13 / 04 / 2024

Tüketicilere bomba gibi haber! Konut kredisi faiz oranlarında düşme eğilimi şimdi başlıyor!

Tüketicilere bomba gibi haber! Konut kredisi faiz oranlarında düşme eğilimi şimdi başlıyor!

Bomba!!! Bomba!!!! Bomba!!!!!! AKP tek başına bir kez daha iktidara geldi. Peki bu gelişme mortgage faiz oranlarına, konut ve emlak piyasasına nasıl yansıyacak? Faiz oranları nereye kadar düşecek? Fiyatlar ne olacak? Konut satın alacaklar veya satacaklarSermaye ve para piyasaları geçen hafta AKP'nin tek başına iktidara geleceği beklentisini satın almıştı. Bu çerçevede bankaların mortgage kredilerinde indirime geçmesi kararlaştırılmıştı. Fakat bankalar biraz temkinli davranarak ve olası gelişmeleri düşünerek indirimi 23 Temmuz haftasına ertelemişti. Bugünden itibaren kulağınız bankalarda olsun. İndirimler başlayacak

Nereye düşecek? Halen bankaların konut kredisi faiz oranları yüzde 1.35 ile 1.59 arasında değişiyor. Geçen hafta bankaların yönetimleri faiz oranlarını 1.25-130 bandına çekme kararı almıştı. Eğer seçim sonuçları ilk açılan sandıklar gibi olursa AKP'nin tek başına iktidara geleceği anlamına geliyor. Nereden bakarsanız bakın mortgage kredilerinde aylık faiz oranlarının yüzde 1.20'ler ve altına düşebileceği anlamına geliyor.

Üstelik bu oranlar komisyonsuz. Komisyonları da eklediğinizde faiz oranları çok daha fazla düşecek. Ayrıca konut şirketlerinin bankalarla yapacağı özel anlaşmalar çerçevesinde bu oran 0.70-0.90 bandına da gerileyebilir.

Bununla birlikte neredeyse 1 yıldır yatay trendde seyreden Haziran ve Temmuz ayında ise dip yapan emlak  ve konut piyasasında ertelenen talebin alıma dönüşmesi bekleniyor. Bu gelişme ile emlak piyasasında büyük bir ralli başlamasının önü açılabilir.

Konut alımını ertelemiş olan tüketicilere bu noktada kötü bir haber var. Kötü haber şu: Konut ve emlak fiyatları tekrar yükselişe geçebilir.

Gelişmelerin ne yönde olabileceğini önümüzdeki günlerde sizlere tekrar ileteceğiz.

 

Editörün notu: Emlakkulisi bankaların bu hafta mortgage kredilerinde faiz oranlarını düşüreceğini geçen hafta ortasından beri biliyordu. Fakat temkinli olmak adına açıklamadı. Seçim sonuçlarını bekledi. Eğer seçimlerde, sandıktan koalisyon hükümeti çıksaydı, bankalar geri adım atabilirdi. Tüketicileri gereksiz beklentiye sokmamak adına seçim sonuçlarını bekledi. Çünkü sorumlu yayıncılık bunu gerektiriyor. Emlak ve konut yatırımında gelişmelerden  herkesten önce haberdar olmak istiyorsanız www.emlakkulisi.com'u iyi takip edin. Emin olun çok kazanacaksınız. 


Geri Dön