15 / 06 / 2024

TOKİ konutlarıyla 400 milyon dolara koşuyor

TOKİ konutlarıyla 400 milyon dolara koşuyor

AĞIRLIĞINI Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) projelerinin oluşturduğu 1 milyar dolarlık konut inşaatını sürdüren Kuzu Grup, 2007'de 200 milyon dolar olon cirosunu önümüzdeki yıl 400 milyon dolara çıkarmayı hedefliyor. Kuzu Grup Yönetim Kurulu Başkanı Gökçen Kuzu, "Önümüzdeki yıl Siirt'te besiciliğe de başlayacağız. Havakargo işimizi de büyüteceğiz" diyor.

İNŞAAT ve taşımacılık sektöründe faaliyet gösteren, 2007 sonunda 200 milyon dolar ciro bekleyen Kuzu Grup, önümüzdeki yıl hayvancılığa başlayacak. Kuzu Grup Yönetim Kurulu Başkanı Gökçen Kuzu, "Siirt'te hayvancılık yapmak için çalışmalar yapıyoruz" dedi. Gökçen Kuzu, grubun 2008 ciro hedefinin de 400 milyon dolar olduğunu belirtti. Ağırlıklı olarak Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Projeleri'ni yapan Kuzu'nun devam eden projelerinin tutarı ise 1 milyar dolar civarında.

"Bugüne kadar 17 bin konut yaptık, 2012'ye kadar 17 bin konutu daha bitirmiş olacağız" diyen Gökçen Kuzu, Libya ve Cezayir'de her biri 500'er milyon dolar yatırım tutarı olan iki ayrı proje için de görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

Gökçen Kuzu, İTÜ İnşaat Mühendisliği'ni kazanmış, ancak babasının aynı yıl vefat etmesi üzerine ticarete atılmak zorunda kalmış ve üniversite okuma hayalini gerçekleştirememiş. Bugün elindeki işlerin toplam 1 milyar doları bulan Kuzu Grup Yönetim Kurulu Başkanı Gökçen Kuzu ile inşaat sektörünü ve grubun yatırım planlarını konuştuk.

İnşaat sektörünü nasıl görüyorsunuz?

- Nisan ayından beri piyasada oldukça açık bir hareketlilik başladı. Yerli müşteriler bir ara bekleme dönemine girse de yabancılar devamlı yatırımı sürdürdü. Son birkaç haftadır ise piyasa yeniden canlandı. Sektörün önü açık. İstanbul'da deprem gerçeği var. Güvenlikli bölgelerde yapılan konut projeleri daha da önem kazanıyor. Güvenli bölgelerde hálá bakir ve konut yapılabilir alanlar var. Taşlar bana göre yerine oturdu, kriz beklemiyorum. Önümüzdeki yıl daha da yükselişe geçeceğimize inanıyorum.

Yapılan konut miktarı yeterli mi?

- Sadece İstanbul'da 2.5 milyon konut açığı var. Nüfus arttığı sürece konut ihtiyacı bitmez. Her yıl yaklaşık 90-100 bin kişi evleniyor, boşananlar da oluyor. Bunların hepsinin yeni bir eve ihtiyacı var. İstanbul'a ise sadece yılda 15-20 bin konut yapılıyor. Ama bu yeterli değil. Sadece bu gözönüne alındığında bile İstanbul'da özellikle yeni konut yapımının en az ikiye katlanması lazım. Ancak konut projlerinde deprem güvenliği mutlaka düşünülmeli.

ELİMİZDE 1 MİLYAR DOLARLIK İŞ VAR

Şu andaki fiyatları nasıl buluyorsunuz?

- Bana göre konut fiyatları şu anda dipte. Biz kendi projemizdeki konutları, 36 ay sıfır faizle finanse ediyoruz. 120 ay vadeli ev alana yüzde 0.99 faizli satıyoruz. Geçen yıl iyi seçilmiş yeni projelerden ev alanlar bu yıl kárá bile geçtiler.

Elinizde halen devam eden inşaatlarınızın tutarı ne kadar?

- Şu anda inşaatı devam eden inşaat sözleşmelerimizin tutarı 1 milyar dolara ulaşıyor. 6 bin konutun inşaatı sürüyor.

Elinizdeki projeler neler?

-  TOKİ  kapsamında İstanbul Bahçeşehir'de yapılan yaklaşık bin konutluk Spradon, 5 fazdan oluşuyor. Tamamlandığında 500 milyon dolarlık bir proje olacak.  Ankara  Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Ankara Dikmen Vadisi'nde inşaa edilen 1100 konutluk Park Vadi Projesi'nin tutarı 300 milyon dolar. Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Keçiören'de yapılan Divan Konutları ve Alışveriş Merkezi'nin tutarı 100 milyon dolar.

Bugüne kadar kaç konut tamamladınız?

- Kuruluşumuzdan bugüne 17 bin konut bitirdik. Halen 7 bin konutun porjesi devam ediyor. Önümüzdeki yıl 10 bin konuta daha başlayacağız. 2012'ye kadar 17 bin konut daha bitirmiş olacağız.

Libya ve Cezayir'e 500'er milyon dolarlık konut

Yurt dışında inşaat projeleriniz var mı?

- Türkiye'de edindiğimiz tecrübeyle yurt dışında da başarılı olacağımıza inanıyoruz. Libya'da 5 bin, Cezayir'de de yine 5 bin konutluk iki ayrı proje için tekliflerimizi sunduk. Her iki ülke için de görüşmelerimiz devam ediyor. Projelerin her biri okulu, hastanesi, otoparkı, bütün sosyal tesisleri içeren komple sıfırdan inşa edilecek projeler. Her birinin proje yatırım tutarı 500'e milyon dolar civarında olur sanıyorum.

Hamam kültürünü yaşatacağız hobilere de yer açacağız

Yeni projelerde önceliği nelere veriyorsunuz?

- Deprem güvenliği ve kaliteye önem veriyoruz. Ayrıca sitelerin bahçelerini otopark yapmak yerine çocuklara bıraktık. Otoparklar sitelerin altında. Sitelere araç sokmuyoruz. Bizim çocukluğumuz sokaklarda geçti. Bugünkü çocukların da sokak kültürüyle biraz da olsa tanışmalarını istiyoruz. Bahçeşehir Spradon Projesi'nde Türk hamamı var. Hamam kültürünü korumak ve yaşatmak istedik. Konut sahipleri burada organik tarım da yapabilecek. Konut sahiplerine evlerinin önünde belirli bir alan tahsis edilecek, burada domates, salatalık gibi istedikleri ürünü yetiştirebilecekler. Hobilerini gerçekleştirme imkanı bulacaklar.

Çin'de 6 uçağımız var, iki yeni uçağı daHindistan'a göndereceğiz Kargo işiniz nasıl gidiyor?

- Halen 6 uçağımız var Çin'de. 4 uçağımız Çin'de hava kargo taşımacılığı gerçekleştiriyor. İki uçağımız ise Londra-Amsterdam arasında charter sefer yapıyor. Yılda 60 milyon dolarlık döviz kazandırıyoruz. Filomuza iki yeni uçak daha katacağız, Onları da Hindistan'a göndereceğiz. Kuzu Havayolu Kargo ile Birleşmiş Milletler, Kızıl Haç ve Türk Havayolları gibi kuruluşlara da charter hizmetleri veriyoruz. Ayrıca canlı hayvan, bozulabilir gıda ve tehlikeli maddeler taşıma (DGR) gibi tüm sertifikalara da sahibiz.

İnsanlar artık otomobil gibi evini değiştiriyor

Konut satışlarında trendlerde bir değişim gözlüyor musunuz?

- Son 5-6 yıldır konut satın alımında trend değişti. Yeni ev alanların önemli bölümünü, halen evi olan ve bu evi değiştirmek isteyenler oluşturuyor. İnsanlar artık arabasının modelini nasıl yeniliyorsa evini de değiştirmeye, yenilemeye başladı. Gelir düzeyi arttıkça insanlar bir üst sınıfa atlıyor, evini beğenmiyor ve satıp yenisiyle değiştiriyor.

GÖKÇEN KUZU

Kuzu Grup Yönetim Kurulu Başkanı Gökçen Kuzu, 1962 Siirt doğumlu. İlk nalburiye dükkanını 1980'de açtı. Babası Abdülkadir Kuzu ve kardeşlerinin 1943 yılında kurduğu Kuzu İnşaat, bugüne kadar 17 bin konut, okul, hastane, atık su tesisi gibi farklı projeleri gerçekleştirdi. Kuzu Grup bünyesinde, Kuzu Toplu Konut İnşaat, Garipoğlu Turizm İnşaat İthalat İhracat ve Ticaret, Dört K İnşaat, Koşu İnşaat Otomotiv İthalat İhracat ve Ticaret ile Kuzu Havayolları Kargo Taşımacılık şirketleri bulunuyor. (Hürriyet)


Geri Dön