21 / 02 / 2024

TOKİ son 15 yılda 833 bin konut inşa etti!

TOKİ son 15 yılda 833 bin konut inşa etti!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, TOKİ tarafından son 15 yılda 833 bin konut inşa edildiğini söyledi. Kurum, bu yapıların yüzde 90'ının alt ve orta gelire hitap eden projeler olduğunu belirtti.

Referans Göktürk'te konut almak isteyenler için lansmana özel indirim!Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Antalya'nın Serik ilçesinde turizmde çalışan dar gelirli aileler için inşa edilecek konutların temel atma törenine katıldı. 

Törende konuşan Kurum, kentin bu yıl 11 milyon turisti ağırladığını, otellerin yüzde 66 doluluk sergilediğini söyledi. Turizm sektörünün ülke ekonomisine önemli katkı sunduğunu belirten Kurum, otellerde turistlerin gelmesi için hizmet eden çalışanların övgüyü hak ettiğini vurguladı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, turizm sektöründe çalışanların ihtiyacını karşılamak için proje gerçekleştireceklerini belirten Kurum, "Otellerimizde çalışan dar gelirli vatandaşlarımızı ilgilendiren bir proje. Antalya'da pilot bölge olarak Serik'te uyguluyoruz. Türkiye'de ilk defa sadece bir sektörün çalışanına yönelik bir proje yapılması da çok büyük önem arz ediyor." açıklamasında bulundu.

TOKİ tarafından son 15 yılda 833 bin konut inşa edildiğini söyleyen Kurum, bu yapıların yüzde 90'ının alt ve orta gelire hitap eden projeler olduğunu belirtti.

- 2019'da büyük projeler gerçekleştirilecek

Sosyal donatıların da inşasını gerçekleştirdiklerini dile getiren Kurum, şu açıklamalarda bulundu: "23 bin 284 derslikli bin 55 okul yapıldı. 40 bin 129 yatak kapasiteli 266 hastane inşaatı tamamlandı. 72 bin öğrenci kapasiteli yurt inşası, 19 stadyum yapıldı. Hem dar gelirli vatandaşlara hizmet ederken hem de şehit ailelerimize her projeden kontenjan ayırdık. Ev edinmeleri noktasında  TOKİ  ile birçok proje gerçekleştirdik."

Depremin Türkiye'nin gerçeği olduğunu söylyen Kurum, bakanlık olarak bugüne kadar 590 bin konutun yenilenme işine başladıklarını kaydetti.

Dönüştürülmesi gereken 5 milyon konut olduğunu belirten Kurum, 2013'ten itibaren kentsel dönüşüm seferberliğine başladıklarının altını çizdi.

2019'da kentsel dönüşümde büyük projeler gerçekleştirmek istediklerini belirten Kurum, Serik'te temeli atılan projede ilk etapta 583 konutun yapılacağını, dairelerin 445'inin 2+1 şeklinde, 105 metrekare olacağını kaydetti.

Bakan Kurum, "Bu konutların iş bitim tarihleri 31 Aralık 2019. Yıl sonu gelmeden teslimini yapacağız. Alt grubu vatandaşıma hitap ediyor. Ödeme şartları da 3+1 daireler 180 bin ile 210 bin lira, 2+1 daireler ise 130 bin ile 160 bin lira arasında olacak." ifadelerini kullandı.

Vatandaşın sorunlarının takipçisi olacaklarını vurgulayan Kurum, dönüşümle ilgili çalışmaları vatandaşın rızası dahilinde yaptıklarını söyledi.


Geri Dön