yatırım yapacaksınız? 2010 yılına kadar 100 milyon dolarlık yatırım yapmayı planlıyoruz. 50 ülkeye ihracatımız var. 2007 yılı ihracat hedefimiz 200 milyon dolar. İhracat yaptığımız ülkelerin kendi standartlarına ait 36 seri, yaklaşık 360 ürün sertifikası ile dünyanın sayılı armatür üreticisinden biriyiz. Elginkan Topluluğu, teknoloji üreten kimliğiyle, son 10 yılda 3 kat büyüdü.


'Ar-Ge'ye yılda 5 milyon dolar yatırım yapıyoruz'


* Önümüzdeki dönemde yeni ürünleriniz olacak mı? Görme engelliler ve yaşlılar için yeni bir ürün piyasaya sürmeyi düşünüyoruz. Açma kapama kolu sıcakta kaldığında batarya bir ses çıkaracak. Buradan sıcakta kaldığı anlaşılabilecek. Prototiplerini tamamladık, şu anda pazarlama şartlarını araştırıyoruz. Gelişen yeni ihtiyaçları en doğru şekilde karşılayabilmenin yolunun Ar-Ge'den geçtiğine inanıyoruz. 50 Türk mühendisinin çalıştığı Ar- Ge bölümü için ayırdığımız kaynak yıllık 5 milyon dolar civarında.


* Kombi ve panel radyatörde pazar payınız ne? Kombide 100 bin adet, panel radyatörde 2 milyon 200 bin metreküp üretim kapasitesi ile Türkiye'nin en büyük üretici gruplarındanız. Bütün bu ürünlerin dünyada da örnekleri olmakla birlikte, Elginkan Topluluğu ürünleri, herhangi yabancı bir lisans almaksızın, tamamen kendi mühendislerince ve kendi Ar-Ge biriminde üretiliyor.


Kiptaş10 bin konutta Topaz'ı kullanacak


* Tasarruflu armatürü piyasaya sundunuz? Toplu konutlar için anlaştığınız bir inşaat firması var mı? Armatürler belli bir standartla üretilir. Bu standartlar, bir armatürde dakikada 18 litrelik su akışına izin veriyor. Bizse bunu Topaz serimizle 8 litreye düşürdük. Yeni ürünümüzü kullanan inşaat şirketleri, konutlarını satarken bunu kullanacak ve bu belki de satışlarını olumlu etkileyecek. Kiptaş, 10 bin konutta bizim bu ürünümüzü kullanacak. Kiptaş, daha biz bu ürünü projelendirirken bile bize destek verdi.


* Bu ürünle ne kadarlık bir tasarruf söz konusu olacak? 3 kişilik bir ailenin evinde E.C.A. lavabo bataryası kullanarak 1 yıllıksu tasarrufu 27.375 litre. Bunu parasal değeri yıllık 202 YTL. Yine E.C.A'nın tasarruflu eviye bataryası ile standart armatürlere göre yılda 73 bin litre su tasarrufu yapıldığını ve yılda 538 YTL tutarında parasal tasarruf sağlandığını söylemek mümkün. E.C.A. termostatik banyo bataryasının 3 kişilik bir ailede 1 yıllık kullanım ile sağladığı su tasarrufu 25.920 litre. Bunun da parasal değeri ise yılda 191 YTL'ye ulaşıyor.


Tesisat tarafından baktığınızda sektörü nasıl değerlendiriyorsunuz? 2006'da pazar çok canlıydı. 2007'de siyasi gelişmeler çerçevesinde biraz geriledi. Ama şimdi yine canlanma söz konusu. Bu nedenle 2008'den ümitliyiz. Türkiye'de yılda 750 bin daire yapılıyor. Bir dairede sadece armatür bazında bile bakarsak bizim ürünlerimizden ortalama altı tane kullanıldığında 5 milyon armatür satışı anlamına gelir. Yüzde 50 civarında pazar payımız var. Yani bunun büyük bir kısmını biz vereceğiz.


* E.C.A'nın son reklamlarında pek çok ünlü sesleriyle yer aldı. Bu reklam ne kadara mal oldu? Bu reklamın her şeyiyle bire bir ben ilgilendim. Ama ne kadar harcadığımız bizde kalsın. Ali Taran'ın yaptığı bir reklam. Mayıs-haziran gibi televizyonlarda dönmeye başladı. Seçilen kişiler, reklamcılık üzerinde yeteneklerini konuşturdular. Mesela Fazıl Say var. Benim telefonumda bile bu müzik çalıyor. Cansu Dere, Ediz Hun, Hülya Koçyiğit gibi ünlüler bu reklamda yer aldılar. Biliyorsunuz televizyon reklamları başlayınca, insanlar o kanalı çevirirler. Ama mesela bir Hülya Koçyiğit'in burada olması bu reklamı izlettiriyor. Bu nedenle çok etkili olduğunu düşünüyorum.


Geri Dön