13 / 04 / 2024

Topbaş'a suç duyurusu

Topbaş'a suç duyurusu

Günün ilk bombası İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)'den geldi. İBB Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, Topbaş hakkında suç duyurusunda bulunduİstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin CHP'li üyesi Hüseyin Sağ, Levent'teki İETT Garajı arazisi ihalesinde, ihale yasasının ilgili maddelerini uygulamadığını iddia ettiği Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş hakkında İçişleri Bakanlığına iletilmek üzere İstanbul Valiliğine şikayet dilekçesi verdi.

Hüseyin Sağ, dilekçesinde, söz konusu ihaleyi Sama Dubai'nin kazandığının açıklandığı belirtilerek, 2886 sayılı yasanın ilgili maddesine göre, onaylanan ihale kararının alıcıya bildiriminden itibaren 15 günlük süre içerisinde ihaleyi kazanan kuruluşun ihale bedeli ve masrafları yatırmasının gerekli olduğu, bu husus yerine getirilmezse,herhangi bir işleme gerek kalmaksızın ihalenin bozulmasının ve geçici teminatın gelir kaydedilmesinin gerektiği kaydedildi.

Söz konusu kuruluşun bedeli yatırmadığı ve yatıramayacağını basın kuruluşları aracılığıyla kamuoyuna duyurduğu dile getirilen dilekçede, "Kamuoyuna yapılan bu açıklama, ihalenin iptali ve ihale yasasındaki diğer yaptırımların uygulanmasını gerektirdiği halde, ihaleyi yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Encümeninin başkanı da olan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ihalenin iptal edildiğini bugüne kadar açıklamamıştır. Büyükşehir Belediye Başkanı yaptığı açıklamalarda, ihale sürecinin devam ettiğini yasalara hiçe sayarak ifade edebilmektedir" denildi.

Hüseyin Sağ, dilekçesinde, Topbaş'ın "ihale yasasının ilgili maddelerini uygulamayarak görevini kötüye kullandığını" iddia ederek, hakkında gerekli yasal işlemin yapılmasını istedi.


Geri Dön