22 / 02 / 2024

TOKİ'den ev alana kıdem tazminatı erken verilecek!

TOKİ'den ev alana kıdem tazminatı erken verilecek!

Hükümetin yeni kıdem uygulaması, üç gruba öncelik verilmesini öngörüyor. Buna göre TOKİ' den ev alanlara, askere gidenlere ve de kendi işini kuranlara kıdem erken verilecek...

Referans Pendik: ilk adımda başlayan masalBankalar erken ödemeyle 280 milyonu kurtardılar REKABET Kurulu'nun faiz oranlarını ortak belirledikleri gerekçesiyle 12 bankaya uyguladığı cezada, bankalar erken ödeme indirimi sayesinde 279 milyon 239 bin liradan kurtuldu. Mevduat, kredi ve kredi kartı hizmetleri alanında Rekabetin Korunması Hakkında Kanunu ihlal ettikleri gerekçesiyle toplam 1 milyar 116 milyon 957 bin liralık ceza verilen 12 banka, yüzde 25 erken ödeme indiriminden yararlandı. Böylece 12 bankadan toplam 837 milyon 718 bin lira tahsil edildi. Erken ödeme indirimi en çok Garanti Bankası'na yaradı. AA Canko: Kredi kartı eskisi kadar kârlı olmayacak KREDİ kartı kullanımına sınırlama getiren düzenlemeler hakkında konuşan Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko, kartta kârlılığın eskisi gibi olmayacağına dikkat çekti. 


CNBCe.com'a konuşan Canko, "Bankalar yeni dönemde yeni düzenlemelerden sonra kârlılıklarını yeniden hesaplayacaklar. 

Bankaların bir miktar kart işindeki hızlarını keseceklerini, iştahlarını azaltacaklarını öngörmek mümkün. 


Çünkü kart işi artık eskisi kadar kârlı ve verimli olmaktan çıkıyor" diye konuştu. TARAF çıkarılan bir kişi, yaklaşık 10 bin lira tazminat alıyor. Ayrıca aynı kişiye, yıllık izin ücretleri ve ihbar tazminatı da ödeniyor. İstifa eden kişiler ise kıdem tazminatı alamıyor. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın hazırlayarak taraflara sunduğu taslakta ise, işten atılanlara tazminat ödenmesine ilişkin hüküm ortadan kalkıyor. 


Yeni sistemde, öncelikle bir kıdem tazminatı fonu oluşturulacak. Bu fonda her çalışanın bir kıdem tazminatı hesabı olacak. İşverenler, üzerinde uzlaşılan oran kadar her ay bu hesaplara, tazminat bedeli yatıracak. Örneğin, kıdem çalışan o tarihe kadar birikmiş olan kıdem tazminatının bir kısmını kullanabilecek. İkinci olarak da, ilk konut edinimlerinde bu tazminatın bir kısmı yine çalışanlara ödenecek. 

Ancak burada,  TOKİ  kriteri getiriliyor. Usulsüz kullanımları engellemek için, konutların TOKİ'den alınması şartı getirilecek. Bunun dışında kendi işini kurmak isteyen kişilere de kıdem tazminatını erken almak hakkı verilecek. 


HÜSEYİN ÛZAY/ANKARA Türkiye'de yaklaşık 12 milyon çalışanın kıdem tazminatı sistemini değiştiren, kıdem tazminatı fonu oluşturulmasına yönelik taslakta, kıdem tazminatı ödemelerinde üç ayrı gruba öncelik verilmesi öngörüldü. Buna göre, TOKİ'den ev alana, askere gidene ve kendi işini kurana İadem tazminatı erken ödenecek. Bunun dışındaki çalışanlar ise, İadem tazminatlarını sadece emeklilik halinde alabilecekler. 


İŞTEN ATILANA TAZMİNAT YOK Mevcut sistemde, işten atılanlara ve emekliliği hak edenlere İadem tazminatı ödemesi yapılıyor. 

Örneğin, bin lira aylık kazançla 10 yıllık sürenin ardından işten İSTİSNAİ DURUMLAR VAR Taslakta, bu iki unsurun dışında üç durumda kıdem tazminatının erken ödenmesi öngörüldü. Bu durumlar ise, askerlik, konut satın alınması ve kendi işinin kurulması olarak belirlendi. 


Örneğin, askere gidecek bir tazminatı oranının yüzde 5 olarak tespit edilmesi halinde, bin lira aylık kazancı olan bir çalışan adına 50 lira kıdem tazminatı ödemesi yapılacak. Bu hesapta biriken paralar ise, iki şekilde çekilebilecek. Birincisi, emeklilik halinde gerçekleşecek. 


İkincisi ise, 15 yılın doldurulması halinde, tazminatın bir kısmı çekilebilecek. 


Taraf


Geri Dön