02 / 03 / 2024

TOKİ'den 'Osmaniye'deki konutların açık artırma ile satıldığı' iddiaları için açıklama geldi!

TOKİ'den 'Osmaniye'deki konutların açık artırma ile satıldığı' iddiaları için açıklama geldi!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı 05 Şubat 2024 tarihinde bazı yayın organlarında yayınlanan “TOKİ, Osmaniye'de konutları açık artırma ile sattı!" başlıklı haber ile ilgili açıklama yaptı. İşte o açıklama...Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı 05 Şubat 2024 tarihinde bazı yayın organlarında yayınlanan “TOKİ, Osmaniye'de konutları açık artırma ile sattı!" başlıklı haber ile ilgili açıklama yaptı. 

TOKİ yaptığı açıklamada 05 Şubat 2024 tarihinde bazı yayın organlarında yayınlanan “TOKİ, Osmaniye'de konutları açık artırma ile sattı!" başlıklı haber üzerine yazılı açıklama yapılması ihtiyacı ortaya çıktığını belirterek, 15 Kasım 2011 tarihinde ihalesi gerçekleştirilen Osmaniye Düziçi Kurtuluş Mahallesi 168 Konut Projesinde 47,44 metrekare şeklinde üretilen konutların Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının belirlemiş olduğu düşük gelir grubunda yer alan vatandaşlarımızın kullanımına ayrılmış olup; bu konutların tesliminin 19 Eylül 2014 tarihinde yapıldığını açıkladı.

TOKİ den Osmaniye deki konutların açık artırma ile satıldığı iddiaları için açıklama geldi!

TOKİ tarafından yapılan açıklamanın devamı şu şekilde:

Fakat aşağıda yer alan fotoğraflarda da görüleceği üzere bu konutlar kullanıcıların tasarrufu altındayken; konutlara hasar verilerek ve kullanılamaz hale getirilerek konutlar içerisindeki su ve elektrik tesisatları, bataryalar, lavabo, mutfak dolapları, kalorifer petekleri vb sökülüp alınarak kullanıcılar tarafından terk edildi. Kullanılamaz durumdaki bu konutlar, bölge için asayiş problemi yaratacak duruma getirilmiş olup; madde bağımlılarının ve hırsızlık yapanların barınma yeri olmuştur.

İdaremiz tarafından kullanıcıların tasarrufu altında iken, konutların kullanılamaz duruma getirildiği ve boş olduğu yerinde yapılan inceleme neticesinde tespit edildi. Bunun üzerine bu durumdaki dairelerin bölgedeki asayiş zafiyetine sebep olmasının önüne geçilebilmesini teminen öncelikle asgari düzeyde tadilatları ve bakım onarımı yapılarak ihtiyaç sahibi yeni hak sahiplerine devri planlandı.

Söz konusu bu konutların, gerek Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının belirlemiş olduğu alt gelir grubundaki düşük gelirli vatandaşlarımızın kullanım ihtiyacı için 47,44 metrekare şeklinde üretilmiş olması nedeniyle afetzede vatandaşların ihtiyacını karşılayacak yeterli büyüklükte olmaması, gerekse gıda, yardım, ulaşım,  elektrik, su gibi elzem hizmetlerin hemen afet sonrası afetzede vatandaşlarımıza sunulması açısından AFAD hizmetlerine ve şehir merkezine uzaklığı sebebiyle tercih ve talep edilmediğinden afet konutu olarak planlanamadı.

Fakat bu bölgedeki afetzede vatandaşlarımızın barınma ihtiyaçlarını gidermek için, 6 Şubat Depreminden hemen kısa bir zaman sonra İdaremiz tarafından çalışmalara başlanılmış olup, Mart ve Nisan aylarında iki ayrı ihalede 3 oda 1 salon tipinde yaklaşık olarak 105 metrekare daire brüt alanına sahip Zemin+3 ve 4 katlı bloklardan meydana gelen toplam 1.209 deprem konutunun ihaleleri yapılmış ve süratle bu konutların yapım çalışmalarına başlanıldı.

Söz konusu bu sayı ayrıca Düziçi’nde 6 Şubat Depreminden hak sahibi olan vatandaşların toplam sayısını karşılamaya yetecek bir sayı olmakla beraber, tüm afetzedelerin aynı bölge içerisinde, aileleriyle huzur içinde yaşayabilecekleri benzer tip ve yeterli büyüklükte yeni konutlarına kavuşabilmeleri hedeflenmiştir. Geldiğimiz gün itibarıyla konutların ilk kısmi kabulleri geçtiğimiz hafta içinde yapılmaya başlanılmış olmakla beraber bir ay içerisinde de konut teslimlerine başlanılması planlanıyor.

Bu itibarla boş durması hem güvenlik hem de asayiş açısından zafiyet yaratması ihtimaline binaen habere konu olan bu konutların; vatandaşlarımızın sosyal konut ihtiyacının giderilmesi amacıyla ihtiyaç sahiplerine İdaremizin tabi olduğu mevzuat hükümleri çerçevesinde satışı yapılmıştır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

TOKİ'nin Osmaniye'deki deprem konutları tamamlandı!

Depremzedeler ev beklerken konutlar açık artırma ile satılmış!

Hatay, Osmaniye ve Adana'da 10 bin 840 afet konutunun kurası bu ay çekiliyor! İşte il il kura tarihleri!


Geri Dön