05 / 03 / 2024

Tokat'taki asırlık kahvehane Demokrasi Müzesi'ne dönüştürülecek!

Tokat'taki asırlık kahvehane Demokrasi Müzesi'ne dönüştürülecek!

Tokat'ta 110 yıldır kahvehane olarak kullanılan tarihi binanın, restore edilerek "Demokrasi Müzesi"ne dönüştürülmesi planlanıyor. Tokat Valisi Mustafa Taşkesen, devlet büyüklerinin bu kahvehanede konuşma yaptığını söyledi...
Tokat'ta 110 yıldır kahvehane olarak kullanılan tarihi binanın, restore edilerek "Demokrasi Müzesi"ne dönüştürülmesi planlanıyor.


Behzat Camisi karşısında bulunan Yüksek Kahve'yi ziyaret eden Tokat Valisi Mustafa Taşkesen, burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Mustafa Kemal Atatürk, Fevzi Çakmak, İsmet İnönü ve Adnan Menderes gibi devlet büyüklerinin Yüksek Kahve'de konuşma yaptığını söyledi.


Tarihi anlara şahitlik etmiş bu binayı, sahibi Şevket Aydın'dan satın aldıklarını belirten Taşkesen, Yüksek Kahve'yi aslına uygun olarak restore etmeyi ve "Demokrasi Müzesi"ne dönüştürmeyi planladıklarını ifade ederek, "Yüksek Kahve'yi, Cumhuriyet tarihimizin geçtiği sürecin izlenebileceği bir mekan haline getirmeyi düşünüyoruz" dedi.


Binayı satın almak için mülk sahibi Aydın ile uzun süredir görüştüklerini dile getiren Taşkesen, "Sağ olsun Şevket bey, biraz indirim yaptı. Burayı 460 bin liraya satın aldık. Yakında da tapu-devir işlemlerine başlayacağız" diye konuştu.


Yüksek Kahve'nin sahibi Şevket Aydın ise tarihi mekanının gelecek nesillere miras bırakılacak olmasından mutluluk duyduklarını söyledi.AAGeri Dön