23 / 05 / 2024

TOKİ'de borcunu erken ödeyip tapusunu hemen almak isteyenler dikkat! İndirim kampanyasından kimler faydalanacak?

TOKİ'de borcunu erken ödeyip tapusunu hemen almak isteyenler dikkat! İndirim kampanyasından kimler faydalanacak?

Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından borcunu erken ödeyip tapusunu hemen almak isteyen konut ve iş yeri alıcılarına yönelik yüzde 25 indirim kampanyasının başvurularının bu hafta başlayacağını açıklaAltın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı,  TOKİ  indirim kampanyası ile ilgili önemli açıklamalarda bulunduç TOKİ’ye borcu olan konut ve iş yeri alıcılarının borç bakiyelerini peşin olarak kapatmaları durumunda yüzde 25 oranında indirim imkânından yararlanabileceklerini söyleyen Özelmacıklı, bu indirimden kimler yararlanıp kimlerin yararlanamayacağını açıkladı.

YÜZDE 25 İNDİRİM KAMPANYASI 3 GÜN SONRA BAŞLIYOR!

Borcun tamamını kapatamayacak olan alıcılar ise borç bakiyesinin yüzde 25’inden az olmamak şartıyla yaptıkları ödemeye yüzde 25 indirim kampanyasından kısmi olarak faydalanabilecek.  Toki indirim kampanyası 21 Eylül’de başlayıp ve 19 Ekim’de sona erecek.

TOKİ de borcunu erken ödeyip tapusunu hemen almak isteyenler dikkat! İndirim kampanyasından kimler faydalanacak?

TOKİ İNDİRİM KAMPANYASINDAN KİMLER YARARLANABİLECEK?

Özelmacıklı, yüzde 25 indirim kampanyasından faydalanmanın bazı şartları olduğunu da belirti.

  • İlk olarak geri ödemesi 2022 yılı Haziran ayının sonuna kadar başlamış olanlar bukampanyadan faydalanabilecek.
  • İkinci olarak, alıcıların başvuru tarihi itibarıyla öncelikle borç kapatmanın yapıldığı aya ait taksit ödemelerini yapmış olması gerekiyor
  • Geriye dönük taksit ve emlak vergisi borcunun olmama şartı da bulunuyor
  •  Kalan alan taksit sayısı 12 ve daha az olan alıcılar indirim kampanyasından faydalanamayacak.

KONUT KREDİSİ KULLANABİLECEKLER

Özelmacıklı, kampanyaya dahil olan konut ve iş yeri alıcıları, borç bakiyelerini kapatarak söz konusu indirimden faydalanmak isterse de Gayrimenkul Satış Sözleşmesi'ni imzalamış oldukları aracı bankalardan konut kredisi kullanabileceklerini söyledi.

Öte yandan kampanya tarihinden sonra yapılacak borç kapatma ve kısmi ödemelerde ise söz konusu indirim oranından yararlanılması mümkün omayacak.

TOKİ de borcunu erken ödeyip tapusunu hemen almak isteyenler dikkat! İndirim kampanyasından kimler faydalanacak?

İNİRİMDE BÜYÜK YOĞUNLUK BEKLENİYOR

Tok'nin yeni kampanyasının bu yılın ikinci kampanyası olduğunu belirten Özelmacıklı,  “Satışları 2021 yılı sonuna kadar gerçekleştirilmiş ve geri ödeme taksitleri en geç 2021 yılı sonu itibariyle başlamış olan konut ve iş yerleri alıcıları için 24 Nisan-18 Mayıs 2023 tarihleri arasında bir kampanya daha yapılmıştı.  

Borcunu erken ödeyen vatandaşlara yüz 25 indirim kampanyasından o dönemde 27 bin 012 kişi yararlanmıştı. Kampanya katılan vatandaşların yüzde 81,56’sı borçlarını kişisel tasarrufları ile kapatmıştı. Söz konusu ilk kampanyada 25 bin 356 kişi borç bakiyesinin tamamını kapatarak tapularını almaya hak kazanırken, 1.656 kişi ise kısmi ödeme yaparak yüzde 25 indirimden yararlanmıştı” diye konuştu.
 

TOKİ Kayseri projesi için düğmeye bastı! Kocasinan'a 618 konutluk dev proje geliyor! 

TOKİ bu ildeki 301 yeni konut için düğmeye bastı! İhalesi yarın!

Geri Dön