17 / 04 / 2024

The Bo Viera projesinin patronu Salih Bezci'den şok açıklama!

The Bo Viera projesinin patronu Salih Bezci'den şok açıklama!

Bodrum Gündoğan’daki projesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından önce mühürlenen sonra da kaçak bölümleri yıkılan Salih Bezci, "Binalar arasında 6 metrelik alanlar vardı. ‘Oraları da oda yapalım geçer gider’ diye düşündüm. Basiretim bağlandı. Hata benim" diye açıklamalar yaptı...Muğla Bodrum Gündoğan’da ‘kaçak’ bölümleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın girişimleri ile yıktırılan The Bo Viera Projesi’nin patronu Salih Bezci’den çok konuşulacak itiraf gibi açıklamalar geldi.Hürriyet Gazetesi'nden Sefer Levent, Bezci’ye niye emsali aştığını sordu. Bezci’nin cevabı şu oldu:

"Yaptığımız binalar arasında 6 metrelik aralık söz konusuydu. Bu bölümler toprak olacaktı. ‘Oralara da oda yapalım, geçer gider’ diye düşündüm. Basiretim bağlandı. Hata benim."

The Bo Viera projesinin patronu Salih Bezci den şok açıklama!

REZİDANS SAYISI YARIYA İNDİRİLDİ

Ölçüleri aşan iskelesi, emsal fazlası inşaatıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın durdurma ve yıkım kararı verdiği The Bo Viera Projesi’nin sahibi Besa Grup.

Besa Grup Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci'nin verdiği bilgilere göre, The Bo Viera Projesi'nin rezidans bölümündeki toplam 108 konut 54’e düşürülmüş. Binalar 3 katlıdan 2 katlıya dönüştürülmüş. Villa ve rezidans bölümündeki toplam 330 konut ise 300’e indirilmiş, Salih Bezci, "Rezidans bölümündeki 54 konuttan vazgeçerken, 700 metrekare olan villaları 2’ye, 3’e böldük. Böylece, son tahlilde azalan konut sayısı 30 oldu" diye konuştu. 

The Bo Viera projesinin patronu Salih Bezci den şok açıklama!

BAKAN DENETLEDİ YIKIM KARARI ÇIKTI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 20 Ağustos’ta Bodrum’a giderek Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın teknesiyle Tilkicik, Küçükbük ile Demirbükü koylarında kaçak yapılaşmaya ilişkin denetimlerde bulunmuştu. Denetimler sonrasında Bodrum Belediyesi’nin daha önce imar planına aykırılıklar bulunduğunu tespit ettiği The Bo Viera Projesi’nin de içinde yer aldığo 1611 konut ve 4 otelin inşaat çalışmaları durdurulmuştu. Bakan Kurum ve ekibinin denetimleri sonrasında devam etmiş mühürlenen otel sayısı 11’e 19 projedeki konut sayısı ise 2 bin 100’e çıkmıştı. Belediye ekipleri, 24 Ağustos tarihinde, tartışmaların merkezindeki 365 villa ve 80 odalı oteli içeren The Bo Viera Projesi’nin inşaatının olduğu Gündoğan’a gitmişti. Şirket önce kendi ekipleriyle yıkıma girişse de sonrasında araçlarının yetersiz olduğu için bakanlıktan yardım istemiş ve yıkım gerçekleşmişti. 

The Bo Viera projesinin patronu Salih Bezci den şok açıklama!

ERDOĞAN: PROJENİ UYGUN HALE GETİR

Bir süre önce bir araya geldiklerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Salih Bezci’ye niye emsali aşan işler yaptığını sormuş. Bezci’nin “Yaptık bir kere efendim” cevabı üzerine Erdoğan “Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ne diyorsa git ona uygun hale getir projeni” demiş. Bezci’nin yanıtı kısa ve net olmuş: “Elbette efendim.”

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci ve oğlu Yönetim Kurulu Başkanvekili Efe Bezci, “Bodrum’da durdurulan projeler arasında ilk yıkımı yapan biz olduk. Projemizi değiştirdik. Emsali Bakanlığın verdiği iznin bile altına indirdik” ifadelerini kullandı. 

YIKIMIN MALİYETİ 15 MİLYON LİRA

Efe Bezci, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 11 Kasım 2019’daki rekor denemesini gündeme getirdi ve “Bodrum’daki projenin olduğu alana 5 bin 500 ağaç diktik. Proje bittiğinde oraya 100 bin ağaç dikilmiş olacak. İçinde bir de otel bulunan projemiz orada 200 milyon dolarlık değere ulaşacak” diye konuştu.

Yıkımın maliyeti 15 milyon TL'yi bulmuş, itibar kaybı da cabası... Bakalım yaşananlar benzer durumdaki projelere ders olacak mı, bazı müteahhitler çevreye zarar verme pahasına daha fazla kazanç için yasaları hiçe saymaya devam edecek mi?

Salih Bezci kimdir?

Efe Bezci kimdir?

Bodrum'da kaçak yapılara geçit yok!

Bodrum'daki imara aykırı yapıların yıkımı devam ediyor!


Geri Dön