05 / 03 / 2024

Tezcan Karakuş Candan: ABD elçiliği inşaatını durdurun!

Tezcan Karakuş Candan: ABD elçiliği inşaatını durdurun!

ABD ile Türkiye arasında yaptırım krizi yaşanırken, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan iktidara bir çağrı yaparak, “ABD’ye yaptırım uygulayacaksanız, Atatürk Orman Çiftliği’nde (AOÇ) yükselen elçilik binasının ruhsatını iptal edin, inşaatı durdurun” dedi.



Atatürk Orman Çiftliği arazisindeki 37 bin metrekarelik alanda hayata geçirilen yeni ABD büyükelçiliği binası ve yerleşkesinin 2019'da bitirilmesi hedefleniyor. Çukurambar semtinde yer alan inşaatta 24 saat çalışma yapılıyor. Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, Söz konusu parsel, Gazi Üniversitesi tarafından 2014'te Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'na (TOKİ) devredildi. Fakat bu devir için Gazi Üniversitesi'ne verilmesi gereken parayı, bir inşaat şirketi ödedi.  TOKİ  ise arsayı ABD misyonuna büyükelçilik binası yapılması için 11 Nisan 2014 tarihinde 88 milyon dolara sattı. 3 sene sonra da arazide inşaat başladı.

Sözcü gazetesi 14 Ağustos 2017 tarihinde “Atatürk'ün toprağı ABD toprağı oldu” manşetiyle AOÇ'deki araziye büyükelçilik binası yapıldığını duyurmuştu. Atatürk Orman Çiftliği arazisinin ‘hülle' yoluyla ABD'ye satıldığını belirten Mimarlar Odası  Ankara  Şubesi ile diğer sivil toplum kuruluşları arazi için eylem yapmış ve suç duyurusunda bulunmuştu.


Geri Dön